Справа № 2-а-512/2010
Провадження № 2-а-512/2010
15.11.2010
Суддя Пологівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_1
розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Пологи адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Пологівському районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсійних виплат, згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
встановив:
25.10.2010 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного Фонду України в Пологівському районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсійних виплат, згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 2008 до 2010 року.
Позивач вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом II групи. Крім того, статтею 14 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ) його віднесено до першої категорії осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На підставі цього Закону йому призначено пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну його здоров'ю, розмір яких повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законами, але відповідач визначив розмір зазначених пенсій позивачеві згідно з постановами Кабінету Міністрів України.
Відповідач надав суду письмові заперечення на адміністративний позов в якому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі тому, що частиною п'ятою статті 54 Закону № 746-XII питання щодо обчислення пенсій за цим Законом віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України. Пенсія позивачу визначена відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, №654 від 16.07.2008 року і підстави для її перерахунку відсутні.
Відповідно до ст. 1832 КАС України справа розглядається в порядку скороченого провадження.
Вивчивши матеріали, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтовували свої позиції по справі, вважаю, що позов підлягає частковому задоволенню, в зв'язку з наступним.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом III групи. Положеннями статті 14 Закону № 796-ХІІ його віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до частини першої статті 50 Закону № 796-ХІІ, особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796-ХІІ в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46 Конституції України).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно - правового акта Конституції України (254к/96-ВР), закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вишу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів 1 над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону № 796-ХІІ, а не Постанови КМУ, на які посилається відповідач, і які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Відповідач повинен здійснити нарахування та виплату пенсій позивачу виходячи з їх розмірів, встановлених Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанов Кабінету Міністрів України.
Зі статей 50 та 54 Закону № 796-ХІІ випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до .1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Таким чином, позивачеві слід визначати пенсію виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. На підставі ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, замішається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Пропуск строку звернення до суду позивач мотивує тим, що про порушене право він дізнався лише після висвітлення зазначених подій у пресі. Доводи щодо необізнаності не є поважною причиною пропуску звернення до суду, тобто позивач пропустив цей строк без поважних причин. Оскільки позивач звернувся до суду 25.10.2010 року, його позовні вимоги, що знаходяться за межами шестимісячного строку позовної давності, залишені без розгляду ухвалою суду від 28.10.2010 року.
З огляду на зазначене, позовні вимоги щодо визнання протиправності бездіяльності відповідача у перерахунку пенсій та зобов'язання його зробити такий перерахунок, з 25.04.2010 року по день розгляду справи підлягають задоволенню.
Разом з тим, оскільки розрахунок та нарахування пенсії і надбавок до неї відноситься до виключної компетенції органів Пенсійного Фонду України, суд не може зробити розрахунок та визначити конкретну суми пенсії, яка підлягає виплаті позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 50-54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 69, 159, 160, 163, 186 КАС України, суд, -
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області, що призвела до порушення права ОСОБА_2, на отримання додаткової пенсії у розмірі 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком з 25.04.2010 року по 15.11.2010 року, передбаченої ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та. виплату ОСОБА_2 додаткової пенсії у розмірі 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 25.04.2010 року по 15.11.2010 року, з врахуванням раніше виплачених сум зазначеної пенсії.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Пологівський районний суд, протягом десяти днів.
Суддя: