Справа №0707/996/2012
8-а/303/4/15
20 жовтня 2015 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі головуючого - судді Камінського С.Е., при секретарі Федорці В.В., розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Мукачівського міськрайонного суду від 30.06.2011 року,
Заявник ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області звернулося до суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 30 червня 2011 року ухваленої у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійого фонду України в Закарпатській області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області про зобов'язання вчинення дій.
Як на нововиявлені обставини посилається на те, що 19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 р. За прийнятим 26.12.2011 р. рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними). З огляду на зміст резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011, підстави для застосування судами статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» при вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначених Законів, відсутні. За таких умов, на підставі прийнятого 26.12.2011 рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами чорнобильців та дітей війни суди повинні були застосувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян. Отже, з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 26.12.2011 № 20-рп/2011 виникли істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Представник Головного управління Пенсійого фонду України в Закарпатській області в судове засідання не з'явився, заяву про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами просив розглянути у його відсутності, вимоги заяви підтримує в
- 2 -
повному обсязі та просить їх задоволити з мотивів наведених у заяві.
Представник управління праці та соціального захисту населення виконкому Мукачівської міської ради в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи.
ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в задоволенні заяви просить відмовити з огляду на матеріали справи та конституційні принципи, ще закон не має зворотньої сили.
Вивчивши заяву, матеріали адміністративної справи справи, які стосуються розгляду даної заяви, суд приходить до наступного висновку.
Підстави для провадження за нововиявленими обставинами викладені у ст.245 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст.253 КАС України суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення.
Судом встановлено, що постановою Мукачівського міськрайонного суду від 30.06.2011 року №2а-1167/11 позов задоволено частково та зобов'язано ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.05.2011 р. з урахуванням ст.ст. 50, ч.4 ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку не менше 6 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, із розрахунку не менше 50 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично здійснених виплат.
Рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 ухвалено пізніше ніж постанова Мукачівського міськрайонного суду від 30 червня 2011 року, воно стосується Закону України “Про Державний бюджет за 2011 рік”, а постанова Мукачівського міськрайонного суду від 30 червня 2011 року по справі за №2-а-1167/11 стосується Закону України “Про Державний бюджет за 2010 рік”.
Крім цього, такої підстави для перегляду справи за нововиявленими обставинами як визнання контитуційності закону (у даному випадку Закону України “Про Державний бюджет за 2011 рік”) статтею 245 КАС України не передбачено.
Також всі обставини викладені у заяві Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області враховані при ухваленні постанови у даній справі Львівським апеляційним адміністративним судом від 18 листопада 2014 року.
На підставі наведеного суд приходить до висновку про необхідність залишення заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Мукачівського міськрайонного суду від 30.06.2011 року без задоволення.
Керуючись ст.ст.245, 252, 253 КАС України, суд
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Мукачівського міськрайонного суду від 30.06.2011 року - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий С.Е. Камінський