"25" вересня 2015 р. справа № 209/2857/15-а (2-а/209/76/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області на постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 22 липня 2015 року у адміністративній справі №209/2857/15-а(2-а/209/76/15) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в якому просила визнати протиправними дії т зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та виплату доплати перерахованої пенсії державного службовця ОСОБА_2 за періоди: по призначення пенсії станом з 28 серпня 2006 року по 30 квітня 2007 року; та раніше перерахованої пенсії станом з 01.05.2007 року по 31.01.2008 року; та з 01.02.2008 року по 15.01.2015 року з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу з урахуванням та надбавки за спеціальне звання та середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, враховуючи загальний процент розрахунку пенсії від заробітку у розмірі 88 відсотків відповідно заявлених уточнених довідок про заробітну плату від 13 січня 2015 року за №№ 8/10/04-03-05-40; 9/10/04-03-05-40; 10/10/04-03-05-40.
Постановою Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 22 липня 2015 р. у справі №209/2857/15-а(2-а/209/76/15) адміністративний позов задоволено частково визнано протиправними дії та зобов'язано відповідача здійснити розрахунок та виплату доплати перерахованої пенсії державного службовця ОСОБА_2 за періоди: по призначеній пенсії у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, враховуючи загальний процент розрахунку пенсії від заробітку у розмірі 88% відповідно заявлених уточнюючих довідок про заробітну плату від 13 січня 2015 року за №№ 8/10/04-03-05-40; 9/10/04-03-05-40; 10/10/04-03-05-40.
Не погодившись з постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 22 липня 2015 року у адміністративній справі №209/2857/15-а(2-а/209/76/15), як таку що винесена з порушенням норм матеріального права. Відповідач вказує на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
Стосовно перерахунку пенсії позивачу з урахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 35% від посадового окладу надбавки за спеціальне звання, то даний перерахунок не передбачено ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.12.2014 року по справі K/800/25522/13.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для часткового задоволення апеляційної скарги в частині скасування рішення суду першої інстанції, внаслідок наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 23.01.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою (вх. № б/н) та надані до перерахунку пенсії уточнені довідки про заробітну плату ОДПІ Міндоходів у Дніпропетровськ області від 13.01.2015 року за №№ 8/10/04-03-05-40; 9/10/04-03-05-40; 10/10/04-03-05-40. з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу та надбавки спеціальне звання.
Листом від 23.03.2015 року за № 1491/04-13 відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку через відсутність з підстав для проведення перерахунку пенсії.
20.04.2015 року позивач звернувся до відповідача, вдруге, із заявою (вх. № б/н) з проханням, здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу та надбавки спеціальне звання, враховуючи загальний процент розрахунку пенсії від заробітку в розмірі відсотків, відповідно до вищевказаних уточнених довідок про заробітну плату від 13.01.2015 року наданих ОДПІ Міндоходів у Дніпропетровській області станом:
- на 28.08.2006 року уточнена довідка № 8/10/04-03-05-40 (призначеної пенсії з 28.08.2006 року по 30.04.2007 рік.);
- на 01.05.2007 року уточнена довідка № 9/10/04-03-05-40 (перерахованої пенсії з 01.05.2007 року по 31.01.2008 рік.);
- на 01.02.2008 року уточнена довідка № 10/10/04-03-05-40 (перерахованої пенсії з 01.02.2008 року по 15.01.2014 рік.).
Також позивач просив надати йому розпорядження, копію протоколу засідання комісії з питань, пов'язаних з призначенням, перерахунком та виплатою пенсії про здійснення розрахунку перерахованої пенсії станом з 28 серпня 2006 р. по 30 квітня 2007 р.; з 1 травня 2007 р. по 31 січня 2008 р.; з 1 лютого 2008 р. по 15 січня 2014 р. та з 6 січня 2014 р. по теперішній час, тобто, на день коли позивач звернувся із заявою вдруге.
Листом від 02.05.2015 року за № 2396/04-23 у перерахунку пенсії відповідачем також відмовлено. Відмова обґрунтована тим, що оскільки Вищий адміністративний суд України не зобов'язав управління Пенсійного фонду здійснити позивачці перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, враховуючи загальний процент розрахунку пенсії від заробітку в розмірі 8 відсотків, відповідно вищевказаних уточнених довідок про заробітну плату від 13.01.2015 року наданих ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, а матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, середньомісячний розмір якої, вказаний у довідках про заробітну плату, не відноситься до інших надбавок і даною постановою Вищого адміністративного суду України не передбачено її включення в довідку для перерахунку пенсії та не визначено порядок її розрахунку.
Крім того, у листі Відповідачем зазначено, що призначена пенсія за віком позивачу нарахована відповідно статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також при її призначенні враховані довідки про заробітну плату від 28.08.2006 року №874/050 та №875/050 без урахування матеріальної допомоги і в подальшому, коли виникало право на перерахунок, в 2007 році, тобто, станом з 01 травня (довідка від 13.07.2007року №125/050) та в 2008 році, тобто, станом з 01 лютого (довідка від 25.03.2008року №138/050), то при перерахунку пенсії також були враховані довідки про заробітну плату без урахування матеріальної допомоги.
Такі дії відповідача, позивач вважає неправомірними та такими, що вчинені з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим звертається до суду.
Правомірність рішення відповідача щодо не включення позивачу при перерахунку пенсії суми винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань є предметом спору переданого на вирішення суду.
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Тобто, вказаною нормою встановлено, що об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для позивача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Тому матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань повинна враховуватись при перерахунку пенсії.
Так само щодо сум винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Оскільки на дані виплати нараховувались страхові внески, то і відповідно вони повинні враховуватись при перерахунку пенсії ОСОБА_2
За таких обставин, колегія суддів вважає законним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо протиправності відмови УПФУ щодо здійснення перерахунку пенсії позивача.
Разом з тим, колегія суддів вважає помилковим висновок суду про задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення пенсії, а саме з 01.09.2010 року з огляду на наступне.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» розмір пенсії державного службовця визначається в залежності від стажу роботи на державній службі та заробітку державного службовця.
Статтею 37-1 Закону визначено, що державним службовцям перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Перерахунок пенсії проводиться виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" перерахунок пенсій провадиться на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
За таких обставин, Пенсійний фонд може здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 тільки після отримання уточнюючої довідки про новий розмір середньомісячної заробітної плати з урахуванням в її складі всіх виплат з яких здійснювались страхові виплати.
З огляду на те, що до позивача з довідкою про середній розмір заробітної плати з вказівкою всіх складників, які підлягають врахуванню при розрахунку пенсійної виплати, 23.01.2015 року, колегія суддів вважає, що саме з цієї дати у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням винагороди за вислугу років та надбавки за спеціальне звання.
Таким чином рішення суду першої інстанції є вірним щодо встановлення протиправності дій відповідача під час відмови у здійсненні перерахунку пенсії, проте невірним є визначення моменту виникнення у Пенсійного фонду України обов'язку здійснити такий перерахунок.
Згідно положень ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Таким чином вимоги апеляційної скарги відповідача в частині скасування постанови Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 22 липня 2015 р. по справі №209/2857/15-а(2-а/209/76/15) підлягають задоволенню, а зазначена постанова частковому скасуванню.
Керуючись ст. 197, п. 3.ч.1 ст.198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області на постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 22 липня 2015 року у адміністративній справі №209/2857/15-а(2-а/209/76/15) - задовольнити частково.
Постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 22 липня 2015 року у адміністративній справі №209/2857/15-а(2-а/209/76/15) - скасувати.
Прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2 з урахуванням суми винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання та середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, враховуючи загальний процент розрахунку пенсії від заробітку у розмірі 88 відсотків відповідно заявлених уточнених довідок про заробітну плату від 13 січня 2015 року за №№ 8/10/04-03-05-40; 9/10/04-03-05-40; 10/10/04-03-05-40 з 23.01.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням суми винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання та середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, враховуючи загальний процент розрахунку пенсії від заробітку у розмірі 88 відсотків відповідно заявлених уточнених довідок про заробітну плату від 13 січня 2015 року за №№ 8/10/04-03-05-40; 9/10/04-03-05-40; 10/10/04-03-05-40 з 23.01.2015 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко