ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1 ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2а-652/10/0408
Провадження № б/н
іменем України
"02" грудня 2010 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу у складі
говуючого судді Сіпьченко В Є
при секретарі Алісовій Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку письмового провадження адміністративний позов
ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровській області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, суд,-
Позивач ОСОБА_2 29.09.2010 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровській області (надалі - УПФУ в Дзержинському районі м. Кривого Рогу) про стягнення: недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-ІУ від 18 листопада 2004 року він є дитиною війни і має право на виплату щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, нараховувати та виплачувати яку йому зобов'язане Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області .
Однак, у 2006-2007 роках позивачу така допомога відповідачем взагалі не виплачувалась, її нарахування та виплату відповідачем розпочато тільки з 01.01.2008 року в розмірі 10 % вїд мінімальної пенсії за віком, в такому ж розмірі відповідач виплачує йому вказану допомогу станом на теперішній час.
Позивач вважає дії відповідача з нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни, неправомірними з наступних підстав.
Так, ст. 6 Закону "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що з 01 січня 2006 року, тобто з моменту введення цього Закону в дію, дітям війни передбачено виплачувати підвищення до пенсій у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
У 2006р. ст. 110 Закону України від 19.01.2006 року № 2267-ІУ " Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2006 рік" встановлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни", запроваджується поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік " № 489- V від 19.12.2006 року зупинено дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007 рік, при цьому ст. 111 вказаного Закону встановлено, що підвищення до пенсій або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсій, дітей війни виплачується особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак, рішенням Конституційного Суду України за № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року по справі № 1-29/2007, визнано таким, що не відповідає Конституції України і є неконституційним положення п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням статті 111 цього Закону.
Відповідно до п.п.2 п. 41 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107- УІ від 28.12.2007 року текст статті 6 викладено в новій редакції (дія такої редакції повинна була тривати до 31 грудня 2008 року відповідно до п. 2 розділ "Прикінцевих положень" Закону України № 107 Уї від 28.12.2007р). Відповідно до ч. 1 зазначеної статті дітям війни, ( крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. При цьому ч. 4 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що іншим учасникам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Однак, рішенням Конституційного Суду України за № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року по справі № 1-28/2008, визнано таким, що не відповідає Конституції України і є неконституційним, в тому числі й положення п. 41 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту З розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет країни на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Тому позивач вважає невиплату йому соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», є протиправною і такою, що суперечить Конституції України та законам України.
Позивач просить суд (заява про зміну позовних вимог) визнати відмову відповідача щодо виплати йому щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії починаючи 2008 рік по 2009 рік, та надалі виплачувати йому щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а також стягнути на користь позивача судові витрати.
За клопотанням позивача справа розглянута без його участі в письмовому ровадженні.
Відповідачем 01.12.2010 року подано заперечення проти позову та заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на те, що дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», при цьому ст. 111 вказаного Закону передбачалося, що у 2007 році підвищення до пенсії виплачується лише особам, які є інвалідами. Рішенням Конституційного Суду України від 07 липня 2007 року положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано неконституційним, однак Верховною Радою України не внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відносно визначення величини мінімальної пенсії за віком для здійснення розрахунку відповідного підвищення особам, які мають статус «діти війни», у зв'язку з чим порядок обчислення підвищення до пенсії «дітям війни» є неврегульованим.
Статтею 41 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», текст якої викладено в такій редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, розмір якої відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" складає 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
У відповідності до вказаних норм закону відповідач, починаючи з 01.01.2008 року виплачує таку надбавку позивачці, у зв'язку з чим дії Управління ПФУ у Дзержинському районі м. Кривого Рогу є законними.
Про час і місце судового розгляду справи сторони належним чином повідомлені, про що свідчать клопотання позивача та представника відповідача про розгляд справи за їх відсутності у порядку письмового провадження, тому судом не застосовано наслідки неприбуття у судове засідання сторін, передбачені ст. 128 КАС України та проведено розгляд справи у відсутності сторін у порядку письмового провадження відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України.
Суд, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, вважає, що заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 народився 26.02.1940 року (а.с.6), є пенсіонером і отримує пенсію за віком в УПФУ в Дзержинському районі м. Кривого Рогу.
Крім того, позивач має статус «дитина війни», який відповідачем не оспорюється, й отримує від відповідача щомісячно, починаючи з 01.01.2008 року надбавку до пенсії за віком як «дитина війни» в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Не погоджуючись з нарахованими та виплаченими сумами державної соціальної допомоги до пенсії за віком як «дитині війни», позивач 06.08.2010 року звернувся до відповідача з письмовою заявою щодо перерахунку та виплати недоотриманої ним соціальної допомоги з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком щомісячно, на що відповіддю УПФУ в Дзержинському районі м. Кривого Рогу від 12.08.2010 року № 1699/05-33 йому було відмовлено у здійсненні такого перерахунку та виплати.
Вирішуючи питання правомірності дій відповідача по нарахуванню та виплаті на користь ОСОБА_2 щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії за віком як «дитині війни», суд виходить з наступного.
Згідно з п.п. 7 п. 2.1. Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8--2, управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-ІУ дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-У «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п. 12 ст. 71, було зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст. 111 встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 30 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6- рп/2007 визнані неконституційними положення пункту 12 статті 71 Закону країни "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинення дії статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року до спірних равовідносин застосуванню підлягали приписи ст. 111 Закону України від 19.12.2006 року № 489- V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» як такі, що прийняті пізніше в часі, у зв'язку з чим мали пріоритет порівняно зі спеціальною нормою - ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Враховуючи, що позивач ОСОБА_2 не є інвалідом, права на виплату соціальної допомоги як «дитина війни» у період з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року у визначеному Законом розмірі не мав, тому відповідно дії відповідача щодо не нарахування йому такої виплати є правомірними.
З ухваленням Конституційним Судом України 9 липня 2007 року рішення № 6-рп/2007, яким визнано неконституційним положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" щодо зупинення на 2007 рік дії статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" ці правові норми втрачають чинність і не підлягають застосуванню. А тому відповідач повинен нараховувати та виплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України і до 31 грудня 2007 року, оскільки Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік" діяв до указаної дати.
Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст. 6 цього Закону викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про татус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" таке підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів. Зазначені зміни набрали чинності з 01 січня 2008 року.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 по справі № 1-28/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни щодо розміру пенсії «дітям війни» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Як вже зазначалося вище, відповідачем щомісячно, починаючи з 01.01.2008 року, здійснювалися позивачу як «дитині війни», виплати надбавки до пенсії за віком у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З огляду на вищевикладене та враховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у редакції цього Закону від 18.11.2004 року № 2195 - IV, поновили свою дію з 22.05.2008 року - дня ухвалення рішення Конституційним Судом України і діють по теперішній час, а тому дії відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу державної соціальної допомоги як «дитині війни» у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 22.05.2008 року суперечать вищеназваним правовим нормам, а тому є неправомірними.
Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно, а також, починаючи з 22.05.2008 року УПФУ в Дзержинському районі м. Кривого Рогу повинно було виплачувати позивачу передбачену законодавством державну соціальну допомогу до пенсії за віком у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, при цьому за вказаний період у 2007 році така соціальна допомога відповідачем взагалі не виплачувалася, а починаючи з 2008 року по теперішній час виплачується у заниженому розмірі.
А тому суд вважає необхідним зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 22.05.2008 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Посилання відповідача на неможливість застосування мінімальної пенсії за віком у зв'язку з не визначенням її величини для обчислення підвищення позивачу як «дитині війни» є непереконливими, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, ніж передбачено ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімального розміру пенсії за віком.
Крім того, відповідно до ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», мінімальний розмір пенсії за віком включено до основних державних соціальних гарантій, а ч. 2 вказаної норми закону стверджує, що основні державні соціальні гарантії, які є джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом, тому посилання відповідача на відсутність механізму порядку обчислення підвищення до пенсії «дітям війни», суд вважає безпідставними.
Тому, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при здійсненні нарахування підвищення пенсії позивачу як «дитині війни» застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленого в закон про Державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
При цьому суд зауважує, що реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів та базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлене у залежність від бюджетних асигнувань.
Крім того, підлягають задоволенню й вимоги позивача у частині зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати йому як «дитині війни» з 01.09.2010 року щомісячну соціальну державну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого ч. І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому суд відповідно до ч.2 ст.11 КАС України для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає можливим вийти за межі його позовних вимог та конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання в подальшому та зазначити, що нарахування та виплати з 01.10.2010 року щомісячної соціальної державної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого ч. І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснювати щомісячно за рахунок коштів Державного бюджету до настання обставин, що тягнуть перерахунок або припинення такої допомоги відповідно до діючого законодавства України.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України « Про державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст. ст. 8-12, 17, 18, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу щодо нездійснення перерахунку та виплати щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії ОСОБА_2 згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 22 травня 2008 року по 01 вересня 2010 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 щомісячну соціальну державну допомогу до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22 травня 2008 року по 01 вересня 2010 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровській області з 01.09.2010 року здійснювати перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 щомісячну соціальну державну допомогу до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого ч. І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Державного бюджету до настання обставин, що тягнуть перерахунок або припинення такої допомоги відповідно до діючого законодавства України.
Стягнути з відповідача УПФУ в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати , а саме державне мито у сумі 3 грн.
40 коп.
В іншій частині позову ОСОБА_2 - відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: В. Є. Сільченко