Постанова від 15.10.2015 по справі 815/6120/15

Справа № 815/6120/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2015 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд колегією в складі:

головуючого судді - Бойко О.Я.;

судді - Бжассо Н.В.;

судді - Левчук О.А.;

за участі:

секретаря судового засідання - Гацанюк К.В.;

представників позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 15.10.15р. №01/02-229); ОСОБА_2 (довіреність від 14.10.15р. №01/02-227) ОСОБА_3 (копія посвідчення);

представника відповідача - ОСОБА_4.(копія постанови від 17.09.2015р. №10);

розглянувши в порядку відкритого судового засідання справу за адміністративним позовом Одеської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі уповноваженої особи Одеської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» ОСОБА_3 до Приморської районної у місті Одесі виборчої комісії Одеської області про визнання протиправними та дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Приморської районної у місті Одесі виборчої комісії Одеської області в якому просив суд:

- визнати дії відповідача щодо проведення жеребкування щодо обов'язкового включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району міста Одеси Одеської області протиправними;

- скасувати постанову Приморської районної у місті Одесі виборчої комісії Одеської області № 14 від 09.10.2015 року «Про утворення дільничних виборчих комісій з місцевих виборів звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району міста Одеси»;

- зобов'язати Приморську районну у м. Одесі виборчу комісію Одеської області провести повторне жеребкування щодо обов'язкового включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та спеціальних виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району міста Одеси, Одеської області.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

03.10.2015 року Одеська міська організація Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» звернулася до Приморської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області з поданням кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціалізованих виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району міста Одеси Одеської області для включення шляхом жеребкування № 24 від 03.10.2015 року.

З 08.10.2015 по 09.10.2015 року на засіданні Приморської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області проводилося жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів місцевих рад та сільських селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

За результатами проведеного жеребкування комісія прийняла постанову № 14 від 09.10.2015 року «Про утворення дільничних виборчих комісій з місцевих виборів звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району міста Одеси».

Позивач вважає, що відповідач провів процедуру жеребкування, встановив та оголосив результати за наслідками жеребкування з грубим порушенням виборчого законодавства.

Зокрема, позивач вважає, що процедура жеребкування повинна була бути проведена по кожній дільничній виборчій комісії окремо, що враховуючи утворення 97 дільничних виборчих комісій на території Приморського району міста Одеси, передбачає повторення такої процедури 97 разів.

Також позивач зазначає, що у порушення вимог пункту 15 Постанови Центральної виборчої комісії «Про порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» №291 від 14.09.2015 р. технічну роботу щодо жеребків, а також їх діставання з пристрою здійснювала одна й та сама особа. Крім того, позивач вважає, що було протиправним проведення засідання комісії протягом двох днів - « 08» та « 09» жовтня 2015 року. А тому постанова, яка була винесена за наслідками завершення процедури жеребкування, є протиправною та такою, що належить до скасування.

В судовому засіданні представники позивача підтримали свої позовні вимоги.

Представник відповідача заперечував проти позову. Зазначав, що процедура жеребкування була проведена у повній відповідності до законодавства, яке регулює проведення даної процедури. Наголошував на тому, що позивач неправильно тлумачить вимоги пункту 17 Постанови Центральної виборчої комісії «Про порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» №291 від 14.09.2015 р.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

03.10.2015 року Приморська районна у м. Одесі виборча комісія Одеської області зареєструвала подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціалізованих виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району міста Одеси Одеської області для включення шляхом жеребкування № 24 від 03.10.2015 року Одеської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».

З 08.10.2015 по 09.10.2015 року на засіданні Приморської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області проводилося жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів місцевих рад та сільських селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

За результатами проведеного жеребкування комісія прийняла постанову № 14 від 09.10.2015 року «Про утворення дільничних виборчих комісій з місцевих виборів звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району міста Одеси» з 97 додатками до неї.

Відповідно до даної постанови комісія утворила дільничні виборчі комісії з місцевих виборів звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, утворених в межах Приморського району міста Одеси. Зобов'язала дільничні виборчі комісії з місцевих виборів, утворених згідно із пунктом 1 даної постанови, проінформувати громадян про свій склад, місцезнаходження та режим роботи в порядку, визначеному законодавством. Постанову разом з відомостями про склад дільничних виборчих комісій з місцевих виборів звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району міста Одеси, оприлюднити на інформаційній дошці на 1-му поверсі у приміщенні Приморської районної адміністрації м. Одеси.

11 жовтня 2015 року члени комісії ОСОБА_6 та ОСОБА_7 висловили у письмовій формі окрему думку щодо постанови №14 від 09 жовтня 2015 року.

Суд не погоджується з позицією позивача щодо незаконності дій та неправомірності спірної постанови відповідача щодо проведення процедури жеребкування, вважає їх законними з наступних підстав.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори».

Згідно з ч.1 ст.23 Закону України про місцеві вибори, крім іншого передбачено, що при утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання, шляхом жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на п'ятий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.

Порядок процедури жеребкування визначено Постановою ЦВК №291 від 14.09.2015 «Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних,районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» (далі - Порядок).

По-перше, щодо тверджень позивача про те, що процедуру запакування жеребків у конверти, вкладання їх у пристрій, обертання та діставання з пристрою здійснювала одна й та сама особа, що є порушенням п.15 Порядку. Суд вважає останні безпідставними та такими що не підтверджуються належними та допустимими доказами. Так, суд, впродовж судового засідання, на підставі протоколів засідання Приморської районної у місті Одесі виборчої комісії Одеської області №5 від 07.10.2015р. та №6 від 08.жовтня 2015 року встановив наступні обставини. Перед проведенням процедури жеребкування комісія визначила:

- фіксування результатів жеребкування здійснюватиме член комісії ОСОБА_8;

- діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрацію присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера здійснюватиме член комісії ОСОБА_5;

- виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів тощо) здійснюватиме особа із числа залучених працівників ОСОБА_9;

Опрацювання результатів жеребкування здійснювали члени комісії ОСОБА_10 , ОСОБА_11

Залучений працівник ОСОБА_9 помістила жеребки в конверти, запакувала, помістила у пристрій для жеребкування та перемішала їх. Діставала конверти з жеребками з пристрою, розпаковувала, оголошувала та демонструвала номер жеребка ОСОБА_5

Член комісії ОСОБА_8 заносила оголошені номери у відомість та оголошувала зафіксовані результати.

Члени комісії ОСОБА_10 та ОСОБА_12 послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначеною жеребкуванням, встановлювали у списку кандидатур до складу відповідної комісії наявність кандидатури з відповідним номером і робили відмітки в графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури про включення цієї особи до складу комісії.

З огляду на зазначені обставини суд робить висновок, що процедура жеребкування здійснювалася п'ятьма особами, а не однією, як про це зазначає представник позивача.

Крім того, відповідно до пункту 15 Порядку : «Територіальною виборчою комісією до проведення процедури жеребкування визначаються:

- член комісії для фіксування результатів жеребкування;

- член комісії або особа з числа залучених працівників для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера;

- особа з числа залучених працівників для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів тощо);

- два члени комісії для опрацювання результатів жеребкування».

Таким чином, з аналізу даної правової норми та на підставі встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач не порушував пункт 15 Порядку, як на те посилається представник позивача.

По-друге, суд не погоджується з позицією позивача про те, що процедура жеребкування проводиться по кожній дільничній виборчій комісії окремо, що враховуючи утворення 97 дільничних виборчих комісій на території Приморського району міста Одеси, передбачає повторення такої процедури 97 разів. Суд вважає дане твердження позивача таким, що ґрунтується на помилковому розумінні процедури проведення жеребкування та тлумаченні норм Порядку.

Так, відповідно до пункту 16 Порядку перед початком жеребкування головуючий на засіданні виборчої комісії (чи за його дорученням - інший член комісії) оголошує: максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії, у якому вона буде утворена, кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії обов'язково, та кількість кандидатур, які за результатами розгляду подань можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування.

Жеребки поміщаються визначеною відповідною територіальною виборчою комісією особою з числа залучених працівників у пристрій для жеребкування та перемішуються. При цьому присутні на засіданні комісії представники суб'єктів подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій перед поміщенням жеребків у пристрій можуть їх оглянути.

За дорученням головуючого на засіданні територіальної виборчої комісії член цієї комісії або особа з числа залучених працівників дістає з пристрою жеребок і розпаковує його, якщо жеребок запакований, демонструючи та оголошуючи нанесений на ньому номер.

Такі номери заносяться членом територіальної виборчої комісії до відомості, де зазначається визначена жеребкуванням черговість включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Пункт 17 Порядку визначає, що згідно з установленою жеребкуванням черговістю визначається послідовність включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Особи, внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій у черговості, визначеній жеребкуванням.

Для цього два визначені для опрацювання результатів жеребкування члени територіальної виборчої комісії послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, встановлюють у списку кандидатур до складу відповідної комісії наявність кандидатури за відповідним номером і в графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури роблять відмітку про включення цієї особи до складу комісії.

Після заповнення всіх вакантних місць у складі відповідної дільничної виборчої комісії список передається головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб'єктів їх подання.

Під час оголошення головуючим списку кандидатур, які включаються до складу однієї дільничної виборчої комісії, процедура опрацювання результатів жеребкування членами територіальної виборчої комісії продовжується щодо інших комісій.

Така процедура повторюється щодо кожної дільничної виборчої комісії.

Жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях.

Крім того, суд звертає увагу на абзаци перший та другий пункту 14 Порядку: «Жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі - пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі - жеребки) з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування.

Перед початком жеребкування виборча комісія визначає дільничну виборчу комісію, до складу якої згідно зі списками кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування, складеними відповідно до пункту 13 цього Порядку, подано для включення найбільшу кількість кандидатур. Необхідна кількість жеребків повинна дорівнювати кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу такої дільничної виборчої комісії».

Отже, з сукупного аналізу зазначених вище правових норм, суд робить висновок, що законодавець встановив порядок формування окремого складу кожної дільничної виборчої комісії. При цьому, щодо кожної дільничної виборчої комісії повторюється тільки процедура опрацювання результатів жеребкування, а не вся процедура жеребкування загалом.

По-третє, позиція позивача про те, що проведення засідання Комісії два дні поспіль (« 08» та « 09» жовтня) є грубим порушенням виборчого законодавства, на думку суду, є помилковою. Зокрема, жодна норма Закону України «Про місцеві вибори» та Порядку не зобов'язує проведення засідання комісії в один день та не містить заборон щодо оголошення перерви.

Водночас, суд звертає увагу, що з огляду на протокол №6 08 жовтня були проведені майже всі стадії процедури жеребкування. Так, було одностайно проголосовано та прийнято рішення щодо:

- прийняття до відома інформації про максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії, кількість кандидатур, які включалися до складу кожної дільничної виборчої комісії обов'язково та кількість кандидатур шляхом жеребкування;

- визначення кількості жеребків (47), визначення кола осіб, для фіксування результатів жеребкування, діставання жеребків з пристрою, оголошення та демонстрацію на кожному жеребку порядкового номера, виконання технічної роботи та опрацювання результатів жеребкування, занесення до відомості черговості, що визначає послідовність включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, оголошення зафіксованих у відомостях результатів жеребкування, демонстрація того, що всі конверти з жеребками з пристрою для жеребкування вийняті;

- послідовного заповнення всіх вакантних місць щодо кожної дільничної виборчої комісії, оголошення списку кандидатур, які включалися до складу по кожній дільничній виборчій комісії.

09 жовтня 2015 року на засіданні комісії голова комісії оголосив текст проекту постанови «Про утворення дільничних виборчих комісій з місцевих виборів звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району м. Одеси Одеської області» з додатками 1-97. Після чого було прийнято одностайним голосуванням рішення про утворення дільничних виборчих комісій з місцевих виборів звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району м. Одеси згідно з додатками 1-97; дільничним виборчим комісіям, утвореним згідно із пунктом 1 постанови, проінформувати громадян про свій склад, місцезнаходження та режим роботи в порядку, визначеному законодавством; оприлюднити постанову разом з відомостями про склад дільничних виборчих комісій з місцевих виборів звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, утворених у межах Приморського району м. Одеси на дошці на першому поверсі у приміщенні Приморської районної адміністрації м. Одеси.

Крім того, суд зауважує, що присутні на засіданні члени комісії від Одеської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» одностайно з усіма іншими членами Приморської районної у місті Одесі виборчої комісії Одеської області голосували за всі рішення, які були прийнятті на її засіданні впродовж проведення процедури жеребкування без жодних зауважень та складання актів. Тому надані позивачем в матеріали справи окремі думки членів комісії ОСОБА_6, ОСОБА_7 від 11.10.2015р. на підтвердження порушення порядку жеребкування судом не беруться до уваги (а.с.133-134) .

Згідно із Законом України «Про судовий збір» ставки судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру встановлюються у розмірі - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Враховуючи, що рішення суду прийняте не на користь позивача, який при зверненні до суду з позовом судовий збір не сплатив, суд вважає необхідним у відповідності до статті 6 Закону України «Про судовий збір» стягнути з позивача на користь Державного бюджету України 1461, 60грн., оскільки у разі, коли в позовній вимозі об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори», ст.ст. 2, 7, 94, 159-163,172, 177 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.У задоволенні адміністративного позову відмовити.

2.Стягнути з Одеської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» на користь Державного бюджету України 1461 (одна тисяча чотириста шістдесят одна), 60 грн.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а уразі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше як за чотири години до початку голосування.

Судді __________ О.Я. Бойко

__________ Н.В. Бжассо

__________ О.А. Левчук

1.У задоволенні адміністративного позову відмовити.

2.Стягнути з Одеської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» на користь Державного бюджету України 1461 (одна тисяча чотириста шістдесят одна), 60 грн.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а уразі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше як за чотири години до початку голосування.

15 жовтня 2015 року.