2-а/130/64/2015
130/2570/15-а
13.10.2015 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Шепель Костянтин Анатолійович розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Жмеринка та Жмеринському районі про визнання дій по відмові у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому посилається на те, що він з 31 липня 2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Жмеринці та Жмеринському районі як отримувач пенсії по віку відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". При обрахунку розміру пенсії позивачу відповідачем не було враховано суми виплаченої йому матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, а також суми індексації заробітної плати. У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача 11 серпня 2015 року з письмовою заявою з проханням включити вищезазначені виплати для перерахунку пенсії. Проте у відповідь він отримав відмову, оскільки постановою КМУ №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", якою регулюється порядок обчислення заробітної плати для обчислення пенсії, зокрема державним службовцям, не передбачено зарахування в заробіток матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, а тому немає законних підстав враховувати вищезазначені виплати при призначенні пенсії. Позивач просив визнати дії відповідача по відмові у перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 31 липня 2008 року у відповідності до Закону України "Про державну службу" в редакції яка діяла на момент призначення пенсії, з врахуванням при її обчисленні виплат, які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, сум індексації доходів, з яких сплачувались страхові внески. Крім цього, позивач просив зобов'язати відповідача здійснити обчислення пенсії в розмірі 87% заробітної плати державного службовця, яка діяла на час призначення пенсії, а також врахувати при проведенні індексації даної пенсії базовим місяцем жовтень 2009 року.
Ухвалою судді Жмеринського міськрайонного суду від 21 вересня 2015 року позов в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням виплати матеріальної допомоги на оздоровлення і на соціально-побутові потреби, а також індексації заробітньої плати з моменту нарахування пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у редакції, чинній на час призначення йому пенсії, тобто з 31 липня 2008 року по 09 березня 2015 року було залишено без розгляду.
Представник відповідача не подала заперечень у встановлений строк.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважаю, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Як видно з ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум; суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Відповідно до ст..2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з: основної заробітної плати - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткової заробітної плати - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно з ст.. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції від 01 жовтня 2011 року) на одержання пенсії державних службовців мають право, зокрема, чоловіки, які досягли 62 роки, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", утому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
За змістом ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.
Оскільки позивачем в позовній заяві зазначений стаж його державної служби 17 років 2 місяці 10 днів, що складає 87% посадового окладу з урахуванням надбавок передбачених законом, а відповідачем не надані докази на спростування цього факту, то суд приймає до уваги твердження позивача в цій частині.
Відповідно до ст.. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вищевикладені положення законів, які мають вищу юридичну силу, ніж Постанова Кабінету Міністрів України №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", на яку в своєму листі від 25 травня 2015 року посилається відповідач (а.с.10) матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, відпускні та індексація доходів, з яких сплачувались страхові внески є складовими заробітної плати позивача.
Керуючись ст.ст. 71, 183-2, 256 ч.1 КАС України, на підставі ст. 64 Конституції України, ст.. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Жмеринка та Жмеринському районі про визнання дій по відмові у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринці та Жмеринському районі в перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід. НОМЕР_1, з урахуванням при її обчисленні виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та сум індексації доходів, з яких сплачувались страхові внески.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринці та Жмеринському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід. НОМЕР_1, з 10 березня 2015 року з урахуванням при її обчисленні виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та сум індексації доходів, з яких сплачувались страхові внески.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринці та Жмеринському районі здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід. НОМЕР_1, в розмірі 87% заробітної плати державного службовця, яка діяла на час призначення пенсії, а також врахувати при проведенні індексації даної пенсії базовим місяцем жовтень 2009 року.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Жмеринський міськрайонний суд.
Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя К.Шепель