Провадження № 2-а/317/61/2015
Справа № 317/3043/15-а
16 жовтня 2015 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Сакояна Д.І.
при секретарі Грецовій О.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області про оскарження бездіяльності органу місцевого самоврядування та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області та просить:
- визнати протиправною бездіяльність Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області щодо неприйняття рішення про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок або про відмову в такому переведенні у відповідності до положень Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 29.04.2015 р.;
- зобов'язати Степненську сільську раду Запорізького району Запорізької області прийняти рішення про переведення садового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, у житловий або про відмову у такому переведенні у відповідності до положень Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 29.04.2015 р.
- стягнути з відповідача судовий збір.
Вимоги мотивує тим, що відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер НОМЕР_1, виданого 08.07.2015 р. ОСОБА_1 є власником садового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Сімнадцятого серпня 2015 р. вона, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 321 від 29.04.2015 р., звернулась до голови Степненської сільської ради з заявою про переведення дачного (садового) будинку у житловий. Не зважаючи на положення постанови Кабінету Міністрів України № 321 від 29.04.2015 р. вона отримала відповідь, відповідно до якої її заява була залишена без задоволення, що не передбачено вказаним нормативним актом. Свою відповідь сільській голова мотивував тим, що земельна ділянка під будинком має статус садово-огородницьке призначення, постанова Кабінету Міністрів України є суперечливою, суперечить Земельному кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про містобудування», та зазначив, що така відповідь дана з метою запобігання можливості надання нелегітимної документації. Позивач посилається на те, що такі висновки є необґрунтованими, оскільки:
- по-перше, постанова Кабінету Міністрів України № 321 не містить положень про правовий статус земельної ділянки на якій розташований дачний або садовий будинок. Немає цього питання і в переліку документів, які повинні бути надані для такого переведення. Отже посилання на те, що цільове призначення землі не дає змоги для такого переведення є таким, що не відповідає законодавству;
- по-друге, суперечності в законодавстві не є підставою для невиконання чинного законодавства.
Восьмого жовтня 2015 року на адресу суду надійшла заява про визнання позову № 02-08-01/549 від 08.10.2015 р., підписана Степненським сільським головою Запорізького району Запорізької області.
Належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи позивач ОСОБА_1 до суду не з'явилась, надала суду заяву від 16.10.2015 р. з проханням розглянути справу в порядку письмового провадження.
Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи представник відповідача - Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області, до суду не з'явився. На адресу суду надійшла заява від 08.10.2015 р., підписана Степненським сільським головою Запорізького району Запорізької області, з проханням розглянути справу в порядку письмового провадження.
Ухвалою від 16.10.2015 р. суд постановив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі розгляду справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва від 08.07.2015 року, індексний номер НОМЕР_1, ОСОБА_1 на праві власності належить садовий будинок АДРЕСА_1
Зі змісту витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 40259659 від 08.07.2015 р. вбачається, що право власності зареєстроване 06.07.2015 р., номер запису 10320173.
17.08.2015 р. ОСОБА_1 звернулась до Степненської сільської ради з заявою про переведення садового будинку у жилий будинок, надавши при цьому у якості додатків перелік документів, визначений у п. 3 Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затв. Постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 29 квітня 2015 р.
В результаті розгляду даної заяви Степненським сільським головою позивачу надана відповідь № 11-08/479 від 10.09.2015 р., мотивована тим, що 10.09.2015 р. з приводу розгляду заяви керівництвом скликано збори спеціалістів апарату управління виконкому Степненської ради для участі на засіданні виконавчого комітету 10.09.2015 р. Зазначене питання було розглянуто в порядку денному в розділі «Різне». Члени виконкому дійшли висновку, що прийняття рішення про переведення дачного будинку у дитловий можуть привести до законодавчого конфлікту, оскільки постанова Кабінету Міністрів України № 321 від 29.04.2015 р. є лише під нормативним актом, який не може скасувати або змінити діючих на даний час нормативних актів, а саме законів і кодексів, які суперечать задоволенню заяви і потребують доопрацювання. Оскільки Земельний кодекс України визначає статус земельної ділянки як земля садово-огородницького призначення, то це унеможливлює переведення. Тож з урахуванням викладеного, з метою запобігання можливості надання заздалегідь нелегітимної документації, що може призвести в подальшому до конфлікту з іншими державними установами реєстрації, виконавчий комітет Степненської ради дійшов висновку і звернувся до юридичного відділу Запорізької обласної державної адміністрації за роз'ясненням щодо механізму переведення дачних (садових) будинків в житлові у відповідності з іншими нормативними актами, яка в свою чергу звернеться до департаменту агропромислового розвитку Верховної ради України і надасть юридично обґрунтований і підтверджений нормативними актами постадійний механізм.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 2 Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затв. Постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 29 квітня 2015 р., переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється безоплатно органами місцевого самоврядування села, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення та садівничі товариства пов'язані адміністративно або територіально.
Відповідно до п. 3 Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затв. Постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 29 квітня 2015 р., для переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок громадянин, який є його власником, або уповноважена ним особа подає до виконавчого органу сільської (селищної, міської) ради, а у разі, коли в сільській раді виконавчий орган не утворено, - сільському голові заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються:
- копія документа про право власності на дачний чи садовий будинок, засвідчена в установленому порядку;
- письмова згода співвласників (за наявності) на переведення такого будинку в жилий;
- звіт про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам за формою згідно з додатком 2.
Технічний огляд дачного чи садового будинку проводиться без застосування обладнання для визначення характеристик конструкцій та виконання вишукувальних робіт на підставі укладеного договору суб'єктом господарювання, у якого працює один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 554 «Деякі питання професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури».
Системно проаналізувавши зазначені норми права та матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що позивач дотримався встановленого порядку звернення з означеним питанням та надав голові Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області усі необхідні документи.
Відповідно до п. 4 Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затв. Постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 29 квітня 2015 р., за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів уповноважений орган протягом місяця з дня їх надходження приймає рішення про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок або про відмову в такому переведенні.
З матеріалів справи вбачається, що відповідь у вигляді листа № 11-08/479 в юридичній площині не є відмовою у переведенні, тож рішення по заяві ОСОБА_1 від 17.08.2015 р. дотепер не прийнято.
Враховуючи, що відповідач визнав позов, визнання позову не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, суд приймає визнання позову.
Судові витрати у сумі 974,40 грн. підлягають стягненню відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України з відповідного місцевого бюджету.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6,11,12,69-71,86,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,суд, -
Позов ОСОБА_1 до Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області про оскарження бездіяльності органу місцевого самоврядування та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області щодо неприйняття рішення про переведення садового будинку ОСОБА_1 у житловий будинок або про відмову в такому переведенні у відповідності до положень Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 29.04.2015 р.
Зобов'язати Степненську сільську раду Запорізького району Запорізької області розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення про переведення садового будинку ОСОБА_1, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, у житловий будинок або про відмову в такому переведенні у відповідності до положень Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 29.04.2015 р.
Стягнути з місцевого бюджету с. Степне Запорізького району Запорізької області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 974 грн. 40 коп.
Постанова суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький районний суд Запорізької області.
Суддя Д.І. Сакоян