22 вересня 2015 рокусправа № 804/20696/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
за участю представників:
позивача: - не з'явився
відповідача 1: - не з'явився
відповідача 2: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року
у справі № 804/20696/14
за позовом державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
до товариства з обмеженою відповідальністю «Велес-маркет» та відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області
про скасування реєстраційної дії №14801050008044677 від 08.04.2014,-
Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулася до суду з позовом до ТОВ «Велес-маркет» та відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, в якому просила скасувати реєстраційну дію №14801050008044677 від 08.04.2014 про внесення змін до установчих документів та відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах стосовно зміни юридичної адреси ТОВ «Велес-маркет».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в результаті проведеної відділом податкової міліції ДПІ м. Дніпропетровська перевірки з питання відповідності юридичної адреси ТОВ «Велес-маркет» його фактичному місцезнаходженню встановлено відсутність останнього за юридичною адресою, а відтак проведення відповідачем-2 державної реєстрації змін до установчих документів підприємства щодо зміни відомостей про місцезнаходження є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2015 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанову суду мотивовано тим, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не відповідає вимогам п.67,.2 ст.67 ПК України, оскільки зміна місцезнаходження відповідача - ТОВ «Велес-маркет» не пов'язана із внесенням змін до установчих документів підприємства, отже у податкового органу відсутнє право на звернення до суду з даним позовом. Крім того, оспорювану реєстраційну дію проведено не відповідачем-2, а реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції, що свідчить пор пред'явлення позову до неналежного відповідача-2.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані обставинами, викладеними в позовній заяві. Позивач наполягає на тому, що зміни до установчих документів, які були надані відповідачем-1 для внесення державним реєстратором до бази єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про зміну місцезнаходження підприємства містять неправдиву інформацію, тобто таку, що не відповідає дійсності, щодо юридичної адреси платника.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги внаслідок наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, відповідач-1 - Товариство з обмеженою відповідальністю «Велес-Маркет» зареєстровано 29.07.2009 виконавчим комітетом Харківської міської ради, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.3), номер запису №1 480 102 0000 044677.
З наведеного вище витягу вбачається, що 08.04.20414 державним реєстратором реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Велес-Маркет» щодо зміни його місцезнаходження з м. Харків, пр. П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд.57-А, на м. Дніпропетровськ, вул. Глинки, буд.2, оф.437, зміни складу або інформації про засновників, номер запису №1 480 105 0008 044677.
18.04.2014 юридична особа ТОВ «Велес-Маркет» знята з обліку державним реєстратором реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції; 26.05.2014 - взята на облік реєстраційною службою Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області
ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровска здійснена перевірка місцезнаходження платника податків - ТОВ «Велес-Маркет» шляхом виходу за податковою адресою підприємства, встановлено, що за податковою адресою: 49000, Дніпропетровськ обл., Бабушкінський р-н, вул.Глинки, буд.2, кв.437, ТОВ «Велес-Маркет» відсутнє, про що складений акт №1214/04-62-22-3/36458874 від 07.08.2014.
18.08.2014 податковим органом складено довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків №3558, згідно якої місцезнаходження платника податків ТОВ «Велес-Маркет» не встановлено.
08.11.2014 реєстратором реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції до Єдиного державного реєстру внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою, номер запису 12241430009069038.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців врегульовано Законом України №755-IV від 15.05.2003 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №755-IV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру (ч.2 ст.4 Закону №755-IV).
Відповідно до ч.2 ст.17 вказаного Закону в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, місцезнаходження юридичної особи.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (ч.3 ст.4 Закону №755-IV).
За правилами до ст.5 Закону № 755-IV, 15.05.2003 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Відповідно до ст.6 Закону №755-IV державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.
Порядок та підстави внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, встановлені в ст.19 Закону № 755-IV, порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - ст.29 цього Закону.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.19 Закону № 755-IV у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною місцезнаходження та/або найменування юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення таких змін.
Частиною 4 статті 19 цього Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.
Частина 6 статті 19 Закону № 755-IV містить вичерпний перелік підстав, за наявності яких державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме: якщо документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в
Єдиному державному реєстрі.
Згідно ч.9 ст.19 вказаного Закону державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.
Частиною 11 статті 19 Закону № 755-IV встановлений обов'язок юридичної особи подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до ч.13 ст.29 Закону №755-IV проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
При цьому, ч.1 ст.29 Закону №755-IV передбачено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Отже, з наведених норм вбачається, що для зміни місцезнаходження юридичною особою надання будь-яких документів, підтверджуючих місцезнаходження юридичної особи, чинним законодавством не передбачено.
Матеріали справи не містять доказів наявності у держреєстратора підстав для залишення без розгляду документів ТОВ «Велес-Маркет» про внесення змін до відомостей про юридичну особу.
За приписами частини третьої статті 8 Закону №755-IV відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи, а згідно із частиною четвертою статті 53 зазначеного Закону, особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, несуть відповідальність, встановлену законом.
Виходячи з наведеного, порушення при проведенні державним реєстратором державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Велес-Маркет», а саме: зміни місцезнаходження підприємства з м. Харків на м. Дніпропетровськ, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений відповідний запис, не встановлено.
Більш того, позивачем, при визначенні відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції відповідачем у справі не вказано, в чому саме полягає порушення чинного законодавства саме з боку відповідача-2.
Частиною 1 статті 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем не надано суду доказів вчинення відповідачем-2 дій, які б свідчили про порушення останнім порядку державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Велес-Маркет», відомостей про місцезнаходження вказаної юридичної особи при внесенні до ЄДР записів від 08.04.2014.
Виявлені позивачем в подальшому обставини щодо відсутності юридичної особи за вказаним нею місцезнаходженням в м. Дніпропетровську самі по собі не свідчать про внесення до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, не є законодавчо встановленою підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно цієї юридичної особи.
За правилами ч.ч.12-14 ст.19 Закону № 755-IV у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
У разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Виходячи з приписів ч.2 ст.38 Закону № 755-IV, колегія суддів зазначає, що наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням визначено як підставу для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що законом передбачений певний порядок дій при виявленні податковим органом відсутності платника податків за місцем реєстрації (місцем знаходження) і доказів вчинення цих дій матеріали справи не містять.
Отже, висновки позивача, що зазначення державним реєстратором у документах при проведенні державної реєстрації зміни місцезнаходження адреси, яка не відповідає дійсному її місцезнаходженню, є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, не відповідають процедурі, передбаченій Законом № 755-IV.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову, прийняв законне та обґрунтоване рішення.
Передбачені статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення відсутні, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року у справі № 804/20696/14 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко