"30" вересня 2015 р. справа № 185/6133/15-а (2-а/185/436/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області
на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2015 року
справа № 185/6133/15-а(2-а/185/436/15)
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області
про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця,-
У травні 2015 року ОСОБА_1 звернулася у Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії інших виплат, зобов'язання здійснити з 26 червня 2006 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати інших виплат на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2015 року, прийнятою в порядку скороченого провадження, адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, згідно наданої довідки про складові заробітної плати від 17 квітня 2015 року № 11-91 з урахуванням інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що включають в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку, грошову винагороду державним службовцям, починаючи з 30 квітня 2015 року з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та з 27 червня 2006 року отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
30 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії, на яку відповідачем надано відповідь від 13 травня 2015 року про відмову у перерахунку пенсії. При цьому, відповідач зазначив, що підстав для перерахунку пенсії не має, оскільки чинним законодавством не передбачено, що в заробітну плату для обчислення пенсії державним службовцям включається матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку, грошова винагорода.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення позивачу пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1 відсоток, але не більше 90 відсотків від сум заробітної плати.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом частини 2 статті 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Згідно зі статтями 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державним службовцям, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для скасування постанови суду відсутні.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне змінити абзац третій резолютивної частини постанови виходячи з наступного.
Судом першої інстанції, при визначенні періоду, з якого слід здійснювати перерахунок та виплату пенсії, не застосовано положення частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 звернулася з відповідною заявою в орган Пенсійного фонду України 30 квітня 2015 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії має бути проведений з 01 травня 2015 року.
Керуючись статтями 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області - задовольнити частково.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2015 року - змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини постанови в наступній редакції.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, згідно наданої довідки про складові заробітної плати від 17 квітня 2015 року №11-91 з урахуванням інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що включають в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку, грошову винагороду державним службовцям, починаючи з 01 травня 2015 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2015 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим