01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16.
тел. 230-31-77
м.Київ
10 : 30
"17" січня 2007 р. № 461/20-06
СГосподарський суд Київської області у складі (зал судових засідань №222)
судді Я.Л. Іваненко
секретар І.О. Карпунов
розглянув матеріали адміністративної справи
За позовом
Чорнобильського міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Бородянського районного відділу земельних ресурсів
до
Немішаївської селищної ради Бородянського району
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні
відповідача - Житлово-будівельного кооперативу «Венеція»
про
визнання рішення Немішаївської селищної ради нечинним
За участю представників:
від прокурора
від позивача
Федіна В.С., посвідчення №60 від 07.04.03р.
Холоденко К.П., довіреність №1270 від 27.11.06р.
від відповідача
Колосниченко Н., М., довіреність №635 від 11.12.06р.
від третьої особи
Гуртовенко С.В., довіреність б/н від 11.12.2006р.
суть спору:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Чорнобильського міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Бородянського районного відділу земельних ресурсів (далі -позивач) до Немішаївської селищної ради Бородянського району (далі -відповідач) про визнання рішення Немішаївської селищної ради нечинним.
Ухвалою господарського суду від 17.11.06р. було відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання на 12.12.06р.
За наслідками підготовчого провадження господарським судом Київської області було постановлено ухвалу від 12.12.06р., якою було залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Житлово-будівельний кооператив «Венеція», та призначено справу до судового розгляду на 25.12.2006р.
Розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку з неявкою представника позивача в судові засідання та необхідністю витребування додаткових доказів.
В судовому засіданні 17.01.07р. було закінчено розгляд справи, проголошено вступну та резолютивну частини постанови, та повідомлено час виготовлення постанови в повному обсязі.
Як зазначає в позовній заяві прокурор, оскаржуваним рішенням шістнадцятої сесії двадцять четвертого скликання Немішаївської селищної ради від 18.11.2004р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди житлово-будівельному кооперативу «Венеція» з правом безоплатної передачі у власність громадянам (членам кооперативу) для житлового будівництва на території Немішаївської селищної ради» вказаному кооперативу затверджено технічну документацію по відведенню земельної ділянки загальною площею 17,4801 га, передбаченої для житлового будівництва, та зобов'язано укласти договір оренди з правом безоплатної передачі у власність громадянам земельних ділянок для житлового будівництва, за рахунок земель, що знаходяться поза межами селища Немішаєве. В обгрунтування позовної заяви прокурор з посиланням на ст. 12, ст.83 ч. 2 Земельного кодексу України вказує на перевищення селищною радою своїх повноважень при затвердженні технічної документації по відведенню земельної ділянки площею 17,4801га для житлового будівництва ЖБК «Венеція» в межах смт. Немішаєве Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області за рахунок земель державної власності, оскільки дана земельна ділянка не розташована в межах населеного пункту смт. Немішаєве.
У доповненнях №28 від 15.01.07р. до позовної заяви, наданих в судовому засіданні 17.01.07р. прокурор також зазначив, що спірним рішенням третій особі було надано земельну ділянку під забудову із земель сільськогосподарського призначення, що є порушенням відповідачем статті 20 Земельного кодексу України, відповідно до якої зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою. В судовому засідання представник прокуратури позов підтримав.
Представник Бородянського районного відділу земельних ресурсів письмових пояснень суду не надав, проте усно в судовому засіданні 17.01.2007р. позовні вимоги не підтримав та зазначив, земельна ділянка площею 17,4801га, що відведена ЖБК «Венеція», знаходиться саме в межах населеного пункту смт. Немішаєве, на підтвердження чого було надано копію проекту встановлення меж селища Немішаєве Київської області Бородянського району.
Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у письмових поясненнях №662 від 25.12.2006р. В обґрунтування своїх заперечень представник відповідача зазначив, що згідно рішення «Про встановлення меж окремих населених пунктів Київської області», затвердженого Київською обласною радою 19.02.2004р. №159-12-ХХІV та додатку №3 до нього, чітко визначена загальна площа селища Немішаєве 484,599га, що підтверджується планом-схемою, в межах якого і знаходиться земельна ділянка площею 17,4801га, відведена ЖБК «Венеція». Крім того, згідно довідки №790 від 03.11.2004р. Бородянського районного відділу земельних ресурсів на земельній ділянці, що проектувалась до відводу ЖБК «Венеція», землі вкриті лісовою (деревною та чагарниковою) рослинністю, відносяться до земель загального користування селищної ради.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Житлово-будівельний кооператив «Венеція» у письмових поясненнях зазначила, що:
- ПП «Регіон» було розроблено Проект землеустрою щодо встановлення меж смт. Немішаєве, відповідно до якого Київською обласною радою двадцять четвертого скликання прийнято рішення «Про встановлення меж окремих населених пунктів Київської області» від 19.02.2004р. №159-12-ХХІV, яким затверджено межі смт. Немішаєве;
- на замовлення ЖБК «Венеція» приватним підприємством «Регіон» було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди ЖБК «Венеція» з правом безоплатної передачі у власність громадянам для житлового будівництва на території Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області в межах смт. Немішаєве. Проект було погоджено в Бородянському районному відділі земельних ресурсів, Бородянському районному відділі архітектури та містобудування, Бородянській районній СЕС, Держуправлінні екології, Обласному центрі охорони пам'яток історії, археології та мистецтва;
- Бородянським районним відділом земельних ресурсів було надано висновок №842 від 18.08.2004р. «Про погодження місця розташування земельної ділянки для житлового будівництва в межах смт. Немішаєве», в якому останній погодив місце розташування земельної ділянки, що планується до відведення ЖБК «Венеція» для будівництва в межах смт. Немішаєве Бородянського району Київської області.
За таких обставин представник третьої особи вважає оспорюване рішення відповідача повністю законним, а позовні вимоги необгрунтованими та безпідставними, та просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, дослідивши подані сторонами докази та оцінивши їх в сукупності господарським судом Київської області встановлено наступне.
Рішенням шістнадцятої сесії двадцять четвертого скликання Немішаївської селищної ради від 18.11.2004р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди житлово-будівельному кооперативу «Венеція» з правом безоплатної передачі у власність громадянам (членам кооперативу) для житлового будівництва на території Немішаївської селищної ради» було затверджено технічну документацію по відведенню земельної ділянки, передбаченої для житлового будівництва житлово-будівельному кооперативу «Венеція» на території Немішаївської селищної ради, та вирішено укласти договір оренди земельної ділянки площею 17,4801га строком на 49 років з правом безоплатної передачі у власність громадянам (членам кооперативу) для житлового будівництва на території Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області в межах селища Немішаєве.
У рішенні зазначено, що воно прийняте на підставі ст. 12, 124 Земельного кодексу України, а також на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про землеустрій» та Закону України «Про оренду землі».
Згідно пунктів «є» та «з» статті 12 Земельного кодексу України до повноважень селищних рад у галузі земельних відносин на території селищ належить: ...є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ... з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу.
Відповідно пункту 12 Розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Правовою підставою для укладення договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки, що знаходиться в державній чи комунальній власності, є рішення власника (орендодавця) в особі відповідних органів виконавчої влади або місцевого самоврядування. Особа, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду із земель державної чи комунальної власності, подає у відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування заяву (клопотання) у порядку, передбаченому ст. 118 і 123 ЗК України. У разі згоди орендодавця надати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір, у якому обумовлюють істотні та інші умови оренди землі. А згідно ст.123 ч.ч.1, 3-7 ЗК України юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини. І лише після цього відповідна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядають проект і приймають рішення про надання земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 173 Земельного кодексу України межі районів, сіл, селищ, міст, районів у містах межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ згідно з ч. 2 ст. 174 приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською чи Севастопольською міською радами за поданням районних та відповідних сільських, селищних рад.
Як вбачається з матеріалів справи Приватним підприємством «Регіон» було розроблено Проект землеустрою щодо встановлення меж населеного пункту смт. Немішаєве на території Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області відповідно до ст. ст. 173, 174 Земельного кодексу України, розпорядження Київської облдержадміністрації від 27.06.2003р. №30 «Про розмежування земель права державної і комунальної власності в Київській області». Зазначена проектна документація пройшла погодження Немішаївською селищною радою, Бородянською районною державною адміністрацією, Бородянським районним відділом земельних ресурсів, Бородянським відділом містобудування та архітектури, Бородянською районною санітарно-епідеміологічною станцією, Макарівською державною екологічною регіональною інспекцією та державну землевпорядну експертизу в Київському обласному головному управлінні земельних ресурсів, на підставі чого, Київською обласною радою двадцять четвертого скликання прийнято рішення «Про встановлення меж окремих населених пунктів Київської області» від 19.02.2004р. №159-12-ХХІV, яким затверджено межі смт. Немішаєве (додаток №3).
На підставі рішення 14 сесії 24 скликання від 29.07.2004р. про надання дозволу на вибір земельної ділянки для житлового будівництва ЖБК «Венеція» за рахунок земель загального користування та згідно з актом вибору земельної ділянки від 30.07.2004р. комісією під головуванням заступника голови Бородянської РДА, у складі відповідних членів комісії, проведено обстеження земельної ділянки загальною площею 17,5га, що знаходиться на території смт. Немішаєве. За зазначеним актом комісія вирішила можливим погодити земельну ділянку за рахунок земель загального користування смт. Немішаєве для будівництва ЖБК «Венеція», а рішенням п'ятнадцятої сесії 24 скликання Немішаївської селищної ради від 05.10.2004р. затверджено матеріали попереднього погодження вибору земельної ділянки для житлового будівництва ЖБК «Венеція» та надано останньому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,5га для житлового будівництва в межах селища Немішаєве Бородянського району.
На замовлення ЖБК «Венеція» приватним підприємством «Регіон» було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди ЖБК «Венеція» з правом безоплатної передачі у власність громадянам для житлового будівництва на території Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області в межах смт. Немішаєве за рахунок земель загального користування. Проект було погоджено Бородянським районним відділом земельних ресурсів, Бородянським районним відділом архітектури та містобудування, Бородянською районною СЕС, Держуправлінням екології та природних ресурсів в Київській області, Обласним центром охорони пам'яток історії, археології та мистецтва.
Окрім того, як вбачається з довідки №790 від 03.11.2004р. Бородянського районного відділу земельних ресурсів, згідно статистичної звітності (форми 6-зем) на території Немішаївської селищної ради в межах населеного пункту смт. Немішаєве на земельній ділянці, яка проектується до відводу ЖБК «Венеція», землі вкриті лісовою (деревною та чагарниковою) рослинністю відносяться до земель загального користування селищної ради.
Отже, оскаржуване рішення шістнадцятої сесії двадцять четвертого скликання Немішаївської селищної ради від 18.11.2004р., яким було затверджено технічну документацію відведення земельної ділянки, передбаченої для будівництва житлово-будівельному кооперативу «Венеція» на території Немішаївської селищної ради та вирішено укласти договір оренди земельної ділянки площею 17,4801га строком на 49 років з правом безоплатної передачі у власність громадянам (членам кооперативу) для житлового будівництва на території Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області в межах селища Немішаєве, було прийнято відповідно до встановленої діючим земельним законодавством процедури, відповідає вимогам законодавства та визначеній законом компетенції селищної ради.
За таких обставин на підставі наведеного суд вважає доводи прокурора щодо перевищення селищною радою своїх повноважень при затвердженні технічної документації по відведенню земельної ділянки, оскільки остання надана під забудову із земель сільськогосподарського призначення та розташована поза межами населеного пункту смт. Немішаєве, безпідставними та такими, що спростовуються наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності.
Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України "Про судоустрій України" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб. Отже, вирішуючи переданий на розгляд господарського суду спір по суті, суд повинен з'ясувати наявність чи відсутність факту порушення або оскарження прав особи, яка звернулася до суду з позовом, а також наявність спору між сторонами - конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, і, відповідно ухвалити рішення про захист порушеного права або відмову позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.
Під захистом цивільних прав розуміється передбачений законодавством засіб, за допомогою якого може бути досягнуто припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) компенсація витрат, викликаних порушенням права. Способи захисту цивільних прав та інтересів передбачені ст. 16 Цивільного Кодексу України. Як вбачається із матеріалів справи, прокурор звернувся до суду з позовною заявою про визнання рішення Немішаївської селищної ради нечинним. При цьому, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, який фактично є позивачем у справі, порушеної за позовною заявою прокурора, зазначено Бородянський районний відділ земельних ресурсів.
Відповідно до ст. 21 Цивільного Кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії виданий, зокрема, органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Зі змісту наведеної норми вбачається, що для задоволення позову про визнання акта незаконним, крім невідповідності його вимогам чинного законодавства, обов'язковою умовою є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача по справі.
Як вбачається із матеріалів справи, прокурор не навів жодних правових підстав, з яких вбачається, що Бородянський районний відділ земельних ресурсів має повноваження за законодавством звертатися з позовною заявою, як державний орган, що здійснює контроль за додержанням законності дій органу самоврядування в державних інтересах, якщо ці дії не пов'язані з порушенням його власних прав позивача, охоронюваних законом.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження типових положень про територіальні відділи земельних ресурсів" від 24.02.2003р. № 200 основними завданнями відділу є: реалізація державної політики у сфері регулювання земельних відносин; участь у розробленні та здійсненні заходів щодо розвитку ринку земель; організація та ведення державного земельного кадастру відповідно до законодавства; організація і здійснення землеустрою та моніторингу земель; участь у розробленні і виконанні загальнодержавних та регіональних програм у сфері використання і охорони земель, підвищення родючості грунтів, здійснення землеустрою та моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, приватизації земельних ділянок.
Оскільки позивач не мав права звертатися з позовом про визнання нечинним рішення органу місцевого самоврядування, яким його право не порушено, за відсутністю у нього повноважень, визначених законодавством, позов не підлягає задоволенню. Більше того, в судовому засіданні представник Бородянського районного відділу земельних ресурсів позов заперечив, і позовні вимоги не підтримав.
Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків.
Враховуючи вищевикладене суд, розглянувши в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, дійшов висновку, що відповідачем підтверджено відповідними доказами та доведено обставини, якими він обґрунтовує заперечення проти позову, що спростовує обставини, якими прокурор обґрунтовує позовні вимоги, тому позов є безпідставними та задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 60, 61, 71, 86, 94, 98, 158, 160, 161, 162, 163 та п. 6 прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Господарський суд Київської області, -
1. В позові відмовити повністю.
2. Копію постанови надіслати сторонам по справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня її проголошення, якщо заява про апеляційне оскарження постанови не буде подана. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана, в двадцятиденний строк після надання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Дата складення постанови у повному обсязі 18.01.2007р.
Суддя Іваненко Я.Л.