Постанова від 12.10.2015 по справі 748/2672/15-а

Провадження №2-а/748/69/15

Єдиний унікальний № 748/2672/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 року місто Чернігів

Суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області Хоменко Л.В., розглянувши у скороченому провадженні в м. Чернігові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Чернігівському районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання продовжити виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», ст.ст.11, 71, 99, 161, 162, 183-2 КАС України, Законом України „Про державну службу»,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до УПФ України в Чернігівському районі, у якому просить визнати дії відповідача щодо виплати їй пенсії з 29 квітня 2015 року без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально побутові потреби та індексації в заробітну плату для нарахування пенсії, зобо'язати відповідача продовжити виплату пенсії з 29 квітня 2015 року довічно з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально- побутові потреби, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачено страхові внески відповідно до законодавства та які вказані в довідці від 28 січня 2015 року, зобов'язати відповідача в подальшому провадити нарахування та виплату пенсії з урахуванням зазначених виплат.

Постановою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 28 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2015 року, зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України « Про державну службу» у розмірі 80% за період з 08 жовтня 2014 року по 28 квітня 2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально побутові потреби, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які вказані у довідці Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області від 28 січня 2015 року № 54.

04 вересня 2015 року позивач звернулась до Управління ПФУ в Чернігівському районі із заявою про продовження зазначених виплат довічно. Листом Управління ПФ України в Чернігівському районі їй було відмовлено у перерахунку, оскільки включення зазначених виплат до заробітної плати для обчислення пенсії не передбачено діючим законодавством.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями ч.2 ст.37 Закону України "Про державну службу" визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ч.2 ст. 37-1 Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З аналізу наведених норм вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці"заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно частини 7 цієї статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначачаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так, згідно ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, як загальні, так і спеціальні норми відносять до складу заробітної плати і інші виплати. Надбавки, запроваджені нормативно - правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються до розрахунку при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

З урахуванням наведених норм та обставин справи, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у продовженні виплати перераховаї пенсії довічно є неправомірними, оскільки при нарахуванні та виплаті позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування були сплачені, а отже наведені складові заробітної плати повинні враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії, а пенсія виплачується довічно, тому виплата пенсії після проведеного перерахунку не може обмежуватись певними періодами.

Відповідно до ст. 84 Закону України " Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунокм пенсії.

Визнаючи обґрунтованими вимоги позивача, суд вважає, що право позивача було порушено з 29 квітня 2015 року, оскільки саме з цієї дати припинилась виплата перерахованої пенсії. Суд позбавлений можливості захистити права позивачки на майбутнє, оскільки не відомо чи будуть порушені її права, а тому у цій частині позовні вимог не підлягають задоволенню. За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивача сплачений нею судовий збір в сумі - 487 грн 20 коп.

Керуючись ст. ст. 19, 46 Конституції України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 183-2 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області щодо виплати пенсії з 29 квітня 2015 року ОСОБА_1 без урахування проведеного перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" - неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 29 квітня 2015 року довічно з урахуванням раніше проведеного перерахунку пенсії, з включенням до розрахунку заробітної плати нарахованих та виплачених суми щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 487 гривень 20 копійок в рахунок сплаченого судового збору.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова є остаточною, але може бути оскаржена сторонами та іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.В. Хоменко