Копія
28 вересня 2015 р. Справа №818/2473/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Кохан Т.І.,
представника відповідача - Кисленко О.М.,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "ДНІПРО-97" до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, третя особа - Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про скасування рішення та визнання дій протиправними,-
Позивач, Фермерське господарство "ДНІПРО-97", звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, третя особа - Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб"єктів спеціального режиму оподаткування від 14.05.2015 року.
- визнати протиправними дії Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, щодо невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2015р. реєстраційний № 9127566949 в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису засобами телекомунікаційного зв"язку - податковою декларацією.
- визнати податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2015 року реєстраційний № 9127566949 такою, що подана у момент фактичного її отримання - 18 червня 2015 року.
- визнати протиправними дії Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, щодо невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015р. реєстраційний № 9151406070 в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису засобами телекомунікаційного зв"язку - податковою декларацією.
- визнати податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015р. реєстраційний № 9151406070 такою, що подана у момент фактичного її отримання - 17 липня2015 року.
Позовні вимоги мотивує тим, що 02 липня 2015 р. поштою від Сумської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області (далі - відповідач) було отримано акт про результати камеральною перевірки даних задекларованих податкової звітності з податку на додану вартість за травень 2015 р. від 24.06.2015 р. № 2 1 8-15-15-042/23677739 (далі - Акт), зі змісту акту вбачається, що ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві (за основним місцем обліку ФГ "ДНІПРО-97") було направлено копію рішення про виключення ФГ "ДНІПРО-97" (далі - позивач) з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за ф. 6-РРС від 14.05.2015 р. (далі - Рішення).
Поштою додатково було отримано лист від 24.06.2015 р. № 9556/10/18-15-15-042 про невизнання податковою звітністю податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2015 р. № 9127566949 та лист від 28.07.2015 р. № 4516/10/18-1 5-15- 42 про невизнання податковою звітністю податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 р. № 9151406070 у зв'язку з порушенням п. 209.6 ст. 209 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме наведенням недостовірних даних щодо виробленої сільськогосподарської продукції, внаслідок чого безпідставно застосовано спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства.
06 липня 2015 р. позивач звернувся з листом до відповідача, у якому просив надати копію рішення (оскільки його не було отримано) та надати пояснення щодо правомочності прийнятого рішення. Однак, відповіді як і самого рішення отримано не було.
Позивач вважає, що прийняте рішення Сумської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування від 14.05.2015 року підлягає скасуванню, оскільки, під час прийняття Рішення відповідач порушив норми п. 209.11 ст. 209 ПК України, п. 6.11, п. 6.15 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, та діяв не на підставі та не у спосіб визначний податковим законодавством, з перевищенням меж наданих йому повноважень, у зв'язку із чим прийняте рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Позивач також вважає, що дії Сумської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області, що виявились у відмові прийняти подані засобами телекомунікаційного зв'язку податкові декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року № 9127566949 та за червень 2015 року № 9151406070 протиправними, оскільки, згідно п. 49.8 ст. 49 ПК України, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу та за умови дотримання платником податків вимог цієї статті, зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, в адміністративному позові просить суд розгляд справи проводити за його відсутності.
В судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що рішення Сумської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області про виключення ФГ "Дніпро-97" з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування від 14.05.2015, прийняте за результатами камеральної перевірки не набрало чинності і для підприємства не має ніякого юридичного значення. Оскільки, ФГ "Дніпро-97" перебуває на обліку в іншій ДПІ, а саме, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, всі матеріали, необхідні для виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування разом з проектом рішення направлені до ДПІ за основним місцем обліку для опрацювання та прийняття рішення, а саме: листом №2593/9/18-15-15-042 від 14.05.2015 року. Проте, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві дане рішення не погодила і його реєстрація не була проведена.
Отже, позовні вимоги про скасування рішення виключення ФГ "Дніпро-97" з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування від 14.05.2015 є безпідставними.
Щодо неприйняття податкової звітності за травень 2015 року зазначає, що податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2015 року вх. № 9127566949 від 18.06.2015року (спеціальний режим оподаткування діяльності) з додатками присвоєно статус "Не визнано як податкова декларація", оскільки у позивача відсутні підтвердження наявності земельних ділянок, (власних або орендованих) і тому неможливо підтвердити статус даного підприємства як сільськогосподарського.
Таким чином, ФГ "Дніпро 97" наведено недостовірні дані щодо виробленої ним сільськогосподарської продукції, внаслідок чого безпідставно застосовувало спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства, оскільки порушено вимоги п. 209.6 ст. 209 Податкового Кодексу України.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10 березня 2015 р. між ФГ "ДНІПРО-97" (далі - Позивач) та Сумською ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області (далі - Відповідач) було укладено договір про визнання електронних документів № 100320151 (далі - Договір).
18 червня 2015 р. Позивачем засобами телекомунікаційного зв'язку було надіслано податкову декларацію з податку на додану вартість (ПДВ) за травень 2015 р. реєстраційний № 9127566949.
17 липня 2015 р. Позивачем засобами телекомунікаційного зв'язку було надіслано податкову декларацію з податку на додану вартість (ПДВ) за червень 2015 р. реєстраційний №9151406070.
Листами від 24.06.2015 р. № 3556/10/18-15-15-042 та від 28.07.2015 року № 4516/10/18-15-15-042 позивача повідомлено про те, що податкові декларації з ПДВ за травень та червень 2015 року не визнані як податкові декларації у зв'язку з порушенням позивачем п. 209.6 ст. 209 Податкового кодексу України, а саме: наведенням недостовірних даних щодо виробленої сільськогосподарської продукції, внаслідок чого безпідставно застосовано спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства (а.с. 29, 58).
Крім того, Сумською ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області проведено камеральну перевірку данних , задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ФГ "Дніпро-97" за травень 2015 року, за результатами якої складено акт про результати камеральної перевірки від 24.06.2015 року № 2/18-15-15-042/23677739 (далі - Акт).
Перевіркою встановлено порушення ФГ "Дніпро-97" п. 209.6 ст. 209 Податкового Кодексу України, у зв'язку з чим не підтверджено статус сільськогосподарського підприємства, яке застосовує спеціальний режим оподаткування у сфері сільського господарства, тому Сумською ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області було прийнято рішення про виключення ФГ "ДНІПРО-97" з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за ф. 6-РРС від 14.05.2015 р. (далі - Рішення).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Порядок подання податкової декларації до контролюючих органів регулюється статтею 49 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу.
Імперативний характер наведеної норми означає, що контролюючий орган не має права не прийняти фактично отриману податкову декларацію, подану платником податків в один із способів, передбачених пунктом 49.3 статті 49 Податкового кодексу України (особисто або через представника, поштою чи засобами електронного зв'язку).
За приписами абзацу першого пункту 49.9 статті 49 Податкового кодексу України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Згідно з п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Суд зазначає, що Податковим кодексом України передбачені спеціальні наслідки подання платником податків податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 Податкового кодексу України. У такому разі, на підставі пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Згідно з п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Як вбачається з квитанцій про прийняття декларацій з ПДВ за травень 2015 р. та за червень 2015 року, декларації містять усі необхідні реквізити для їх прийняття та заповнені згідно ст. 48 ПК України (а.с. 28, 57), тому підстави відмови у прийнятті даних декларацій у Сумської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області відсутні.
Згідно п. 6.15 розділу VI Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1130 від 14.11.2014 р., якщо за результатами документальної або камеральної перевірки контролюючий орган встановить, що підприємство не відповідало критеріям, встановленим пунктом 209.6 статті 209 розділу V Кодексу (пункт 6.1 цього розділу), на момент подання заяви про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, яка стала підставою для такої реєстрації, то контролюючий орган приймає рішення про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою N 6-РРС. На підставі такого рішення контролюючий орган виключає сільськогосподарське підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та проводить реєстрацію такого підприємства як платника ПДВ на загальних умовах за процедурами перереєстрації.
Відповідно до вищевказаного Положення рішення про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування складається контролюючим органом за основним місцем обліку платника і підлягає обов'язковій реєстрації та внесенню до облікової картки платника податків.
Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку із зміною місцезнаходження ФГ "Дніпро-97"з травня 2015 року знаходиться на податковому обліку у ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, що підтверджується витягом з реєстру платників ПДВ від 27.05.2015 р. № 1526554503671 (а.с. 8) та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 7). Відтак, суд вважає, що вирішення питання про перебування позивача в реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування відноситься саме до компетенції ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, а не Сумської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області. Крім того, у листі, наданому суду, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві зазначає, що ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві 14.09.2015 року було прийнято рішення за формою № 6-РЖС про виключення сільськогосподарського підприємства ФГ "Дніпро-97" із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування з 01.08.2015 року.
Окрім того суд зазначає, твердження представника відповідача, що рішення від 14.05.2015 року про виключення ФГ "Дніпро-97" з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування є лише проектом, який було направлено разом з усіма матеріалами до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, є безпідставним, оскільки дане рішення підписано начальником Сумської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області та скріплено гербовою печаткою установи, відповідно до змісту даного рішення датою його прийняття є дата підписання цього рішення керівником органу. Крім того, як вбачається з копії постанови Сумського окружного адміністративного суду від 01.07.2015 року по справі № 818/1871/15 (а.с. 19-21), рішення Сумської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 14.05.2015 року про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування стало підставою відмови в прийнятті податкової декларації за квітень 2015 року № 9095971020, поданої ФГ "Дніпро-97" 14.05.2015 року.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ФГ "Дніпро-97" є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Фермерського господарства "ДНІПРО-97" до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, третя особа - Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про скасування рішення та визнання дій протиправними - задовольнити
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб"єктів спеціального режиму оподаткування від 14.05.2015 року.
Визнати протиправними дії Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, щодо невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2015 року реєстраційний № 9127566949 в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису засобами телекомунікаційного зв"язку - податковою декларацією.
Визнати податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2015 року реєстраційний № 9127566949 такою, що подана у момент фактичного її отримання - 18 червня 2015 року.
Визнати протиправними дії Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, щодо невизнання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року реєстраційний № 9151406070 в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису засобами телекомунікаційного зв"язку - податковою декларацією.
Визнати податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року. реєстраційний № 9151406070 такою, що подана у момент фактичного її отримання - 17 липня2015 року.
Стягнути на користь Фермерського господарства "ДНІПРО-97"(бульвар Дружби народів, 10, кімн. 47, м. Київ, 01103, код ЄДРПОУ 23677739) за рахунок бюджетних асигнувань Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області суму судового збору в розмірі 365,40 грн. (триста шістдесят п'ять гривень 40 коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 02 жовтня 2015 року.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек