05 жовтня 2015 року Житомир справа № 806/2872/15
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Черняхович І.Е.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій від 27.01.2015 про направлення документів на доопрацювання та відмову ОСОБА_1 у визнанні учасником бойових дій;
- зобов'язати Комісію Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій прийняти рішення щодо визнання ОСОБА_1 , 1948 року народження, жителя с. Верхівні, Ружинського району Житомирської області учасником бойових дій;
- зобов'язати Комісію обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних силах України розглянути питання щодо видачі посвідчення учасника бойових дій та нагрудного знаку.
В обґрунтування позову зазначає, що в період з 1967 року по 1969 рік проходив військову службу в Чехословаччині, та брав участь у бойових діях, однак відповідач відмовив у в наданні йому статусу учасника бойових дій, діючи з порушеннями положень Закону №3551-ХІІ та Постанови № 63, скільки комісією Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій згідно витягу із протоколу засідання від 27.01.2015 року №1 документи по визначенню статусу учасника бойових позивачу вдруге повернені для доопрацювання в зв'язку з тим, що за наявними документами не можливо достовірно встановити факт участі позивача в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою, наводить підстави для визнання його учасником бойових дій та просить визнати протиправним та скасувати вказане рішення комісії, зобов'язати її встановити позивачу статус учасника бойових дій і видати посвідчення та нагрудний знак встановленого зразка.
Представник позивача через відділ документального забезпечення суду надала клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув. Через відділ документального забезпечення суду надав заперечення на позовну заяву, в яких просить розгляд справи здійснювати без його участі. Проти позовних вимог заперечує.
У відповідності до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Враховуючи отримання позивачем рішення від 27.01.2015 р. лише 06.03.2015 р., суд вважає, що строк звернення до суду з даним позовом не пропущено.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 , 1948 року народження, в період з 09.09.1967 року по 08.12.1969 року проходив військову службу у Збройних Силах, у військовому званні рядовий, що підтверджується військовим квитком НОМЕР_1 , виданим 22.08.1967 року Ракитнянським районним військовим комісаріатом Київської області (а.с. 11).
З 15.10.1967 року по 08.12.1969 року позивач проходив військову службу в військовій частині польова пошта № НОМЕР_2 на посаді водія-електромеханіка на території Чехословаччини, під час бойових дій в цій країні що підтверджується ОСОБА_2 довідкою від 18 квітня 2014 року №4/63134, виданою ОСОБА_3 учреждением «Центральный архив Министерства обороны Российской Федерации» ( а.с. 9).
Згідно довідки Центрального архіву РФ від 18.04.2014 року № 4/63134 позивач ОСОБА_1 проходив службу в військовій частині польова пошта НОМЕР_2 з 15.10.1967 року ( наказ № 287 від 15.10.1967р. - зарахований в списки особового складу частини) по 08.12.1969 року ( наказ № 305 від 06.12.1969р.- виключений із списків особового складу частини) , в посаді «водій - електромеханік» в військовому званні «рядовий».
В наказі командира військової частини польова пошта 22202 № 209 від 29.07.1968 (вг Обуда) зазначено: "вважати вибувшим на тактико-спеціальні навчання рядового ОСОБА_1 ".
В наказі командира військової частини польова пошта 22202 № 260 від 18.09.1968 року ( вг Обуда) зазначено-вважати прибувшим із тактико-польових навчань особовий склад в кількості 65 чоловік
В переліку частин зв'язку, які приймали участь в навчаннях «Дунай» на території ЧССР в 1968 році, значиться військова частина польова пошта № НОМЕР_2 .
Згідно грамоти командира військової частини ПП 22202 рядовий ОСОБА_1 у період військової служби нагороджений за досягнуті успіхи в бойовій і політичній підготовці в рядах Збройних Сил Союзу ССР (а.с.13).
Влітку 2014 року позивач звернувся через ІНФОРМАЦІЯ_2 до Комісії Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про встановлення його учасником бойових дій.
03.09.2014 року відповіддю Ружинського районного комісаріату за № 991 позивача повідомлено, що згідно рішення комісії Житомирського ОВК з питань розгляду матеріалі мені необхідно надати оригінал архівної довідки (а.с. 14). Позивач, виправивши недоліки, вдруге звернувся до Житомирського ОВК через Ружинський РК щодо встановлення статусу учасника бойових дій. Відповідно до витягу із протоколу засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій від 27.01.2015 року №1, документи по визначенню статусу учасника бойових дій позивачу повертають для доопрацювання, оскільки за наявними документами не можливо достовірно встановити факт його участі в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ. ( а.с. 10 ).
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993, № 3551-ХІІ, (далі - Закон №3551-ХІІ) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до п.2 ст. 6 Закону №3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються, зокрема, учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської армії, військово-морського флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерств внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відряджені в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпечені бойової діяльності військ (флотів).
Постановою Кабінету Міністрів України №63 від 08.02.1994 року «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Постанова № 63), згідно з якою затверджений Перелік держав і періодів бойових дій на їх території, зазначена Чехословаччина, на території якої з 20 серпня 1968 року по 01 січня 1969 рік, мали місце бойові дії.
До матеріалів справи долучена довідка Центрального архіву Міністерства оборони РВ, в якій зазначено, що позивач у період з 15.10.1967 року по 08.12.1969 проходив службу у військовій частині польова пошта № НОМЕР_2 .
Військовий квиток, який міститься в матеріалах справи також свідчить про проходження військової служби позивачем у військовій частині на території Чехословаччини під час бойових дій в цій країні.
Таким чином, позивачем були надані всі необхідні документи для встановлення факту його участі в бойових діях на території Чехословаччини, а відповідачем будь-яких доказів встановлення відсутності спірного факту участі у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ на території Чехословаччини не надано.
Отже, суд вважає встановленим той факт, що згідно архівної довідки № 4/63134 від 18.04.2014 року позивач ОСОБА_1 виконував завдання бойової служби в зоні бойових дій у державі Чехословаччині, яка входить до Переліку держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №63 від 08.02.1994 року, що свідчить про наявність підстав вважати позивача особою, яка брала участь у забезпеченні бойової діяльності військ.
Наказом Міністра оборони України від 08.04.2009 року №158 затверджено Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 травня 2009 року за №428/16444. (далі - Положення).
Відповідно до п. 5 та п. 6 цього Положення у своїй діяльності Комісії керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України та цим Положенням; на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визначення учасників бойових дій відповідно до статті 6 Закону № 3551-ХІІ з числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.
За таких обставин Комісія, створена наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31.12.2014 № 351, зобов'язана була вирішити питань про визначення учасників бойових дій відповідно до статті 6 Закону № 3551-ХІІ відносно позивача ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій від 27.01.2015 про направлення документів на доопрацювання та відмову ОСОБА_1 у визнанні учасником бойових дій.
Зобов'язати Комісію Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій прийняти рішення щодо визнання ОСОБА_1 , 1948 року народження, жителя с. Верхівні, Ружинського району Житомирської області учасником бойових дій.
Зобов'язати Комісію обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних силах України розглянути питання щодо видачі посвідчення учасника бойових дій та нагрудного знаку.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Е.Черняхович