Ухвала від 28.09.2015 по справі 752/11589/15-ц

Справа № 752/11589/15-ц

Провадження №: 4-с/752/99/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.09.2015 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Пасинок В.С.

з участю секретаря - Мушта І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві скаргу публічного акціонерного товариства «Кредит Європа Банк» на бездіяльність державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Кравець О.В. та на відмову видати акт про реалізацію предмету іпотеки, -

ВСТАНОВИВ:

у липні 2015 року ПАТ «Кредит Європа Банк» звернувся до суду з вказаною скаргою, посилаючись на те, що 18 жовтня 2011 року Голосіївським районним судом м. Києва видано виконавчий лист по справі № 2-6602/10 про стягнення з ОСОБА_3 на користь ПАТ «Кредит Європа Банк» заборгованості за договором кредиту в розмірі 816 839,13 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ становило 6 540 267,46 грн., судових витрат по оплаті судового збору в сумі 1 700,00 грн., витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн., а всього - 6 542 087,46 грн.

29 березня 2013 року постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Кравця О.В. відкрито виконавче провадження № 40405748, здійснено опис, арешт майна боржника, що обтяжене іпотекою банку, та подано до організатора прилюдних торгів заявку на їх проведення.

Переможцем повторних прилюдних торгів, що відбулися 18 квітня 2014 року, було визнано ПАТ «Кредит Європа Банк», яким, як учасником прилюдних торгів, було сплачено гарантійний внесок.

24 квітня 2014 року ПАТ «Кредит Європа Банк» подана заява про видачу акту про реалізацію предмета іпотеки.

Однак, в порушення вимог Закону України «Про іпотеку» оформлення результатів прилюдних торгів не відбулося, оскільки постановою про повернення виконавчого документа від 16 квітня 2014 року виконавчий лист було повернуто стягувачу з посиланням на наявність існуючої заборони обтяження нерухомого майна боржника - нежитлових приміщень № 10, 4, загальною площею 147,1 кв. м, які розташовані на АДРЕСА_1, накладеної судовими рішеннями.

Разом з тим, вказана постанова державного виконавця була визнана незаконною та скасована ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 24 червня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду м.Києва від 20 серпня 2014 року та ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 жовтня 2014 року.

Отже, подана 24 квітня 2014 року ПАТ «Кредит Європа Банк» заява про видачу акту про реалізацію предмета іпотеки досі державним виконавцем не задоволена й останнім не вжито будь-яких заходів, спрямованих на її виконання.

В судове засідання представник скаржника не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, скаргу підтримав, просив її задовольнити.

В судове засідання боржник не з'явився, про день та час розгляду справи оповіщався згідно норм процесуального законодавства, заяв про відкладення чи про розгляд справи за його відсутності до суду не подав.

В судове засідання представник Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області не з'явився, про день та час розгляду справи оповіщався згідно норм процесуального законодавства, заяв про відкладення чи про розгляд справи за його відсутності до суду не подав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що 18 жовтня 2011 року Голосіївським районним судом м. Києва видано виконавчий лист по справі № 2-6602/10 про стягнення з ОСОБА_3 на користь ПАТ «Кредит Європа Банк» заборгованості за договором кредиту в розмірі 816 839,13 доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ становило 6 540 267,46 грн., судових витрат по оплаті судового збору в сумі 1 700,00 грн., витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн., а всього - 6 542 087,46 грн. (а.с. 13).

29 березня 2013 року постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Кравця О.В. відкрито виконавче провадження № 40405748, здійснено опис, арешт майна боржника, що обтяжене іпотекою банку, та подано до організатора прилюдних торгів заявку на їх проведення.

18 квітня 2014 року ПП «Нива-В.Ш.» проведено повторні прилюдні торги з реалізації належного боржнику ОСОБА_3 нежитлових приміщень № 10; 4 на АДРЕСА_1 за участю трьох учасників - ПАТ «Кредит Європа Банк», ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 18)

Відповідно до протоколу № 1614184-1, складеного 18 квітня 2014 року ПП «Нива-В.Ш.», «Кредит Європа Банк» придбав предмет іпотеки за ціною 4 600 000,00 грн. і був визнаний переможцем торгів (а.с. 19).

24 квітня 2014 року ПАТ «Кредит Європа Банк» подало до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області заяву про складання акту про реалізацію предмета іпотеки (а.с. 20).

29 квітня 2014 року ПАТ «Кредит Європа Банк» звернулось до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області із заявою про видачу акту про реалізацію предмета іпотеки (а.с. 21).

Листом від 12 травня 2014 року за підписом начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Шапошника В.В. ПАТ «Кредит Європа Банк» було повідомлено про те, що акт видати не уявляється можливим через завершення 16 квітня 2014 року виконавчого провадження № 40405748 на підставі п. 9 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с. 56-58).

З матеріалів справи вбачається, що постанова державного виконавця від 16 квітня 2014 року була визнана незаконною та скасована ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 24 червня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 20 серпня 2014 року та ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 жовтня 2014 року (а.с. 22-31).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладається на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.

Стаття 7 Закону України «Про державну виконавчу службу» встановлює обов'язок державного виконавця сумлінно виконувати службові обов'язки, не допускати в своїй діяльності порушення прав громадян та юридичних осіб, гарантованих Конституцією України.

Частина 1 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» зобов'язує державного виконавця використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ст. 11 вказаного закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Статтями 5, 6 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що вимоги державного виконавця щодо виконання рішень є обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Державному виконавцю повинні бути безоплатно надані у встановлений ним строк інформація, документи або їх копії, необхідні для здійснення його повноважень. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом. Державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати в своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Частиною 8 статті 54 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що примусове звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється державним виконавцем з урахуванням положень Закону України «Про іпотеку».

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про іпотеку» прилюдні торги проводяться прозоро. Організатор прилюдних торгів забезпечує кожного учасника прилюдних торгів правилами проведення прилюдних торгів до їх початку. Будь-який учасник може бути покупцем предмета іпотеки, якщо він запропонує найвищу ціну. Якщо покупцем є іпотекодержатель, він зобов'язаний сплатити лише різницю між запропонованою ним ціною і розміром невиконаного основного зобов'язання. Прилюдні торги проводяться принаймні за умови присутності одного учасника. У разі участі у прилюдних торгах одного покупця майно може бути придбане ним за початковою ціною. Якщо жоден учасник не зареєструвався або у разі якщо предмет іпотеки не був проданий, прилюдні торги визнаються такими, що не відбулися. За результатами проведення прилюдних торгів і продажу предмета іпотеки складається протокол, який підписується уповноваженим представником організатора прилюдних торгів та покупцем предмета іпотеки.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про іпотеку» переможець прилюдних торгів протягом десяти робочих днів з дня підписання протоколу перераховує кошти за придбане на торгах майно на зазначений у протоколі банківський рахунок органу державної виконавчої служби. Гарантійний внесок, сплачений покупцем до початку прилюдних торгів, зараховується до ціни продажу. Іншим учасникам внесена сума повертається протягом трьох робочих днів з дня закінчення прилюдних торгів. Гарантійний внесок також підлягає поверненню, якщо торги не відбулися. Якщо покупець не внесе всієї належної до сплати суми в десятиденний строк, гарантійний внесок йому не повертається, а наступний учасник, що запропонував найвищу ціну, не нижчу за початкову ціну продажу, оголошується переможцем прилюдних торгів. За його відсутності або відмови прилюдні торги оголошуються такими, що не відбулися. Гарантійний внесок не повертається також учаснику торгів, який став переможцем торгів, але відмовився підписати протокол.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про іпотеку» організатор прилюдних торгів протягом трьох днів з дня підписання переможцем прилюдних торгів протоколу надсилає відповідний протокол державному виконавцю, а також інші документи, що підтверджують реалізацію предмета іпотеки відповідно до цього Закону. На вимогу державного виконавця для перевірки дотримання порядку проведення прилюдних торгів організатор прилюдних торгів зобов'язаний подати державному виконавцю повну та достовірну інформацію і документи, що стосуються організації та проведення торгів. Протягом п'яти робочих днів з дня надходження коштів від реалізації предмета іпотеки державний виконавець складає акт про реалізацію предмета іпотеки, в якому зазначаються: назва виконавчого документа, на підставі якого здійснено реалізацію предмета іпотеки, його номер та дата видачі, найменування органу (посадової особи), який видав документ; відомості про іпотекодержателя та іпотекодавця; стисла характеристика та місцезнаходження предмета іпотеки; назва організатора прилюдних торгів, яка проводила прилюдні торги, дата та місце їх проведення; відомості про покупця; початкова ціна предмета іпотеки та ціна продажу; сума коштів, перерахована за придбаний предмет іпотеки, включаючи гарантійний платіж, та дати їх перерахування; відомості про те, що прилюдні торги відбулися з дотриманням вимог цього Закону. Акт про реалізацію предмета іпотеки підписується державним виконавцем, затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби, скріплюється печаткою цього органу та не пізніше наступного дня надсилається до організатора прилюдних торгів, яка проводила прилюдні торги. Державний виконавець не може відмовити у видачі акта про реалізацію предмета іпотеки, якщо така реалізація здійснювалася відповідно до вимог цього Закону. У разі відмови видати акт про реалізацію предмета іпотеки державний виконавець повинен протягом п'яти робочих днів з дня закінчення строку, встановленого частиною другою цієї статті, повідомити про це організатора прилюдних торгів, іпотекодержателя, іпотекодавця та покупця. Повідомлення, що містить підстави для відмови у видачі акта про реалізацію предмета іпотеки, підписується державним виконавцем і начальником відповідного органу державної виконавчої служби та скріплюється печаткою цього органу. Відмова державного виконавця видати акт про реалізацію предмета іпотеки може бути оскаржена відповідно до законодавства. На підставі акта про реалізацію предмета іпотеки нотаріус видає покупцеві свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів. Протягом п'яти робочих днів з дня надходження від державного виконавця акта про реалізацію предмета іпотеки організатор проведення прилюдних торгів видає цей акт покупцеві, нотаріально засвідчені копії акта надсилає іпотекодержателю та іпотекодавцю. Якщо сума, одержана від реалізації предмета іпотеки, не покриває вимоги іпотекодержателя, він має право отримати решту суми з іншого майна боржника у порядку, встановленому законом.

Частиною 9 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація припинення іпотеки, обтяження проводиться на підставі заяви обтяжувача, яку він зобов'язаний подати протягом п'яти робочих днів з дня припинення іпотеки, обтяження самостійно або на письмову вимогу боржника чи іншої особи, права якої порушено через наявність таких реєстраційних записів. У разі придбання (передачі) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки, державна реєстрація припинення іпотеки проводиться на підставі заяви державного виконавця.

По даній справі встановлено, що 18 квітня 2014 року повторні прилюдні торги з реалізації належного боржнику ОСОБА_3 нежитлових приміщень № 10; 4, загальною площею 147,1 кв. м, на АДРЕСА_1 відбулися з дотриманням вимог Закону України «Про іпотеку», є чинними, через що своїм наслідком повинні мати оформлення у відповідності до вимог законодавства з видачею переможцю торгів затвердженого акту щодо нежитлових приміщень № 10; 4 на АДРЕСА_1.

Однак, в порушення вимог Закону України «Про виконавче провадження», як встановлено в ході розгляду справи, державний виконавець Кравець О.В. сумлінно не виконує службові обов'язки, що призводить порушення прав громадян та юридичних осіб, гарантованих Конституцією України (а.с. 60-65).

Судом встановлено, що державним виконавцем в порушення вимог закону акту про реалізацію предмета іпотеки не видано й останнім не вжито будь-яких заходів, спрямованих на його видачу. Доказів на підтвердження зворотного в розпорядження суду не надано.

Враховуючи вимоги законодавства України та обставини справи дають підстави суду скаргу ПАТ «Кредит Європа Банк» задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 383 ЦПК сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

В силу ч. 2 ст. 387 ЦПК України в разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 1, 5, 6, 11, 25, 54, 62 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст. 45, 46, 47 Закону України «Про іпотеку», ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст. ст. 60, 294, 383-387 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

скаргу публічного акціонерного товариства «Кредит Європа Банк» на бездіяльність державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Кравець О.В. та на відмову видати акт про реалізацію предмету іпотеки - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Кравця О.В. з ненадання публічному акціонерному товариству «Кредит Європа Банк» затвердженого акту про реалізацію нежитлових приміщень № 10; 4, загальною площею 147,1 кв. м, які розташовані у АДРЕСА_1, на прилюдних торгах, які відбулися 18 квітня 2014 року.

Зобов'язати головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Кравця О.В. видати публічному акціонерному товариству «Кредит Європа Банк» затверджений акт про проведені прилюдні торги нежитлових приміщень № 10; 4, загальною площею 147,1 кв. м, які розташовані у АДРЕСА_1, на прилюдних торгах, які відбулися 18 квітня 2014 року, з реалізації арештованого нерухомого майна, що є предметом іпотеки, належного ОСОБА_3.

Зобов'язати головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Кравця О.В. здійснити державну реєстрацію припинення обтяжень нежитлових приміщень № 10; 4, загальною площею 147,1 кв. м, які розташовані у АДРЕСА_1, іпотекою, забороною, арештом.

Апеляційну скаргу на ухвалу суду може бути оскаржене подано протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва.

Суддя В.С. Пасинок