17 жовтня 2015 року м. Одеса Справа № 815/6166/15
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Іванов Е.А. розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області про встановлення факту, дострокового припинення повноважень, визнання протиправними дії та визнання протиправною та скасування постанови,-
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області в якому позивач просить:
- встановити факт одноразового грубого порушення членами Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області Закону України «Про місцеві вибори», а саме ч. 6, ст. 29;
- достроково припинити повноваження всіх членів Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області у зв'язку з одноразовим грубим порушенням ними Закону України «Про місцеві вибори», а саме ч. 6, ст. 29;
- визнати протиправними дії Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області щодо встановлення факту одноразового грубого порушення членами Фонтанської сільської виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області, а саме ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 вимог Закону України «Про місцеві вибори»;
- визнати протиправною та скасувати постанову Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області №44 від 13 жовтня 2015 року.
Відповідно до ч. 1, ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно ч. 2, ст. 172 КАС України виборець (громадянин, кий має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права бо інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про місцеві вибори», суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: виборець; Центральна виборча комісія; виборчі комісії, сформовані (утворенні) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Як вбачається з пункту третього позовних вимог позивач просить суд визнати протиправними дії Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області щодо встановлення факту одноразового грубого порушення членами Фонтанської сільської виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області, а саме ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 вимог Закону України «Про місцеві вибори».
Частинами 1-3 статті 56 КАС України встановлено, що сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Частиною 1 та 4 статті 58 КАС України визначено, що повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Довіреність фізичної особи на ведення справи в адміністративному суді посвідчується нотаріусом або посадовою особою , якій відповідно до закону надано право посвідчувати довіреності.
Отже, повноваження представника в адміністративному процесі можуть бути підтверджені довіреністю, в якій обумовлено перелік повноважень цієї особи як представника, та їх обмежень, у разі наявності.
Проте позивачем не надано до адміністративного позову довіреностей на представництво інтересів ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9.
Згідно п. 2, ч1, ст. 155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає заяву без розгляду, якщо: позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Враховуючи вищевикладене суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дії Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області щодо встановлення факту одноразового грубого порушення членами Фонтанської сільської виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області, а саме ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 вимог Закону України «Про місцеві вибори» слід залишити без розгляду.
В решті позовних вимог відкрити провадження по справі.
На підставі викладеного, з метою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду справи та забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи протягом розумного строку, керуючись ст.ст. 5, 6, 56, 58, 71, 106, 107, 110, 155, 172-176 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області в частині визнання протиправними дії Комінтернівської районної виборчої комісії Одеської області щодо встановлення факту одноразового грубого порушення членами Фонтанської сільської виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області, а саме ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 вимог Закону України «Про місцеві вибори» залишити без розгляду.
В решті позовних вимог провадження по справі відкрити.
Залучити до розгляду справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Комінтернівську районну організацію Політичної партії «Народний Фронт».
Залучити до розгляду справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Фонтанську сільську виборчу комісію Комінтернівського району Одеської області.
Запропонувати відповідачу у разі невизнання адміністративного позову подати до суду у письмовому виді обґрунтовані заперечення проти позову з посиланням на конкретні норми права та засвідчені належним чином копії документальних доказів та оригінали для огляду судом.
Копію ухвали надіслати сторонам разом з витягом про їх процесуальні права та обов'язки.
Справа розглядатиметься колегіально у складі трьох суддів.
Ухвала може бути оскаржена в частині залишення позову без розгляду до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 2-денний строк з дня її проголошення.
Суддя Е.А.Іванов