Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 вересня 2015 р. Справа № 805/1603/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Постановлено в нарадчій кімнаті.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління Міндоходів у Донецькій області
до
Окружної виборчої комісії з виборів президента України територіального виборчого округу № 49
Центральної виборчої комісії
про
стягнення заборгованості з єдиного внеску, -
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, повідомлений належним чином.
За таких обставин суд, враховуючи вимоги частини четвертої статті 122, частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
Добропільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів президента України територіального виборчого округу № 49, Центральної виборчої комісії про стягнення заборгованості з єдиного внеску та з податку на доходи фізичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у порушеня Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” №2464-VІ від 08.07.2010, відповідач своєчасно не сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податок на доходи фізичних осіб за період 31.08.2014 - 30.09.2014 року, в результаті чого має податковий борг на загальну суму 36 860,01 грн. Вважає, що ст.23 Закону України «Про вибори Президента України» передбачено, що Окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією, що підтверджується у Витязі з єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців де зазначено, що засновником є Центральна виборча комісія. Вважає, якщо відносно Окружної виборчої комісії триває процедура припинення ЦВК повинна виділити кошти на погашення податкового боргу.
Відповідач, Центральна виборча комісія, надала заперечення проти позовних вимог та зазначила, що ЦВК 03.06.2014 року офіційно оголосила результати позачергових виборів Президента України 25.05.2014 року, а від так окружні виборчі комісії припинили свої повноваження з 14.червня 2014 року. Залишки коштів Державного бюджету України, які були передбачені на підготовку та проведення позачергових виборів Президента України згідно із статтею 23 Бюджетного кодексу України 25 травня 2014 року повернуто до Державного бюджету України. Окружна виборча комісія територіального виборчого округу №49 не передавала до Центральної виборчої комісії жодних документів, які б свідчили про наявність у цієї комісії кредиторської заборгованості, у тому числі зі сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Згідно з Порядком №7 від 19.01.2012 року. затвердженим постановою Центральної виборчої комісії, кредиторська заборгованість окружної виборчої комісії, не передана нею відповідно до Порядку, такою не вважається та ЦВК не погашається. Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України «Про вибори Президента України» Центральна виборча комісія не є правонаступником окружних виборчих комісій.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач - Добропільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Донецькій області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Статтею 307 Податкового кодексу України передбачено, що податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.
Відповідач - Окружна виборча комісія з виборів президента України територіального виборчого округу № 49 зареєстрована у встановленому порядку як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за №39188744 та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно п.78.1.7 ст.78 Податкового кодексу України фахівцями Добропільської ОДПІ була проведена позапланова перевірка окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 49 (податковий номер 39188744) на підставі рішення засновників про припинення юридичної особи, за наслідками якої працівниками Добропільської ОДПІ було складено акт від 14.08.2014 № 413/22-0/39188744, яким встановлено порушення пп.. 168.1.2 168.1.5 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного перерахування податку на доходи фізичних осіб за травень - червень 2014р. у сумі 98637,39 грн. Згідно з абз.1 п. 129.4 ст.129 ПКУ на суму податкового боргу нарахована пеня із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Згідно розрахунку пені ця сума склала 1597,93 грн.(арк.спр.13 т.1).
В порушення ст. 9 Закону № 2464-VІ несвоєчасно сплачено єдиний соціальний внесок за травень - червень 2014 року в розмірі 268 782,18 грн. Згідно ст.25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та ст.193 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування ) єдиного внеску в розмірі 36 860, 01 грн. За результатами перевірки винесені рішення від 26.08.2014 року № НОМЕР_1; № НОМЕР_2; № НОМЕР_3.
Відповідно до п. 3 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування визначено статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”. Зокрема, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті, платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 2 ст. 1 Закону № 2464-VІ визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VІ встановлено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Частиною 5 ст. 7 Закону № 2464-VІ передбачено, що єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Частиною 8 ст. 9 Закону № 2464-VІ визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій формі. При цьому фактичним отриманням коштів на оплату праці (виплати доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача.
Об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний місячний оподатковуваний дохід, і обов'язок платника податку виникає у нього за наявності об'єкта оподаткування. Платниками податку є податкові агенти згідно ст. 162-164 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст.168 ПКУ Податковий агент який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжни документи на виплату доходу за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Якщо податковий дохід виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня , що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
В порушення пп.. 168.1.2 168.1.5 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного перерахування податку на доходи фізичних осіб за травень - червень 2014р. у сумі 98637,39 грн. за кожний календарний день прострочення у його сплаті ДПІ нарахована пеня в сумі 1597,93 грн. На день звернення до суду податковий борг у вигляді штрафа та пені залишається несплаченим.
З аналізу діючого законодавства суд вбачає правомірною вимогу позивача про стягнення податкового боргу в загальній сумі 36 860, 01 грн.
Щодо зобов'язання Центральну виборчу комісію віділити кошти на погашення податкового боргу суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про вибори президента України» окружна виборча комісія є юридичною особою.
Згідно частини першої, четвертої статті 48 Бюджетного кодексу України окружна виборча комісія, як розпорядник бюджетних коштів бере бюджетні зобов'язання тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом її видатків, затвердженим ЦВК.
Суд зауважує, що наділення юридичної особи публічними функціями, або надання статусу юридичної особи державним органом, не змінює сутності юридичної особи для здійснення визначальних ознак юридичної особи. Відмінність полягає тільки в особливостях створення та діяльності.
Враховуючи, що Окружна виборча комісія не ліквідована, а відносно неї тільки триває процедура припинення, наявні всі законні підстави нести повну відповідальність за сплату податкового боргу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Донецькій області до Окружної виборчої комісії з виборів президента України територіального виборчого округу № 49, Центральної виборчої комісії про стягнення заборгованості з єдиного внеску та з податку на доходи фізичних осіб є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 2, 11, 17-20, 69-72, 94, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції у Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області до Окружної виборчої комісії з виборів президента України територіального виборчого округу № 49, Центральної виборчої комісії про стягнення заборгованості з єдиного внеску та з податку на доходи фізичних осіб - задовольнити частково.
Стягнути з Окружної виборчої комісії з виборів президента України територіального виборчого округу № 49 заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 35 262 (тридцять п'ять тисяч двісті шістдесят дві) гривні 08 копійок.
Стягнути з Окружної виборчої комісії з виборів президента України територіального виборчого округу № 49 заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 1 597 (одна тисяча п'ятсот дев'яносто сім) гривень 93 копійки.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Толстолуцька М.М.