про залишення позовної заяви без руху
15 жовтня 2015 року Справа № 803/3611/15
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Денисюк Р.С., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі оперативного командування «Захід», оперативного командування «Захід» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Міністерства оборони України в особі оперативного командування «Захід», оперативного командування «Захід» про визнання дій щодо прийняття на військову службу за контрактом осіб рядового складу протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно частини другої статті 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Всупереч вимогам ст.ст. 105, 106 КАС України позивачем не конкретизовані позовні вимоги до кожного із відповідачів.
Зокрема у позовній заяві позивач визначив відповідачем - Міністерство оборони України в особі оперативного командування «Захід» та оперативне командування «Захід», а в резолютивній частині просить визнати протиправними дії - Міністерства оборони України, та зобов'язати вчинити дії іншого відповідача.
Вказані відповідачі є окремими юридичними особами та суб'єктами владних повноважень, розташовані за різними адресами та наділені самостійною правосуб'єктністю у спірних правовідносинах.
Тому з врахуванням зазначеного, позивачу слід чітко визначити відповідачів у даній справі та конкретизувати позовні вимоги до кожного з них.
Крім того, позивач просить визнати протиправним рішення відповідача від 29.05.2014 року № 17-ПМ однак ним не зазначено, коли йому стало відомо про зазначене рішення та коли він його отримав, що позбавляє суддю можливості виконати вимоги частини першої статті 107 КАС України, тобто з'ясувати, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом.
Такі недоліки позовної заяви не дозволяють судді вирішити питання, визначені частиною першою статті 107 КАС України, в тому числі перевірити, чи подано адміністративний позов у строк установлений законом, та чи відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду, відмови у відкритті провадження у справі і чи наявні підстави для відкриття провадження відповідно до частини другої статті 107 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Тому, позивачеві слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подачі до суду позовної заяви нової редакції із чітким зазначенням відповідачів по справі та викладом позовних вимог до кожного з них, обґрунтування строків звернення до суду по вимозі про скасування рішення від 29.05.2014 року.
На підставі наведеного позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачам строк для усунення недоліків.
Керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі оперативного командування «Захід», оперативного командування «Захід» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення визначених ухвалою недоліків до 30 жовтня 2015 року.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Р. С. Денисюк