Кіровоградської області
13 жовтня 2015 рокуСправа № 912/3519/15
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/3519/15
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Згода", смт.Добровеличківка, Кіровоградська область
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, м.Кіровоград
про визнання поновленим договору оренди землі, визнання укладеною додаткової угоди
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність б/н від 01.08.2014;
відповідача - участі не брали.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Згода" звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про визнання поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договору оренди землі, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Згода" і Добровеличківською районною державною адміністрацією від 14.07.2010 та зареєстрованого у Добровеличківському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 14.07.2010 за №041036900010; визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 14.07.2010, зареєстрованого у Добровеличківському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 14.07.2010 за №041036900010, укладеного між Добровеличківською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Згода".
Мотивуючи позов позивач посилається, зокрема, на приписи ст. 33 Закону України "Про оренду землі", зазначає, що є орендарем земельної ділянки згідно договору оренди землі від 14.07.2010, укладеного з Добровеличківською РДА, належним чином виконує обов'язки орендаря та продовжує користуватися відповідною земельною ділянкою, тоді як відповідач додаткову угоду про поновлення договору оренди землі не укладає, хоча заперечень проти поновлення договору після закінчення строку його дії позивачеві не надсилав.
Відповідач надіслав до суду відзив, відповідно до змісту якого вимоги позивача не визнав, просить у їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, що сам факт надіслання орендарем повідомлення про намір поновити договір оренди не означає автоматичного поновлення такого договору; необхідною передумовою для застосування ст. 33 Закону України "Про оренду землі" мають бути наміри орендодавця щодо подальшої передачі земельної ділянки; Головне управління при здійсненні повноважень власника землі є вільним у реалізації права розпоряджатися землею та у виборі суб'єкта щодо надання йому права користування земельною ділянкою в порядку, встановленому законом; необхідною умовою укладання договору оренди землі, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов'язання цього органу укласти такий договір або ж продовжити дію договору за відсутності вказаного рішення є порушенням його виключної, передбаченої конституцією компетенції на здійснення права власності та управління землями; порушені права позивача мають захищатися способами, передбаченими ст. 152 Земельного кодексу України, з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства.
Крім того, у поданому відзиві відповідач просить розглянути справу за відсутності його представника.
Позивач в судовому засіданні 13.10.2015 позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд встановив наступні обставини.
14.07.2010 між Добровеличківською районною державною адміністрацією (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Згода" (орендар) укладено договір оренди землі, зареєстрований у Добровеличківському районному відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 04.07.2010 за номером 041036900010, відповідно до умов якого орендодавець передає орендарю землі сільськогосподарського призначення площею 26,4071 га, у тому числі 26,4071 га ріллі, на території Троянської сільської ради строком на п'ять років.
Відповідно до акта приймання-передачі орендареві передано відповідну земельну ділянку (а.с. 12).
Згідно з пунктом 8 договору оренди землі договір укладено на п'ять років та передбачено, що після закінчення строку договору оренди Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач за 90 днів до закінчення строку дії Договору, а саме: 09.04.2015 звернувся до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області з листом № 541 про намір скористатися своїм переважним правом на поновлення на новий строк договору оренди земельної ділянки, приклавши три примірники додаткової угоди (а.с. 16-17).
Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області надіслало позивачу лист №27-11-0.21-8509/2-15 від 28.04.2015, в якому запропонувало звернутися з листом-повідомленням про поновлення договорів оренди землі та додати до нього копії цих договорів оренди (перелік яких містить лист, у тому числі й Договору), а також всі необхідні матеріали визначені чинним законодавством (а.с. 18).
05.06.2015 позивач звернувся до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області з листом за № 726 із проханням вказати точну назву документів, які необхідно надати для поновлення договорів оренди землі.
Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надіслало позивачу лист № ДС-27-11-0.6-2030/22-15 від 02.07.2015, в якому повторно відображено зміст попереднього листа та зазначено про економічно обґрунтовану орендну плату у 2015 році на рівні не менше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік (а.с. 20).
Згідно ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Законом України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону).
В силу положень частини четвертої ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 р. N 5245-VI внесено зміни до ст. 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2013.
Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445 затверджено "Положення про Державне агентство земельних ресурсів України", за яким Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.14 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
Згідно Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 N 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру, який розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Оскільки земельна ділянка, яка передана позивачу в оренду за договором від 14.07.2010 належить до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, то, відповідно, повноваження по розпорядженню даною земельною ділянкою на час розгляду справи належать територіальному управлінню Держгеокадастру, яким є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Цивільний кодекс України визначає, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ст. 631).
За правилами ст. 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Наслідками закінчення строку договору оренди землі, згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі", є припинення договору оренди землі.
Пунктом 8 договору оренди землі від 14.07.2010, який зареєстровано 14.07.2010, встановлено строк його дії п'ять років, а отже строк дії такого договору закінчується 14.07.2015.
Положеннями ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга).
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя).
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта).
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята).
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (частина шоста).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу (частина сьома).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (частина восьма).
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (частина дев'ята).
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди (частина десята).
Таким чином ст. 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди. Так, у частинах першій - п'ятій ст. 33 цього Закону передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк, реалізація якого можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків
Частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України у своїх постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач в межах встановлених пунктом 8 договорів та частиною другою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" строків звертався до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області із листом від 09.04.2015, в якому повідомляв про свій намір укласти договір на новий строк та додавав проект відповідної додаткової угоди.
Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області у своїй відповіді від 28.04.2015 заперечення в поновленні договору не виклало, однак додаткова угода підписана не була, натомість повідомлено позивачу про необхідність подання додаткових документів без наведення їх чіткого переліку. На запит позивача від 05.06.2015 стосовно повідомлення найменувань документів, які слід подати, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надіслало лист від 02.07.2015, в якому фактично ухилилось від надання конкретної відповіді.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, позивач продовжив користуватися земельною ділянкою площею 26,4071 га після закінчення договору оренди землі та сплачувати орендну плату. Докази повернення земельної ділянки позивачем відповідачу після закінчення строку договорів оренди земельної ділянки відсутні.
Виходячи з положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі", для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених наведеною нормою, необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.
При цьому, відповідно до частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) не вимагається, що є новелою порівняно з редакцією норми до 12.03.2011.
Матеріалами справи встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Згода" продовжило користуватися земельними ділянками по закінченню строку договору оренди землі від 14.07.2010 та не має заборгованості зі сплати орендної плати за землю, що підтверджується довідкою Добровеличківського відділення Новоукраїнської ОДПІ від 06.10.2015. Будь-які докази, що свідчать про те, що ТОВ "Згода" неналежно виконувало обов'язки за Договором, відсутні.
Натомість, відповідач у встановлений частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не повідомив позивача про заперечення у поновленні договору.
За таких обставин, в силу положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" договорів оренди землі від 14.07.2010 вважається поновленими на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договорами.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у ст. 16 Цивільного кодексу України.
Між тим, законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
За положеннями частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" поновлення договору оренди землі за наведених в даній нормі умов презюмується.
Таким чином, звернення особи до суду з позовом про визнання договору оренди землі поновленим на підставі частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не є необхідним, проте такі вимоги можуть розглядатися судом у разі наявності відповідного спору.
На підставі викладеного, враховуючи, що між сторонами існує спір щодо поновлення договору оренди землі від 14.07.2010, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову в частині визнання договору оренди землі від 14.07.2010 поновленими.
Стосовно вимоги про визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною господарський суд враховує, що свобода договору, яка закріплена у ст. ст. 6, 627 Цивільного кодексу України та яка полягає у праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, при виборі контрагентів та при погодженні умов договору, не є безмежною.
У тих випадках, коли актом цивільного законодавства передбачена обов'язковість положень цього акта для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень (ч. 3 ст. 6 Цивільного кодексу України).
Норми частини 8 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" встановлюють, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Таким чином, укладення додаткової угоди до договору оренди землі від 14.07.2010 про його поновлення, проект якої надсилався позивачем одночасно з листом від 09.04.2015, є обов'язковим, а тому позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, судовий збір за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається повністю на відповідача.
Керуючись ст. ст. 22, 32, 33, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договір оренди землі від 14.07.2010, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю "Згода" (27000, Кіровоградська область, смт. Добровеличківка, вул. Леніна. 84, ідентифікаційний код 23100419) та Добровеличківською районною державною адміністрацією (27100, Кіровоградська область, смт. Добровеличківка, вул. Кірова 112), зареєстрований у Добровеличківському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 14.07.2010 за № 041036900010.
Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 14.07.2010, зареєстрованого у Добровеличківському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 14.07.2010 за № 041036900010, укладеного між Добровеличківською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Згода", в наступній редакції:
до договору оренди землі від 14.07.2010 р
зареєстрованого 14.07.2010р. за № 041036900010
м. Кіровоград. "____" ________ 2015р.
Орендодавець: Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, в особі
___________________________________________________________________________,
що діє на підставі _____________________________________________________, що діє
з одного боку, та
Орендар: товариство з обмеженою відповідальністю "ЗГОДА", в особі генерального директора ОСОБА_2, який діє на підставі Статуту з другого, уклали дану угоду про нижченаведене:
1. Орендодавець та Орендар домовилися поновити на п'ять років строк дії договору оренди землі від 14.07.2010р зареєстрованого за № 041036900010 від 14.07.2010р
2. Вказана угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами.
3. Угода укладена в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря, третій - в органі, який здійснює реєстрацію речових прав на нерухоме майно.
4. Інші умови договору оренди землі від 14.07.2010р зареєстрованого за №041036900010 від 14.07.2010р залишаються незмінними.
Реквізити та підписи сторін
Орендодавець Головне управління Орендар Товариство з обмеженою
Держгеокадастру у Кіровоградській відповідальністю "ЗГОДА"
області
27000, Кіровоградська область
смт. Добровеличківка,
вул. Леніна, 84
Код ЄДРПОУ 23100419
ОСОБА_2
м.п. ".
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25006, м.Кіровоград, вул.Тімірязєва, 84, ідентифікаційний код 39767636) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Згода" (27000, Кіровоградська область, смт.Добровеличківка, вул.Леніна, 84, ідентифікаційний код 23100419) 2 436,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 19.10.2015.
Суддя Г.Б. Поліщук