Справа №366/2539/15-а
Провадження № 2-а/366/135/15
06 жовтня 2015 року смт.Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Корчков А.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
18 вересня 2015 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування під час обчислення пенсії позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення, а також зобов'язати УПФУ у Іванківському районі перерахувати ОСОБА_1 пенсію, відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу», на підставі Довідки про складові заробітної плати №81/04 від 10.04.2015 року, яка видана Іванківською районною державною адміністрацією Київської області із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії з 06 травня 2015 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що є пенсіонером та перебуває на обліку в УПФУ у Іванківському районі. У зв'язку зі звільненням з державної служби їй було призначено пенсію з 06 травня 2015 року за нормами Закону України «Про державну службу».
Позивач до УПФУ у Іванківському районі подала Довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.04.2015 року №81/04.
Однак, при визначені розміру пенсії позивачу, відповідачем не було враховано інші виплати, які зазначені у вищевказаній Довідці, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За таких обставин, позивач звернулася до відповідача з заявою в якій просила, здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всієї суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Проте, відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку посилаючись на те, що Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року до суми заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не включено суми інших виплат, такі як матеріальна допомога на оздоровлення.
Таку відмову відповідача в здійсненні перерахунку, позивач вважає незаконною та такою, що не відповідає нормам матеріального права.
02 жовтня 2015 року відповідачем до суду було подано заперечення на позов ОСОБА_1, в якому УПФУ у Іванківському районі вказав на те, що вимоги позивача є безпідставними, так як Постановою КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року, матеріальна допомога на оздоровлення не передбачена, і тому не може бути врахована в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю; просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, встановивши обставини справи, що підтвердженні засобами доказування, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача де отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 06.05.2015 року, що підтверджується матеріалами справи.
Позивачем до УПФУ у Іванківському районі була надана Довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.04.2015 року №81/04.
Як вбачається з вищевказаної довідки про складові заробітної плати, ОСОБА_1 за період з 01.02.2010 року по 30.11.2013 року, окрім заробітної плати, виплачувалися інші виплати, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення. Окрім того, в довідці про складові заробітної плати від 10.04.2015 року №81/04 зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В травні 2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою в якій просила, здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всієї суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, однак листом №85/1-К1 від 27.05.2015 року УПФУ у Іванківському район відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що Постановою КМ України №865 матеріальна допомога на оздоровлення, не передбачені і тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю.
Так, за змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, з аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати інші виплати. З урахуванням того, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вказані суми виплат є складовими заробітної плати, і тому вони підлягають зарахуванню для визначення заробітку при призначенні пенсії позивачу.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, які відповідно до статті 2442 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, суд вважає, що відмова відповідача щодо неврахування під час обчислення пенсії позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення є неправомірною, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Питання щодо судових витрат вирішується судом відповідно до положень ст. 94 КАС України.
На основі вищевикладеного, керуючись статтями 33,37 Закону України «Про державну службу», статтями 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 5 Закону України «Про судовий збір», статтями 69-71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 244-2 , 254 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області щодо неврахування під час обчислення пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію, відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу», на підставі довідки про складові заробітної плати №81/04 від 10.04.2015 року, яка видана Іванківською районною державною адміністрацією Київської області із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії з 06 травня 2015 року із врахуванням вже виплачених сум.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.А. Корчков