Ухвала від 13.10.2015 по справі 810/4910/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/4910/15 Головуючий у 1-й інстанції: Басай О.В. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2015 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Кузьменко В. В.,

суддів Василенка Я.М., Степанюка А. Г.,

за участю секретаря Рипік О. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_2 та Васильківської міської організації Української партії «Єдність» до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправною бездіяльності, за апеляційною скаргою Васильківської міської виборчої комісії Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивачі звернулись до Київського окружного адміністративного суду з позовами до Васильківської міської виборчої комісії Київської області та, з урахуванням уточнених позовних вимог просили: визнати протиправною бездіяльність Васильківської міської виборчої комісії Київської області на засіданні 06.10.2015 року під час розгляду звернення про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 28.09.2015 року №38 у частині реєстрації кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області ОСОБА_2.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року позов задоволено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена при неповному з'ясуванні обставин справи, з порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В засідання з'явилась представник позивачів ОСОБА_3, яка зазначила, що оскаржувана постанова є законною і обґрунтованою та просила у задоволенні апеляційної скарги - відмовити та залишити постанову Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року без змін. При цьому вказала, що постановою Київського окружного адміністративного суду від 09.10.2015 року по справі №810/4945/15, яка набрала законної сили, адміністративний позов кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_2 - задоволено та скасовано постанову Васильківської міської виборчої комісії від 07.10.2015 року №76, на яку апелянт посилається у апеляційній скарзі.

Представник апелянта, належним чином повідомлений про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивачів, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що в порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VІІІ (далі - Закон №595-VІІІ), відповідачем у визначений законом граничний термін жодного рішення щодо звернень позивачів прийнято не було.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 28.09.2015 року відповідач прийняв постанову про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії до Васильківської міської ради Київської області №38, якою зареєстровано виборчий список кандидатів у депутати до Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської організації Української партії «Єдність» у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах до Васильківської міської ради Київської області 25.10.2015 року згідно з додатком №1, що є невід'ємною частиною даної постанови.

Як вбачається з додатку №1 вищезазначеної постанови, першим кандидатом (лідером списку) у депутати до Васильківської міської ради, висунутих від Васильківської міської організації Української партії «Єдність» у багатомандатному виборчому окрузі на зборах цієї організації політичної партії, що відбулися 22.09.2015 року, є ОСОБА_2

30.09.2015 року Васильківською міською виборчою комісією Київської області ОСОБА_2 видано посвідчення кандидата у депутати в багатомандатному окрузі з виборів депутатів №1-110.

05.10.2015 року Васильківською міською організацією Української партії «Єдність» прийнято рішення про виключення ОСОБА_2 із виборчого списку кандидатів у депутати від партії та про звернення до Васильківської міської виборчої комісії Київської області з вимогою скасувати рішення цієї комісії в частині реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Васильківської міської ради Київської області. Дане звернення було подане до Васильківської міської виборчої комісії Київської області 05.10.2015 року та зареєстроване за вхідним номером 558, що підтверджується журналом вхідної кореспонденції.

05.10.2015 року ОСОБА_2Ф до Васильківської міської виборчої комісії Київської області подано звернення, в якому він просить скасувати постанову від 28.09.2015 року №38 в частині реєстрації його кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської організації Української партії «Єдність», та виключити його з цього виборчого списку. Дане звернення ОСОБА_2 було подане до Васильківської міської виборчої комісії Київської області 05.10.2015 року та зареєстроване за вхідним номером 557, що підтверджується журналом вхідної кореспонденції.

Однак, відповідного рішення з приводу розгляду даних звернень позивачі не отримали.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача стосовно неприйняття, в строк визначений чинним законодавством, відповідного рішення з приводу розгляду їх звернень позивачі звернулись до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори».

Ст. 47 вказаного Закону передбачає порядок скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі. Ця заява відкликанню не підлягає (п. 1 ч. 2 ст. 47 Закону №595-VІІІ).

Відповідно до ч. 3 ст. 47 Закону №595-VІІІ територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.

Згідно з ч. 6 ст. 47 Закону №595-VІІІ територіальна виборча комісія видає особі, яка відповідно до ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 42, ч. 2 ст. 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто копію рішення про скасування реєстрації не пізніш як на другий день з дня його прийняття.

З досліджених судовою колегією матеріалів справи встановлено, що на засіданні Васильківської міської виборчої комісії Київської області 06.10.2015 року рішення щодо вказаних звернень не приймалось. При цьому з'ясовано, що 06.10.2015 року (включно) є визначений законом граничний термін для прийняття відповідачем відповідного рішення.

Вказані обставини не спростовано відповідачем під час розгляду справи в суді першої інстанції.

Доводи апелянта, викладені у апеляційній скарзі, з приводу того, що рішення про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області №38 від 28.09.2015 року «про реєстрацію виборчого списку кандидатів від Васильківської міської організації Українська партія «Єдність» в частині реєстрації кандидатом в депутати Васильківської міської ради ОСОБА_2 на чергових виборах до Васильківської міської ради Київської області, 25.10.2015 року» - прийнято Васильківською міською виборчою комісією Київської області 07.10.2015 року за №76, але з інших підстав, а саме: у зв'язку з повідомленням від Центральної виборчої комісії про усунення порушень виборчого законодавства ОСОБА_2, колегією суддів не приймаються, оскільки вказані обставини не являються підтвердженням дотримання вимог законодавства щодо розгляду звернень позивачів у визначений строк з прийняттям відповідного рішення стосовно суті звернення.

З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності Васильківської міської виборчої комісії Київської області щодо нерозгляду звернень про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області № 38 від 28.09.2015 року у частині реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області у строки, визначені ч. 3 ст. 47 Закону №595-VІІІ.

Доводи, наведені відповідачем в апеляційній скарзі, викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.

Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку стосовно задоволення позовних вимог, через що постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

До аналогічних висновків дійшов Київський апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 12.10.2015 року по справі №810/4945/15. Вказане рішення набрало законної сили.

Разом з тим, вирішуючи питання про стягнення з апелянта судового збору, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 9 ст. 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Аналогічні вимоги встановлені при подані апеляційної скарги.

При зверненні з даним позовом до суду позивачами не було сплачено судовий збір, відповідно до ч. 2 ст. 88, ч. 9 ст. 172 КАС України.

У зв'язку з тим, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року ухвалено на користь позивачів та у зв'язку з відсутністю доказів на підтвердження сплати судових витрат позивачами судом першої інстанції встановлено відсутність підстав для присудження на користь позивачів судових витрат.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позовні заяви подано кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_2 - фізичною особою та Васильківською міською організацією Української партії «Єдність» - юридичною особою.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

При цьому, відповідно до вимог ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру:

фізичною особою - ставка судового збору встановлена у розмірі 0,4 мінімальної заробітної плати, що становить 487 грн. 20 коп.;

юридичною особою - ставка судового збору встановлена у розмірі 1 мінімальної заробітної плати, що становить 1218 грн.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду встановлено ставку судового збору 110 відсотків, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Таким чином, враховуючи, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2015 року становить 1218 грн. апелянт повинен сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року в розмірі 1875 грн. 72 коп.

Як вбачається з матеріалів справи, апелянтом до апеляційної скарги не додано документу про сплату судового збору, у зв'язку з чим з Васильківської міської виборчої комісії Київської області належить стягнути в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1875 грн. 72 коп.

Керуючись ст.ст. 8, 160, 172, 177, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Васильківської міської виборчої комісії Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року по справі за адміністративним позовом кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_2 та Васильківської міської організації Української партії «Єдність» до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправною бездіяльності - залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року - залишити без змін.

Стягнути з Васильківської міської виборчої комісії Київської області (вул. Володимирська, 2, м. Васильків, Київська обл., 08600) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019, р/р 31211206781007, код класифікації 22030001) судовий збір за подання до суду апеляційної скарги в розмірі 1875 грн. 72 коп. (одна тисяча вісімсот сімдесят п'ять грн. сімдесят дві коп.).

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: Я.М. Василенко

А.Г. Степанюк

Головуючий суддя Кузьменко В. В.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.