Справа № 758/5087/15-а
17 вересня 2015 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Богінкевич С. М.,
при секретарі - Потапьонок К. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивачка звернулась з вищезазначеним адміністративним позовом до суду, мотивуючи тим, що з вона з 05.12.2014 року була звільнена з посади головного спеціаліста відділу стимулювання розвитку регіонів управління інструментів регіонального розвитку департаменту регіональної політики Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку).
Вказує, що у зв'язку з виходом її на пенсію згідно із змінами в організації виробництва і праці, що сталися внаслідок внесення змін до структури Міністерства відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» їй була призначена пенсія, як державному службовцю з 05.12.2014 року, стаж державної служби становить більше 21 року.
Зазначає, що вона звернулась до відповідача та надала відповідні документи, однак при нарахуванні пенсії не були враховані такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку, на які нараховувались страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування, у зв'язку з чим вважає такі дії відповідача є протиправними та такими, що порушують її права та законні інтереси та просить визнати їх протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва здійснити перерахунок призначеної їй пенсії як державному службовцю з урахуванням фактично нарахованих та сплачених виплат, з яких сплачено страхові внески у тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку за період з 2009 по 2014 роки з 05.12.2014 року.
У судове засідання 17.09.2015 року позивачка не з'явилась, як вбачається з матеріалів справи, про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, однак подала до суду заяву, у якій позов підтримала та просила його задоволити з підстав викладених у ньому та проводити судове засідання без її участі, у зв'язку з чим суд вважає за можливе провести розгляд справи у її відсутність на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Представник відповідача у судове засідання 17.09.2015 року не з'явилась, як вбачається з матеріалів справи, про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, однак подала до суду заперечення, у яких позов не визнала та просила у його задоволенні відмовити повністю та проводити судове засідання без її участі, у зв'язку з чим суд вважає за можливе провести розгляд справи у її відсутність на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію держаного службовця, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», яка нарахована на підставі довідок від 28.11.2014 року №2904-13/1928 (а.с.27-28), від 28.11.2014 року №2904-13/1929 (а.с.29-31), які видані Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, від 12.11.2014 року №817-504-14 (а.с.32), яка видана Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Крім того, слід зазначити, що позивачка звернулась з листом до Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві у зв'язку з тим, що при розрахунку суми пенсії не були враховані суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексація заробітної плати та винагорода за вислугу, які входять до заробітної плати державного службовця та на які нараховується (сплачується) збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а отже, вони мають бути включені до заробітної плати, з якої розраховується сума пенсії державного службовця. Листом від 30.03.2015 за № 6436/10/М-618 Головним управлінням пенсійного фонду України в м.Києві позивачці було повідомлено, що матеріальна допомога, індексація грошових доходів, винагорода за вислугу років та інші заохочувальні та компенсаційні виплати не належать до структури заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності тощо.
Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу.
Частиною 1 ст. 66 «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з п.п.1, 2 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: - суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
З урахуванням вищенаведеного суд доходить висновку, що до складу заробітної плати (доходу) державного службовця входять усі види виплат, з яких сплачувались страхові внески та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ч. 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.
Згідно зі ст. 35 ЗУ «Про державну службу» щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до Пенсійного фонду (єдиного внеску).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. До того ж матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.71КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивачки є обґрунтованими та такими, що знайшли своє доведення в ході судового розгляду, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу»; та ст.ст. 2, 17,18, 19, 71, 72, 99, 104, 105, 106, 162, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України -
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва щодо не проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з урахуванням фактично нарахованих та сплачених виплат, з яких сплачено страхові внески у тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку за період з 2009 по 2014 роки, починаючи з 05.12.2014 року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Подільському районі м.Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю з урахуванням фактично нарахованих та сплачених виплат, з яких сплачено страхові внески у тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку за період з 2009 по 2014 роки, починаючи з 05.12.2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С. М. Богінкевич