"05" жовтня 2015 р.справа № 205/3019/15а(2а/205/59/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Шальєвої В.А. Білак С.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська
на постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровська у справі від 28 липня 2015 року
у справі № 205/3019/15а, 2а/205/59/15
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся до Ленінського районного суду м.Дніпропетровська з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська (далі по тексту - Відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо вилучення із складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії державного службовця 10 відсотків винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату, з яких справляються страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- зобов'язати УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату пенсії з 08 жовтня 2014 року з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків від посадового окладу, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації на заробітну плату.(а.с.1-7)
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначає, що її пенсія повинна обчислюватись із заробітної плати з урахуванням всіх виплат, які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. А відмова відповідача у включені сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 40%, на які нараховувався збір, на обов'язкове державне пенсійне страхування, в розрахунок пенсії, як державному службовцю, є наслідком порушення правил застосування норм права.
Ухвалою Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 28 липня 2015 року позов ОСОБА_1 до УПФУ в Ленінському районі м.Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишено без розгляду в частині позовних вимог за період до 30 жовтня 2014 року. (а.с.39-40)
Постановою Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 28 липня 2015 року у справі № 205/3019/15-а, 2а/205/59/15 адміністративний позов задоволено.(Суддя -Нижний А.В.) (а.с.41-44)
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що винагорода за вислугу років в розмірі 40% отримувалася під час проходження служби та на неї нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то неправомірність дій відповідача щодо обчислення розміру пенсії позивача виходячи з 30% розміру відповідної винагороди.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 28 липня 2015 року у справі № 205/3019/15а, 2а/205/59/15 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (а.с.48-49)
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Відповідач зазначає, що матеріальна допомога носить разовий характер, та не є складовою частиною заробітної плати відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", а саме факт утримання із суми матеріальної допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсій державного службовця.
Перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та матеріалів справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що з 08.10.2014р. ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця у порядку та на умовах Закону України «Про державну службу», проте при обчисленні розміру пенсії не враховані окремі складові заробітної плати, які вказані у наданій до УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська довідках про складові заробітної плати № 05-11/378 та № 05-11/379 від 06.10.2014р., а саме: матеріальна допомога на оздоровлення у сумі 17501,80 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у сумі 6010,00 грн., індексація заробітної плати у сумі 3567,13 грн.
Крім того, при обчисленні розміру пенсії винагорода за вислугу років, яка виплачувалася позивачу у розмірі 40% на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1141 «Про затвердження Порядку виплати винагороди за вислугу років працівникам Державної фінансової інспекції та її територіальних органів, які безпосередньо здійснюють державний контроль за витрачанням бюджетних коштів», фактично врахована у розмірі 30%.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.11.2014р. позивач звернулась до УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, проте листом від 05.12.2014р. № Т-187/14ос їй відмовлено в перерахунку пенсії. (а.с.12)
Відповідно до листа Відповідача від 15 грудня 2014 року Позивачу надано відповідь на його звернення, згідно якої для призначення та перерахунку пенсій стаж перебування на державній службі обчислюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994р. №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби». Таким чином, стаж роботи позивача складає 21 рік 6 місяців 25 днів, відповідно вислуга років - 30%. (а.с.14-15)
Частиною 1 статті 66 "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оплату праці", структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частина 2 ст. 2 Закону України "Про оплату праці" вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу"
Статтею 33 Закону України "Про державну службу", встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що матеріальна допомога на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру пенсії.
Враховуючи встановлені фактичні обставини справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає висновок суду першої інстанції щодо розрахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 30.10.2014р. без урахування повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату, визначених у довідках про складові заробітної плати № 05-11/378 та № 05-11/379 від 06 жовтня 2014 року, а також шляхом зобов'язання УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська перерахувати та виплатити ОСОБА_1, починаючи з 30.10.2014р., пенсію державного службовця з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату, визначених у довідках про складові заробітної плати № 05-11/378 та № 05-11/379 від 06.10.2014р. є обґрунтованим та законним.
Таким чином суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив законне та обґрунтоване рішення. Передбачені ст.202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Доводи апеляційної скарги спростовуються дослідженими судом доказами та не можуть бути підставою для скасування постанови суду, тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.183-2, ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 28 липня 2015 р. у справі № 205/3019/15а, 2а/205/59/15 - залишити без змін.
Ухвала є остаточною та оскаженню не підлягає.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак