Постанова від 22.09.2015 по справі 295/11031/15-а

Справа №295/11031/15-а

Категорія 87

2-а/295/296/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.09.2015 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М.,

розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання незаконними дії суб'єкта владних повноважень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії державного службовця як журналісту комунального засобу масової інформації починаючи із 01 квітня 2015 року. Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15.03.1999 року №377 «Про реалізацію статей 14 і 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» та на підставі Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" у серпні 2011 року як в.о. головного редактора газети «Місто» було призначено пенсію державного службовця як журналісту комунального засобу масової інформації. Крім того, зазначив, що у зв'язку із введенням з 1 квітня 2015 року законодавчої норми щодо заборони одночасно одержувати заробітну плату державного службовця і пенсію державного службовця, 31 березня 2015 року ОСОБА_1 подав в Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області документи про переведення його із 1 квітня 2015 року з посади заступника головного редактора газети "Місто" на посаду заступника директора Комунального підприємства "Інформаційно-видавничий центр Житомирської міської ради", що не пов'язана з державною службою, та заяву про поновлення з 1 квітня 2015 року виплати пенсії. Листом відповідача від 25.06.2015 року поновлено пенсію на засадах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", проте у такий спосіб із 1 квітня 2015 року припинено виплату пенсії державного службовця, чим порушено його права.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію за віком, як державний службовець.

31.03.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про про поновлення виплати пенсії державного службовця із 01 квітня 2015 року.

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 25.06.2015 року за № 11984/03 позивачу ОСОБА_1 повідомлено, що із 01 квітня 2015 року йому поновлено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 85 відсотків, як працюючому пенсіонеру та у разі подання інформації, за якою можливо визначити, що редакція газети «Місто» відноситься до комунальних засобів масової інформації, питання поновлення пенсії згідно Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" буде розглянуто повторно, оскільки за матеріалами пенсійної справи неможливо визначити.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» при нарахуванні пенсії журналісту державного або комунального засобу масової інформації застосовуються норми, методика та порядок нарахування пенсії державному службовцю.

Згідно положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» та постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 14 і 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» №377 від 15.03.1999 року необхідна наявність таких трьох умов: 1) стажу роботи в державних чи комунальних засобах масової інформації не менше 10 років на журналістських посадах (до такого стажу зараховується період роботи на державній службі, який визначається згідно постанови Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.94 року «Про порядок обчислення стажу державної служби»); 2) обіймання відповідної посади на момент звернення за пенсією; 3) чинність законодавчого акта, який передбачає таке право.

Згідно довідки виданої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі №599 від 03.08.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 і період із 04.08.2011 року по 31.03.2015 року отримував пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» державним друкованим засобом масової інформації вважається засіб масової інформації, засновником (співзасновником) якого є орган державної влади, а видання здійснюється на базі або за участю державної власності та відповідного фінансування з Державного бюджету України чи бюджету Автономної Республіки Крим і статутом (програмними цілями) редакції якого передбачається, зокрема, інформування громадян про діяльність цього та вищих органів державної влади.

При призначенні пенсії журналісту державного або комунального засобу масової інформації необхідно виходити з наступного: належність посади працівника редакції до професійних назв (посад) журналіста, передбачених у державному класифікаторі професій України або переліку посад журналістів призначених постановою Кабінету Міністрів України №377 від 15.03.1999 року; належність засобу масової інформації до державного або комунального засобу масової інформації; нарахування та отримання журналістами заробітної плати у розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 15.03.1999 року №377.

Визначаючи коло осіб, що мають право на отримання пенсії відповідно до частини 2 статті 16 Закону України від 23 вересня 1997 року № 540/97-ВР «Про державну підтримку засобів масової інформації і соціальний захист журналістів» (далі - Закон № 540/97-ВР), необхідно виходити з того, що таке право виникає лише у журналістів державних та комунальних засобів масової інформації. Поняття «журналіст» надано у статті 1 Закону № 540/97-ВР. Зокрема, це творчий працівник, який професійно збирає, одержує, створює і займається підготовкою інформації для засобів масової інформації, виконує редакційно-посадові службові обов'язки в засобі масової інформації (в штаті або на позаштатних засадах)відповідно до професійних назв посад (роботи) журналіста, які зазначаються в державному класифікаторі професій України.

Таким чином, для призначення пенсії журналісту відповідно до частини 2 статті 16 вказаного Закону необхідно враховувати належність посади (роботи) працівника редакції до професійних назв посад (роботи) журналіста, передбачених у державному класифікаторі професій України або переліку посад журналістів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 15 березня 1999 року № 377 «Про реалізацію статей 14 і 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації і соціальний захист журналістів».

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 2007 року працював кореспондентом в Комунальному підприємстві «Інформаційно-видавничий центр» Житомирської міської ради, в період із 2009 року по січень 2015 року працював в газеті «Місто» на різних посадах, в тому числі заступником, виконуючим обов'язків головного редактора та директора та з 01.04.2015 року переведений на посаду заступника директора КП «Інформаційно-видавничий центр» Житомирської міської ради, яка не відноситься до посад державних службовців.Комунальне підприємство "Інформаційно-видавничий центр Житомирської міської ради", засноване Житомирською міською радою, яке в свою чергу є засновником газети "Місто".

Пункт 2.2 Статуту КП "Інформаційно-видавничий центр Житомирської міської ради", затвердженого рішенням міської ради від 01.08.2007 р. №302 визначено: "Підприємство створене з метою всебічного висвітлення у газеті "Місто" та в телерадіопередачах діяльності місцевих органів виконавчої і представницької влади, актуальних проблем соціальио-економічиого га суспільно-політичного життя міста, виконання затвердженої Засновником програми".

Газета "Місто" здійснюється свою діяльність відповідно до програм, які щорічно затверджуються на сесіях міської ради. Газетою регулярно оприлюднюється інформація, яка стосується життєдіяльності та розвитку міста: документи, проекти документів, які розробляються та ухвалюються Житомирською міською радою, її виконавчим комітетом; документи, які стосуються регуляторної діяльності; інформація про офіційні події , поточні рішення і дії органів місцевого самоврядування, що є загально відомою інформацією.

У розділі 5 "Фінансування програми" додатку до рішення Житомирської місьткої ради № 1155 від 02.03.2010 року визначено, що для оперативного та ширшого висвітлення діяльності міської ради га її виконавчих органів, здійснення регуляторної політики та представлення нормативно-правових документів з міського бюджету виділяються кошти на фінансову підтримку комунального підприємства "Інформаційно-видавничий центр Житомирської міської ради" (газета "Місто" та Міське радіо)".

Розділ "Проект "Висвітлення діяльності Житомирської міської ради та її виконавчих органів на 2010-2012 роки" програми визначає мету проекту, а саме "забезпечення сприятливих умов для реалізації конституційних прав мешканців територіальної громади міста на вільний доступ до інформації, підвищення ролі друкованих і електронних засобів масової інформації міста у висвітленні діяльності органів місцевого самоврядування; фінансова підтримка, покриття витрат комунального підприємства "Інформаційно- видавничий центр Житомирської міської ради" (газети "Місто" та Міського радіо)".

Зі змісту звіту вбачається, що фінансова підтримка газети "Місто" у 2011 році здійснювалась з міського бюджету, використання коштів газетою "Місто" контролюють структури міської ради.

Регламент Житомирської міської ради, затверджений рішенням другої сесії шостого скликання міської ради від 29.12.10 №47, газета "Місто" позиціонується як комунальне видання:ст. 7 п. 11. Депутат міської ради не рідше одного разу на півріччя зобов'язаний інформувати виборців про роботу міської ради та свою депутатську діяльність... Кожен депутат мас право безкоштовного розміщення відповідної інформації в газеті "Місто" обсягом 100 кв. см на півріччя;ст. 9 п.9. Щорічний звіт міського голови оприлюднюється шляхом опублікування в газеті "Місто";ст. 52 п. 7. Депутатська фракція, група має право оприлюднити свою консолідовану позицію чи точку зору на вирішення тієї чи іншої проблеми у газеті "Місто" шляхом опублікування на безоплатній основі інформації обсягом до 100 кв.см, періодичністю не більше ніж один раз у квартал. Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що газета "Місто" є комунальним засобом масової інформації, оскільки створена і функціонує задля всебічного висвітлення діяльності міської влади відповідно до програм, що затверджуються міською радою, фінансується з міського бюджету. Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими. З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу. Керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про поновленні ОСОБА_1 з 01 квітня 2015 року пенсії на засадах Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області поновити ОСОБА_1 пенсію державного службовця, починаючи із 01.04.2015 року.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Л.М. Чішман