Постанова від 13.10.2015 по справі 826/12049/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 жовтня 2015 року № 826/12049/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Гарника К.Ю., за участю секретаря судового засідання Непомнящої А.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства «Імпостач-ЛПТ»

до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Мирополець Т.Д. Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м.Києві

провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Імпостач-ЛПТ» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Мирополець Т.Д. (далі по тексу - відповідач -1), Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м.Києві (далі по тексу - відповідач -2), в якому просило:

- визнати протиправними дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві та зобов'язати державного реєстратора скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис від 11 грудня 2014 року № 10711440008032151 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу;

- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м.Києві по складанню та направленню відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві повідомлень про відсутність ПП «Імпостач-ЛПТ» за місцезнаходженням форми 18-ОПП.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 липня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/12049/15, закінчено підготовче провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 29 липня 2015 року.

У судовому засіданні 29 липня 2015 року представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його. Представники відповідачів заперечили проти позовних вимог.

Керуючись приписами частини 4 статті 122 та частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Приватне підприємство «Імпостач-ЛПТ» (код ЄДРПОУ 39246271) зареєстроване як юридична особа 06 червня 2014 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено відповідний запис № 10711020000032151.

30 жовтня 2014 року контролюючим органом винесено повідомлення № 6820/5/9/26-56-18-04-20 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням щодо Приватного підприємства «Імпостач-ЛПТ» на підставі чого, державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Мирополець Т.Д., 06 листопада 2014 року направлено Приватному підприємству «Імпостач-ЛПТ» повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу на адресу: 04136, місто Київ, вулиця Маршала Гречки, будинок 13, офіс 705.

У свою чергу, державним реєстратором, 01 грудня 2014 року, на підставі повідомлення Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 27 листопада 2014 року № 95/26-56-18-04-20 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням щодо Приватного підприємства «Імпостач-ЛПТ», повторно направлено позивачу повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Однак, у зв'язку з неотриманням картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, відповідачем - 1, 11 грудня 2014 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису № 10711440008032151 щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою ПП «Імпостач-ЛПТ» (код ЄДРПОУ 39246271).

Позивач, важаючи оскаржувані дії та рішення протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд приходить до наступного.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно до абзацу першого частини одинадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Згідно з абзацом другим частини дванадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що у разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Частина чотирнадцята статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлює, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Аналіз наведених правових норм в їх сукупності вказує, що внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, у тому числі у зв'язку з поверненням державному реєстратору поштового відправлення, можливе у випадку неподання юридичною особою реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення.

У свою чергу державний реєстратор не наділений правом встановлювати строк подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу у повідомленні щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Матеріали справи свідчать, що державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Мирополець Т.Д. за результатами отримання від Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м.Києві повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма №18-ОПП) від 30 жовтня 2014 року № 6820/5/9/26-56-18-04-20, 06 листопада 2014 року направлено Приватному підприємству «Імпостач-ЛПТ» повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу на адресу: 04136, місто Київ, вулиця Маршала Гречки, будинок 13, офіс 705, яке, у відповідності до наявної у матеріалах справи копії повідомлення про вручення поштового відправлення отримано позивачем 10 листопада 2014 року.

В повідомленні зазначено, що позивачу необхідно у строк до 06 грудня 2014 року подати державному реєстратору реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

У свою чергу, не дочекавшись спливу місячного строку після направлення повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу ПП «Імпостач-ЛПТ», 01 грудня 2014 року, на підставі повідомлення Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 27 листопада 2014 року № 95/26-56-18-04-20 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням щодо Приватного підприємства «Імпостач-ЛПТ», державним реєстратором направлено позивачу повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Так, 22 грудня 2014 року позивачем було подано державному реєстратору реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Однак, 11 грудня 2014 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Мирополець Т.Д. внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису № 10711440008032151 щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою ПП «Імпостач-ЛПТ» (код ЄДРПОУ 39246271).

Враховуючи, що відповідач-1 при вчиненні запису від 11 грудня 2014 року № 10711440008032151 року про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу діяв у межах та на підставі наданих останньому приписами статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" повноважень у зв'язку з надходження до нього повідомлень від контролюючого органу за формою №18-ОПП, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Мирополець Т.Д. є необґрунтованими, недоведеними та такими, що задоволенню не підлягають.

Натомість, питання встановлення місцезнаходження (місця проживання) платників податків врегульовано розділом ХІІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588 (далі по тексту - Порядок №1588).

Так, приписами пункту 12.4 Порядку №1588 передбачено, що щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону. Повідомлення за формою N 18-ОПП надсилається державному реєстратору поштовим відправленням або в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та Центрального контролюючого органу.

Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого повідомлення вносяться дані до Єдиного банку даних юридичних осіб та запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 19-ОПП (додаток 25) (п. 12.5 Порядку №1588).

Аналогічні положення викладені у приписах Порядку про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків (далі - Положення), затвердженого наказом ДПА України від 17.05.2010 року №336 (далі по тексту- Порядок №336).

Так, згідно підпунктом 3.1.1 та підпунктом 3.1.2 пункту 3.1 Порядку №336, щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурні підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.

У разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції (додаток 1) (п. 3.2 Порядку №336).

З аналізу викладених вище правових норм вбачається, що контролюючий орган надсилає повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма №18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених абзацом другим частини чотирнадцятої ст. 19 Закону №755, лише після здійснення передбачених Порядком №1588 та Порядком №336 заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 15.04.2014 року (номер ЄДРСР 38655040).

Так, на обґрунтування заперечень проти позову представником відповідача-2 надано суду запит на відпрацювання ризикового платника податків від 15 вересня 2014 року № 546/15-01, довідки про встановлення місцезнаходження (місце проживання) платника податків від 30 жовтня 2014 року № 1214/07 та від 27 листопада 2014 року № 1354/07, повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 30 жовтня 2014 року № 6820/5/9/26-56-18-04-20 та від 27 листопада 2014 року № 95/26-56-18-04-20 та рішень про направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. 18-ОПП від 30 жовтня 2014 року № 1462/26-56-18-04 від 27 листопада 2014 року № 98/26-56-18-04.

Проте, на підтвердження виконання всіх дій, передбачених процедурою встановлення місцезнаходження (місця проживання) платників податків, у відповідності до вищенаведених правових норм, відповідачем не надано суду доказів вжиття відповідним підрозділом податкової міліції заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи - ПП «Імпостач-ЛПТ».

Таким чином, з матеріалів справи не вбачається, а відповідачем-2, як суб'єктом владних повноважень, не доведено факту дотримання останнім процедури та вжиття необхідних заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження позивача, а, відтак, не підтверджено наявність законодавчо обґрунтованих передумов для надсилань повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма №18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених абзацом другим частини чотирнадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", щодо ПП «Імпостач-ЛПТ».

Враховуючи вищевикладене та з урахуванням висновків суду про передчасність направлення контролюючим органом відповідачу-1 повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма №18-ОПП), суд прийшов до висновку про визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м.Києві по складанню та направленню відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві повідомлень про відсутність ПП «Імпостач-ЛПТ» за місцезнаходженням форми 18-ОПП, у зв'язку з чим виникає необхідність у скасуванні запису державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Мирополець Т.Д. внесеного до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 11 грудня 2014 року за № 10711440008032151 «Внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу», оскільки порушення контролюючим органом процедури та вжиття необхідних заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження позивача не може створювати правомірних наслідків, зокрема, у вигляді вчинення вказаного запису.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Приватного підприємства «Імпостач-ЛПТ» задовольнити частково.

2. Скасувати запис державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Мирополець Т.Д. від 11 грудня 2014 року за № 10711440008032151 про підтвердження відомостей щодо відсутності за місцезнаходженням Приватного підприємства «Імпостач-ЛПТ».

3. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м.Києві по складанню та направленню до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві повідомлень про відсутність ПП «Імпостач-ЛПТ» за місцезнаходженням форми 18-ОПП.

4. В решті вимог відмовити.

6. Судові витрати в сумі 97,44 грн. присудити на користь " Приватного підприємства «Імпостач-ЛПТ» (код ЄДРПОУ 39546271) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.Ю. Гарник