Ухвала від 13.10.2015 по справі 826/10849/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/10849/15 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Шостак О.О.

УХВАЛА

Іменем України

13 жовтня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Шостака О.О.,

суддів Желтобрюх І.Л., Мамчура Я.С.,

при секретарі Лебедєвій Ю.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання дій протиправними, скасування наказу,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 серпня 2015 року позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду від 28.08.2015 скасувати та прийняте нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, 24 травня 2012 року на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна ОСОБА_2 придбано нежитлове приміщення за адресою АДРЕСА_1.

З метою облаштування у вказаному приміщення непродовольчого магазину позивачем отримано декларацію про початок виконання будівельних робіт, яка зареєстрована 28.01.2013 року за НОМЕР_1.

В подальшому, позивачем подано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, яка зареєстрована 02.11.2014 року за НОМЕР_2.

25.02.2015 р. за результатами проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті будівництва, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 у Печерському, Голосіївському районах м. Києва, нежитлові приміщення відповідачем складено акт, відповідно до якого встановлено факт подання замовником будівництва недостовірних даних, зазначених в декларації про початок виконання будівельних робіт та готовність об'єкту до експлуатації, в частині містобудівних умов та обмежень.

В зв'язку із цим, державною архітектурно-будівельною інспекцією України у м. Києві 25.02.2015р. видано Наказ № 34 Д «Про скасування реєстрації про початок виконання будівельних робіт та про готовність об'єкта до експлуатації».

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в результаті проведеної реконструкції нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 не відбулося зміни конфігурації будівлі.

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з ч.1, 2 ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно п.п. 4 п. 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року N 439/2011 Інспекція відповідно до покладених на неї завдань реєструє повідомлення про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації або у визначених законодавством випадках відмовляє у реєстрації таких декларацій.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, зокрема, проектування та будівництво об'єктів будівництва, встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. №3038.

Статтею 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Згідно з ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.

Згідно ч. 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Так, пункт 29 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 передбачає, що у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Згідно п.14 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення позапланової перевірки, за результатами зовнішнього огляду будівлі встановлено, що підрядною організацією на замовлення ОСОБА_2 виконано будівельні роботи з облаштування вхідної групи за рахунок існуючого віконного прорізу, а також улаштування сходів у приямку.

Департамент звернувся листом від 27.01.2015 № 7/26-25/2701/02/2-Гл до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) щодо надання інформації стосовно необхідності отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки при улаштуванні нової вхідної групи за рахунок віконного прорізу на АДРЕСА_1

Листом від 27.01.2015р. №37/26-25/2701/02/2 Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) повідомлено, що роботи, із проведення реконструкції нежитлового приміщення з улаштуванням вихідної групи за рахунок віконного прорізу з використанням приямку під магазин продовольчих товарів у існуючому житловому будинку змінюють містобудівну ситуацію, а отримання вихідних даних на проектування зазначеного об'єкту нормується п. 8.14 ДБН В.3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт». Крім того, за рахунок використання приямку під вхідну групу змінюється конфігурація об'єкту в цілому. Враховуючи наведене, вказано на необхідність перед початком проектування виконання містобудівного розрахунку, щодо граничнодопустимих параметрів забудови, умови ув'язки архітектурно-планувального та об'ємно просторовою рішення, системи обслуговування інженерних комунікацій, транспортного обслуговування та благоустрою з існуючою забудовою із дотриманням чинних нормативних документів та отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вказаний вище об'єкт.

Таким чином, оскільки позивачем у деклараціях про початок будівельних робіт та готовність об'єкту до експлуатації у в пункті, що регламентує містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки зазначено, що відповідно до п. 25 Наказу Мінрегіонбуду № 109 від 07.07.2011 р. містобудівні умови та обмеження не надаються, що суперечить інформації отриманій Листом від 27.01.2015р. №37/26-25/2701/02/2 Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, відповідачем зроблено висновки, щодо наявності у вказаних деклараціях недостовірної інформації.

Так, порядок надання містобудівних умов та обмежень передбачений Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року № 109.

Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ зазначеного Порядку Містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з п.2.4 розділу ІІ Порядку розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

При цьому, пунктом 25 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються затверджено наказом Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011р. № 109 встановлено, що не потребує отримання містобудівних умов і обмежень реконструкція житлових та нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації, улаштування в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових будівлях підприємств та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення.

Так, як вбачається з матеріалів справи, а саме з акту перевірки, фотознімків зовнішнього вигляду фасаду нежитлового приміщення реконструйованого позивачем під непродовольчий магазин, за адресою АДРЕСА_1, а також копії Технічного паспорта вказаного приміщення виготовленого 24.04.2012р., наявних в матеріалах справи, конфігурація та зовнішні межі, як самої будівлі так і приямку залишились незмінними, а проведена реконструкція здійснена виключно в рамках існуючої конфігурації будівлі.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивачем влаштовано металеві сходи в вже існуючому приямку та виконано окрему вхідну групу у існуючому віконному проймі, без його розширення.

Таким чином, твердження відповідача про законність оскаржуваного наказу є безпідставними.

У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому суд бере до уваги положення ч.2 ст.71 КАС України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Так, в порушення вказаних вимог закону, відповідачем не надано належних доказів на підтвердження правомірності прийнятого ним рішення.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.

В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу державної архітектурно-будівельної інспекції України - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 серпня 2015 року - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

В задоволені апеляційної скарги державної архітектурно-будівельної інспекції України - відмовити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 серпня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Шостак О.О.

Судді: Желтобрюх І.Л.

Мамчур Я.С