ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 жовтня 2015 року м. Київ № 826/23274/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Нагорянський С.І., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
ОСОБА_1
доЖитлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8», Голови правління Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8» ОСОБА_2
провизнання протиправною бездіяльність
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8», Голови правління Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8» ОСОБА_2, в якій просила:
- визнати протиправною бездіяльність Голови правління Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8» ОСОБА_2 щодо невидачі позивачу довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (форми 3) на квартиру АДРЕСА_1;
- зобов'язати Голову правління Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8» ОСОБА_2 видати позивачу або її представнику довідку про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (форми 3) на квартиру АДРЕСА_1;
- зобов'язати Голову правління Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8» ОСОБА_2 не чинити у подальшому перешкод позивачу або її представнику в отриманні довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (форми 3) на квартиру АДРЕСА_1 та інших документів щодо квартири.
Згідно п. 4 ч. 1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто, з наведеного вище слідує, що публічно-правовий спір повинен випливати із здійснення суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Як вбачається з адміністративного позову, позовні вимоги ОСОБА_1 заявлені до Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8» та Голови правління Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8» ОСОБА_2
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про кооперацію», кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.
Статтею 2 Закону України «Про кооперацію» визначено, що кооператив це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Згідно ст. 6 Закону України «Про кооперацію», кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
В силу ст. 5 Закону України «Про кооперацію», законодавство про кооперацію базується на нормах Конституції України і Цивільного кодексу України, цього Закону, інших нормативно-правових актів з питань кооперації.
Тобто, Житлово-будівельний кооператив «Шовковик-8» є юридичною особою, яка створена внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану, діяльність якого регламентована Законом України «Про кооперацію» та Цивільним кодексом України
Таким чином, відповідачі у даній справі - Житлово-будівельний кооператив «Шовковик-8» та Голова правління Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8» ОСОБА_2 не є суб'єктами владних повноважень, у відповідності до положень КАС України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки відповідачі не є суб'єктами владних повноважень та не здійснюють владних управлінських функцій, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі, так як спір не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
У відповідності до вимог ч. 6 ст. 109 КАС України, суд роз'яснює позивачу, що даний спір повинен розглядатися судом загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 5 ст. 109 КАС України, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
На підставі вищенаведеного, ст. ст. 109, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8», Голови правління Житлово-будівельного кооперативу «Шовковик-8» ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.І. Нагорянський