Справа: № 826/7820/15 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М.
Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
Іменем України
07 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Мотиль В.І., за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідачів Глєбова С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Арбітражного керуючого ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 липня 2015 р. у справі за адміністративним позовом Арбітражного керуючого ОСОБА_4 до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними, скасування рішень, -
30.04.2015р. до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов арбітражного керуючого ОСОБА_4 до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (далі - відповідач-1) та Міністерства юстиції України (далі - відповідач-2) про визнання протиправними дій Міністерства юстиції України з ініціювання проведення позапланової невиїзної перевірки діяльності позивача за скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Донбас профінвест-2012" від 18 грудня 2014 року б/н; визнання протиправними дій Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області із внесення до акту позапланової невиїзної перевірки діяльності позивача від 04 березня 2015 року № 14/15 недостовірних відомостей про порушення ч. 1 ст. 37, абзаців 3, 8, 13 ч. 2, ч. 9 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; скасування розпорядження Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про усунення порушень від 05 березня 2015 року № 11-р/15; скасування припису Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про недопущення повторних порушень від 05 березня 2015 року № 7-п/15.
Позов обґрунтовано тим, що позивач є ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю «Восход» (ТОВ «Восход»). Міністерство юстиції України ініціювавши проведення позапланової невиїзної перевірки позивача порушив Порядок проведення контролю за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів», затверджений наказом цього міністерства від 27.06.2013р. № 1284/5. А висновки Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області щодо порушення позивачем норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є необґрунтованими, оскільки майно ТОВ «Восход» знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.07.2015 р. у задоволені позовних вимог відмовлено.
Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.07.2015 р. скасувати, як таку, що ухвалено з порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити. Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду скасуванню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 (позивач) - арбітражний керуючий, що діє на підставі свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) НОМЕР_1 від 18.04.2013 року.
19.12.2014 року до Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України надійшла скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас профінвест-2012» б/н від 18.12.2014 р. на дії (бездіяльність) арбітражного керуючого (ліквідатора) ОСОБА_4
На підставі листа-доручення Міністерства юстиції України від 19.01.2015 р. №27525-0-33-14/13.0.2 та скарги TOB «Донбас профінвест-2012» від 18.12.2014 р. б/н було призначено проведення позапланової перевірки арбітражного керуючого ОСОБА_4 з 19.02.2015 р. по 23.02.2015 р.
Повідомленням Головного управління юстиції у Запорізькій області від 05.02.2015 р. №14-2 позивача зобов'язано у строк до 19 лютого 2015 року надати до Головного управління юстиції у Запорізькій області вмотивовані письмові пояснення та копії документів щодо виконання повноважень ліквідатора TOB «Восход», з питань викладених у скарзі TOB «Донбас профінвест-2012» від 18.12.2014 року.
Позивач на виконання вимог повідомлення від 05.02.2015 р. та у встановлений строк надав до Головного управління юстиції у Запорізькій області (просп. Леніна, 164, каб. 629, м. Запоріжжя, 69107) письмові пояснення з питань, що включені до предмету позапланової невиїзної перевірки арбітражного керуючого ОСОБА_4 у період з 19.02.2015 р. по 23.02.2015 року із копіями витребуваних для проведення перевірки документів.
За результатами перевірки, Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області складена Довідка про результати позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 23.02.2015 №8-д (надалі - довідка від 23.02.2015 р.), в якій зазначено, що позивачем під час виконання повноважень ліквідатора TOB «Восход» допущено наступні порушення:
- частини 9 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;
- частини 7 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;
- абзацу 13 частини 2 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;
- пункту 1 частини 2 статті 98 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», пункту 3.4. розділу III Порядку контролю за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27.06.2013 №1284/5, в редакції наказу Міністерства юстиції України №1446/5 від 01.09.2014 р.;
- частини 1 статті 37 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Щодо зазначених у довідці порушень позивачем надані «Заперечення до Довідки про результати позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 23 лютого 2015 року №8-Д», у яких арбітражний керуючий зазначив, що, на його думку, викладені вище порушення не мають місця.
За результатами перевірки Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області складений акт ГУЮ у Запорізькій області позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 04.03.2015 №14/15 (далі - акт перевірки), у якому заперечення позивача частково відхилені. В акті вказано частину тих же порушень, що і у довідці.
Так, за результатами проведення перевірки Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області винесено:
- розпорядження про усунення порушень від 05.03.2015 р. №11-р/15;
- припис про недопущення повторних порушень від 05.03.2015 р. №7-п/15.
Вважаючи, що дії Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області з внесення до акту перевірки недостовірних відомостей про наявність фактів порушень, з винесення розпорядження про усунення порушень та припису про недопущення порушень є протиправними та порушують його інтереси, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2.3. «Порядку контролю за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів)», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27.06.2013 р. N 1284/5 (далі - Порядок №1284/5), здійснення контролю за діяльністю арбітражних керуючих складається з таких етапів:
проведення перевірки, складання довідки про результати перевірки діяльності арбітражного керуючого (далі - Довідка);
надання арбітражним керуючим комісії заперечень щодо Довідки та (або) усунення зазначених у Довідці порушень;
складення акта перевірки з урахуванням Довідки, заперечень та усунутих арбітражним керуючим порушень.
За приписами п. 3.3 Порядку №1284/5 арбітражний керуючий під час здійснення перевірки має право подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до Довідки.
Згідно з п. 6.1. Порядку №1284/5 арбітражний керуючий має право протягом п'яти робочих днів після складення Довідки надати в письмовій формі свої пояснення, зауваження, заперечення до неї разом з необхідними документами або усунути виявлені під час перевірки порушення та надати інформацію про це комісії.
Пунктом 6.2 Порядку №1284/5 передбачено, що орган контролю зобов'язаний протягом двох робочих днів після завершення строку на надання арбітражним керуючим заперечень щодо Довідки опрацювати надані арбітражним керуючим пояснення, зауваження, заперечення і документи та скласти акт перевірки.
За приписами п. 6.9. Порядку №1284/5 у разі виявлення під час перевірки порушень у діяльності арбітражного керуючого орган контролю на підставі акта перевірки за наявності відповідних підстав виносить припис про недопущення повторних порушень (додаток 7) (далі - припис) та (або) розпорядження про усунення виявлених порушень (додаток 8) (далі - розпорядження).
Відповідно до п. 2.10.4 Порядку №1284/5 обов'язковим є проведення виїзної позапланової перевірки за місцезнаходженням суб'єкта чи його майна, щодо якого арбітражний керуючий здійснює свої повноваження розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, у разі якщо із звернення фізичної чи юридичної особи, яке стало підставою для проведення цієї перевірки, вбачається необхідність здійснення перевірки наявності, стану збереження об'єктів рухомого чи нерухомого майна, здійснення аналізу оригіналів документів такого суб'єкта тощо.
Відповідно до абз. 2 п. 2.11 Порядку №1284/5 предметом позапланової перевірки є додержання арбітражним керуючим вимог Конституції України, Господарського процесуального кодексу України, Закону та іншого законодавства з питань банкрутства з питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що перевірку було проведено на підставі листа-доручення Міністерства юстиції України від 19.01.2015 р. №27525-0-33-14/13.0.2.
З огляду скарги TOB «Донбас профінвест-2012» від 18.12.2014 р. б/н, посвідчення на проведення позапланової невиїзної перевірки від 05.02.2015 р. №14-1 та повідомлення про проведення позапланової невиїзної перевірки від 05.02.2015 №14-2 до предмету перевірки включено питання заходів щодо збереження майна банкрута, користування нерухомим майном банкрута TOB «Донукрторг».
Отже, колегія суддів вважає, що відповідно до п. 2.10.4 Порядку №1284/5, за скаргою TOB «Донбас профінвест-2012», обов'язковим було проведення виїзної перевірки за місцезнаходженням майна TOB «Восход».
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, TOB «Восход» зареєстровано та знаходиться у м. Донецьк, пр. Ленінський,11 «б». (а.с.61) Матеріалами перевірки також підтверджується, що нерухоме майно TOB «Восход» знаходиться у м. Донецьку.
Водночас, згідно даних загальнодоступної електронної бази Єдиний реєстр арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) арбітражний керуючий ОСОБА_4 також зареєстрований у м. Донецьку.
З комплексного аналізу норм Порядку №1284/5 вбачається, що перевірка арбітражного керуючого повинна проводитись за місцезнаходженням арбітражного керуючого (його офісу) або за місцезнаходженням суб'єкта чи його майна, щодо якого арбітражний керуючий здійснює свої повноваження.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів вважає, що дії Міністерства юстиції України з ініціювання проведення позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого ОСОБА_4 за скаргою TOB «Донбас профінвест-2012» від 18.12.2014 р. б/н, що містить в собі оскарження дій ліквідатора в частині заходів із збереження майна TOB «Восход», є протиправними.
З матеріалів справи також вбачається, що Розпорядженням про усунення порушень від 05.03.2015 р. №11-р/15, за результатами позапланової невиїзної перевірки арбітражного керуючого ОСОБА_4 були виявлені наступні порушення:
абзацу 8 частини 2 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Ліквідатором TOB «Восход» арбітражним керуючим ОСОБА_4 не надано останній баланс та звіт про фінансові результати банкрута, не спростовано відсутність у банкрута дебіторської заборгованості та не доведено неможливість її повернення банкруту у судовому порядку.
абзацу 13 частини 2 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Ліквідатором TOB «Восход» арбітражним керуючим ОСОБА_4 не вжито заходів, спрямованих на виявлення майна банкрута та отримання відповідей на свої запити стосовно наявності/відсутні майна, зареєстрованого за банкрутом, від: Реєстраційної служби м. Донецька або Реєстраційної служби Запорізького МУЮ Запорізької області, Управління Держземагентства у м. Донецьку Донецької області, Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті Укрморрічінспекції, Державної митної служби України, Державної служби інтелектуальної власності України, ДП «Український інститут промислової власності», Управління з питань цивільного захисту та воєнно-мобілізаційної роботи Донецької міської ради.
абзацу 3 та 13 частини 2 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Ліквідатор TOB «Восход» арбітражний керуючий ОСОБА_4 не звернувся до господарського суду із позовною заявою про усунення TOB «Донукрторг» перешкод ліквідатору TOB «Восход» ОСОБА_4 в управлінні і розпорядженні майном банкрута, розташованого за адресою: м. Донецьк, др. Ленінський, б. 11-6, та приміщення магазинів «Обжора» у м. Донецьку розташованими за адресами: пр. Ленінський, б. 11-Б, вул. 230-ї Стрілецької дивізії, б. 8-а, вул. Туполева, б. 7-6, вул. Текстильників, б. 8-а, вул. Артема, б. 204-6, бул. Шевченка, б. 58-а, та про повернення зазначеного майна банкруту.
Щодо обґрунтування зазначених в розпорядженні порушень колегія суддів зазначає наступне.
14.04.2014 р. набув чинності Указ Президента України №405/2014, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України». Із набуттям чинності зазначеного Указу на сході України, зокрема в м. Донецьку та Донецькій області, розпочато проведення антитерористичної операції.
Як вже зазначалось раніше, TOB «Восход» зареєстроване та фактично знаходиться за адресою: м.Донецьк, пр. Ленінський, 11-б. Нерухоме майно, що належить TOB «Восход» також знаходиться у зоні проведення антитерористичної операції.
28.11.2014 р. на сайті Міністерства внутрішніх справ України з'явилось оголошення про те, що наказом Міністерства внутрішніх справ України визначені місця тимчасового розташування управлінь внутрішніх справ у Донецькій області. З урахуванням того, що м. Донецьк наразі перебуває під контролем незаконних збройних формувань у зоні проведення антитерористичної операції, було прийняте рішення про визначення тимчасового місця знаходження ГУ МВС України в Донецькій області. Зокрема, тимчасовим місцем розташування ГУ МВС України в Донецькій області визначено адресу: вул. Італійська, буд. 32, м. Маріуполь, Донецька область, Україна, індекс 87515.
У судовому засіданні позивачем зазначено, що 16.12.2014 р. ним, як ліквідатором TOB «Восход», було підготовлено та направлено до ГУ МВС України в Донецькій області, що знаходиться за адресою: вул. Італійська, буд. 32, м. Маріуполь, Донецька область, Україна заяву про вчинення злочину попереднім керівництвом TOB «Восход». Також заяву про вчинення злочину направлено до відома Головному слідчому управлінню МВС України. Однак, на даний час, антитерористична операція на території м.Донецька не завершена. Незважаючи на те, що було визначено нове місце розташування ГУ МВС України у Донецькій області. Фактично роботу органів державної влади на території м. Донецька не відновлено, що відповідно перешкоджає відновленню доступу ліквідатора на територію TOB «Восход» та до документів, що можуть бути підтвердженням наявності дебіторської заборгованості третіх осіб перед TOB «Восход». Без вказаних документів ліквідатор TOB «Восход» не має підстав звертатись до третіх осіб з вимогами повернути TOB «Восход» дебіторську заборгованість.
Отже, колегія суддів вважає, що під час здійснення позивачем повноважень ліквідатора у справі про банкрутство TOB «Восход» виникли обставини, що не залежать від волі ліквідатора, здійснення ліквідаційної процедури за яких не передбачено нормами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», що перешкоджають пред'явленню ліквідатором вимог до третіх осіб щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості.
Водночас, як вбачається з вищезазначеного, ліквідатор TOB «Восход», вживає всіх можливих заходів для здійснення ліквідаційної процедури на TOB «Восход» з дотриманням вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Отже, дії позивача під час здійснення повноважень ліквідатора у справі про банкрутство TOB «Восход» не містять порушень абзацу 8 частини 2 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Зазначене не спростовується й відповідачем, а саме перевіркою було встановлено, що ліквідатором було направлено запити до відповідних органів Державної виконавчої служби з метою встановлення наявності виконавчих проваджень, де стороною є TOB «Восход» та листами від 31.01.2014 р. № 165/04-36/3-003/14 Відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку та Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області від 06.02.2014 р. №412/03.2-31/5 зазначено відсутність виконавчих проваджень, де стороною є TOB «Восход».
На підтвердження виконання вимог абзацу 13 частини 2 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ліквідатором, для проведення перевірки, було надано копії численних запитів з доказами направлення, надісланих ліквідатором до відповідних органів з метою виявлення майнових активів Боржника, та відповідей на такі запити, що підтверджується змістом довідки від 23.02.2015 р. та акту перевірки. Так; для проведення перевірки, ліквідатором було надано копії запитів, надісланих до Державної інспекції сільського господарства України в Донецькій області, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області, Підрозділу примусового виконання рішень Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області, Відділу Державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку, Головного управління земельних ресурсів Донецької області, Реєстраційної служби Ворошилівського районного управління юстиції у м. Донецьку, Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті Укрморрічінспекції, Управління ДАЇ УМВД України в Донецькій області, Державної митної служби України, Державної служби інтелектуальної власності України, Державного підприємства «Український інститут промислової власності», Центрального апарату Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Реєстраційної служби Ворошилівського районного управління юстиції у м. Донецьку, Головному управлінню Держземагенства у Донецькій області, Територіальному управлінню Держгірпромнагляду України у Донецькій області, Державній авіаційній службі України, Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Ленінському районі м. Донецька, Донецького міського центру зайнятості, Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, управління з питань цивільного захисту мобілізаційної та оборонної роботи Донецької Облдержадміністрації. Вказаним відповідно спростовуються відомості, викладені в акті перевірки про порушення ліквідатором вимог абзацу 13 частини 2 статті 41 Закону «Про банкрутство».
Водночас, в акті перевірки зазначено, що ліквідатором TOB «Восход» арбітражним керуючим ОСОБА_4 не вжито заходів, спрямованих на отримання відповідей на свої запити стосовно наявності/відсутні майна, зареєстрованого за банкрутом, від Управління Держземагентства у м. Донецьку Донецької області, Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті Укрморрічінспекції, Державної митної служби України, Державної служби інтелектуальної власності України, ДП «Український інститут промислової власності», Управління з питань цивільного захисту та воєнно-мобілізаційної роботи Донецької міської ради.
Проте, колегія суддів зазначає, що Законом «Про банкрутство» не встановлено додаткових вимог щодо того, які саме заходи необхідно вживати для виявлення майна боржника та не встановлено вимог щодо того, що крім письмового звернення до відповідних органів, потрібно вживати додаткових заходів для отримання відповіді. Таким чином, висновок, зроблений у Довідці від 23.02.2015 р. суперечить нормам Закону «Про банкрутство» та ґрунтується на вільному тлумаченні норм вказаного закону.
Крім того, 11.03.2014 р., з метою встановлення точної інформації щодо нерухомого майна TOB «Восход», ліквідатор звернувся до Господарського суду Донецької області з клопотанням про витребування у Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо TOB «Восход». Ухвалою від 19.05.2014 р. у справі №905/5359/13 Господарський суд Донецької області задовольнив вказане клопотання. Однак, у зв'язку з проведенням антитерористичної операції у м.Донецьку, Реєстраційна служба Ворошилівського районного управління юстиції у м. Донецьку припинила свою роботу, що відповідно завадило отриманню інформаційної довідки.
Більш того, 08.07.2014 р. Господарський суд Донецької області, у провадженні якого знаходилась справа про банкрутство TOB «Восход» №905/5359/13, також припинив роботу. Відповідне оголошення розміщене на офіційному сайті Судової влади України.
Ухвалою від 05.11.2014 р. Господарський суд Запорізької області, визнавши подані матеріали (копії матеріалів) справи про банкрутство TOB «Восход» достатніми, порушив провадження у справі про банкрутство TOB «Восход», справі присвоєно №905/5359/13-908/4643/14.
Після прийняття справи про банкрутство TOB «Восход» №905/5359/13-908/4643/14 до провадження Господарським судом Запорізької області, ліквідатор звернувся до Господарського суду Запорізької області з клопотанням про витребування у Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області доказів - інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, яка містить деталізовану інформацію про виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, обтяження таких прав щодо запитуваного суб'єкта - TOB «Восход».
На момент проведення перевірки, ухвала Господарського суду Запорізької області, за результатами розгляду вказаного клопотання, на адресу ліквідатора не надходила.
У зв'язку з вищезазначеним, ліквідатор звернувся до Господарського суду Запорізької області з клопотанням видати належним чином засвідчену копію ухвали, прийнятої за результатами розгляду клопотання про витребування доказів - інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Отже, вказаним спростовуються, викладені в акті перевірки відомості щодо не вжиття ліквідатором заходів, спрямованих на виявлення майна банкрута та отримання відповідей на свої запити від Реєстраційної служби м. Донецька або Реєстраційної служби Запорізького МУЮ Запорізької області.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що викладені в акті перевірки відомості про порушення ліквідатором абзацу 13 частини 2 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не відповідають дійсним обставинам справи.
Щодо порушення абзацу 3 та 13 частини 2 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Так, в акті перевірки зазначено про порушення ліквідатором абзацу 3 та 13 частини 2 статті 41 Закону «Про банкрутство», оскільки ліквідатор не звернувся до господарського суду із позовною заявою про усунення TOB «Донукрторг» перешкод в управлінні і розпорядженні майном банкрута.
Відповідно до абзаців З, 13 частини 2 статті 41 Закону «Про банкрутство» ліквідатор виконує функції з управління та розпорядження Майном банкрута; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
Тобто, Законом «Про банкрутство» не встановлено, які саме дії зобов'язаний вчинити ліквідатор у випадку перешкоджання ліквідатору попереднім керівництвом боржника в розпорядженні та користуванні майном банкрута.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів прийшла до висновку, що ліквідатором було вчинено всі необхідні дії на виконання вимог абзаців 3, 13 частини 2 статті 41 Закону «Про банкрутство».
Отже, позивачем спростовані висновки Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України, зазначені в розпорядженні про усунення порушень від 05 березня 2015 року № 11-р/15, тому зазначене розпорядження підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині скасування припису Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України про недопущення повторних порушень від 05 березня 2015 року № 7-п/15, колегія суддів зазначає наступне.
Приписом про недопущення повторних порушень від 05.03.2015 р. №7-п/15, за результатами позапланової невиїзної перевірки арбітражного керуючого ОСОБА_4 були виявлені наступні порушення:
частини 9 статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Арбітражним керуючим ОСОБА_4 на перевірку не надано підтвердження щомісячного звітування перед комітетом кредиторів банкрута про хід проведення ліквідаційної процедури TOB «Восход» за період з червня 2014 по 18.02.2015. Звіти ліквідатора ОСОБА_4 про хід ліквідаційної процедури в межах справи про банкрутство TOB «Восход» станом на 17.02.2014, 03.03.2014, 02.04.2014, 30.04.2014, 06.06.2014 не містять інформації про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури.
частини 1 статті 37 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Ліквідатором TOB «Восход» арбітражним керуючим ОСОБА_4 порушено строк ліквідаційної процедури TOB «Восход», який закінчився 26.12.2014.
Проте зазначені порушення відбулися також не з вини позивача, оскільки починаючи з липня 2014 року і до цього часу, ліквідатор, у зв'язку з проведенням в Донецькій області антитерористичної операції, не міг направити звіт про хід ліквідаційної процедури на адресу членів комітету кредиторів або скликати комітет кредиторів, щоб під час його проведення комітету надати членам комітету кредиторів звіт.
Разом з тим, колегія суддів бере до уваги, що 08.07.2014 р., у період коли почалась активна фаза проведення антитерористичної операції у м. Донецьку, роботу Господарського суду Донецької області, у провадженні якого знаходилась справа про банкрутство TOB «Восход» №905/5359/13, припинено.
Враховуючи те, що ліквідаційну процедуру у справі №905/5359/13 не завершено у строк встановлений Постановою Господарського суду Донецької області від 26.12.2013 р. з поважних причин (проведення антитерористичної операції, припинення роботи Господарського суду Донецької області, протиправна поведінка попереднього керівництва TOB «Восход» з обмеження доступу ліквідатора на територію Товариства, тимчасове нездійснення органами державної влади своїх повноважень у зоні проведення АТО), зважаючи на те, що ліквідатор TOB «Восход» продовжує вчиняти дії спрямовані на завершення ліквідаційної процедури, строк ліквідаційної процедури у справі №905/5359/13 (№905/5359/13-908/4643/14) слід продовжити для завершення ліквідаційної процедури, припинення банкрута та задоволення вимог кредиторів TOB «Восход», що відповідно до норм Закону України «Про банкрутство» і є основною метою введення та здійснення ліквідаційної процедури.
11.03.2015 р. ліквідатор звернувся з відповідним клопотанням про продовження строку ліквідаційної процедури до Господарського суду Запорізької області.
З огляду на те, що матеріали справи №905/5359/13-908/4643/14 тривалий час знаходились в апеляційному господарському суді та Вищому господарському суді України, питання продовження строку ліквідаційної процедури на даний час не розглянуто.
Вищезазначене свідчить про безпідставне внесення до акту перевірки відомостей про порушення частини 1 статті 37 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для її скасування, та прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог.
Повний текст постанови виготовлено 12.10.2015 року.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Арбітражного керуючого ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 липня 2015 р.- задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 липня 2015 р. у справі за адміністративним позовом Арбітражного керуючого ОСОБА_4 до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними, скасування рішень - скасувати.
Позовні вимоги Арбітражного керуючого ОСОБА_4 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства юстиції України з ініціювання проведення позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого ОСОБА_4 за скаргою ТОВ "Донбас профінвест-2012" від 18 грудня 2014 року б/н.
Визнати протиправними дії Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України із внесення до акту позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 04 березня 2015 року № 14/15 недостовірних відомостей про порушення ч. 1 ст. 37, абзаців 3, 8, 13 ч. 2, ч. 9 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Скасувати розпорядження Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України про усунення порушень від 05 березня 2015 року № 11-р/15;
Скасувати припис Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України про недопущення повторних порушень від 05 березня 2015 року № 7-п/15.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
М.І. Кобаль
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Кобаль М.І.
Епель О.В.