13 жовтня 2015 року Справа № 808/6853/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Киселя Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Мащенко Д.В.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського районного суду Запорізької області, третя особа - голова Чернігівського районного суду Запорізької області ОСОБА_2, про визнання дій протиправними та скасування довідки про результати перевірки,
09.09.2015 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Чернігівського районного суду Запорізької області (далі - відповідач) , третя особа - голова Чернігівського районного суду Запорізької області ОСОБА_2, в якому позивач просить: визнати протиправними дії відповідача щодо складання довідки про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» від 03.07.2015 в частині застосування заборони, передбаченої ч. 8 ст. 3 цього Закону відносно позивача; визнати протиправною та скасувати довідку відповідача від 03.07.2015 про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» від 03.07.2015, в частині застосування заборони, передбаченої ч. 8 ст. 3 цього Закону відносно позивача.
Через невідповідність вимогам ст. 106 КАС України, ухвалою від 11.09.2015 позов був залишений без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позову до 25.09.2015.
Зокрема, згідно ухвали суду від 11.09.2015 позивачу необхідно було у встановлений судом строк для усунення недоліків позовної заяви надати до суду документ про доплату судового збору у сумі 487,20 грн.
22.09.2015 від позивача до суду надійшов уточнений адміністративний позов, відповідно до якого позивач зменшив свої вимоги та просить: визнати протиправною та скасувати довідку відповідача від 03.07.2015 про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» від 03.07.2015, в частині застосування заборони, передбаченої ч. 8 ст. 3 цього Закону відносно позивача.
Ухвалою від 28.09.2015 провадження у справі було відкрите, судове засідання призначене на 13.10.2015.
У судове засідання 13.10.2015 представники сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце судового засідання, не прибули.
13.10.2015 від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позову наполягає.
Враховуючи неприбуття у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі вимог ч. 1 ст. 41 КАС України, суд не здійснював фіксацію судового засідання технічними засобами.
Вирішуючи питання щодо можливості розгляду даної справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Судом встановлено, що в провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №808/3758/15 за позовом позивача до Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування висновку про результати перевірки достовірності відомостей. Постановою від 09.09.2015 позов був задоволений частково, визнано протиправним та скасовано висновок Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п. 2 с. 5 ст. 5 Закону України «Про очищення влади» від 18.06.2015 №2180/10/08-33-17-02-16, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
З доданих до позову документів судом встановлено, що підставою для складання оскаржуваної довідки став висновок Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п. 2 с. 5 ст. 5 Закону України «Про очищення влади» від 18.06.2015 №2180/10/08-33-17-02-16, який є предметом судового розгляду у справі №808/3758/15.
Відтак, суд доходить висновку про наявність взаємозв'язку між цією справою та справою №808/3758/15, а тому про необхідність зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №808/3758/15.
Суд зазначає, що в разі залишення судового рішення у справі №808/3758/15 без змін, таке судове рішення матиме приюдиційне значення для даної справи.
В зв'язку з наведеним суд визнає за необхідне зупинити провадження у справі до набрання судовим рішенням у справі №808/3758/15 законної сили.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 156, 158, 160, 165 КАС України, суд
Зупинити провадження в адміністративній справі № 808/6853/15 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського районного суду Запорізької області, третя особа - голова Чернігівського районного суду Запорізької області ОСОБА_2, про визнання дій протиправними та скасування довідки про результати перевірки до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №808/3758/15 за позовом ОСОБА_1 до Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування висновку про результати перевірки достовірності відомостей.
Зобов'язати сторони повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у цій справі.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою ст. 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Кисіль