Постанова від 12.10.2015 по справі 805/4665/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 р. Справа № 805/4665/15-а

час прийняття постанови: 22 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Козаченка А.В.

суддів Тарасенка І.М., Голошивця І.О.

при секретарі Широбокові І.В.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області про визнання рішення від 09.10.2015 року в частині призначення голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом голосування, а не жеребкування, протиправним; визнання рішення від 09.10.2015 року в частині виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_4, протиправним; зобов'язання провести вибори голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області про визнання рішення від 09.10.2015 року в частині призначення голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом голосування, а не жеребкування, протиправним; визнання рішення від 09.10.2015 року в частині виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_4, протиправним; зобов'язання провести вибори голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем частини 1 статті 23 Закону України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VІІІ (надалі - Закон № 595) стосовно призначення голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом голосування, а не жеребкування.

Позивач зазначає, що незаконними діями комісії порушені його права, як суб'єкта виборчого процесу, що у встановлені законом терміни подав у територіальну комісію свій список кандидатур до складу кожної дільничної виборчої комісії, а відповідач, порушуючи право на рівні права у виборчому процесі, не допустив громадян, які були запропоновані позивачем, для виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних комісій.

На підставі викладеного позивач просив визнати рішення відповідача від 09.10.2015 року в частині виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій, шляхом голосування, а не жеребкування протиправним; визнати рішення від 09.10.2015 року в частині виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_4 з порушенням принципу рівності кожного суб'єкту виборчого процесу протиправним; зобов'язати відповідача провести вибори голів шляхом жеребкування.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязї.

Представник відповідача залишив питання щодо вирішення справи по суті на розсуд суду.

Вислухавши представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Згідно з частиною 1 статті 17 Кодексом адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Спірні відносини є такими, що пов'язані із виборчим процесом по проведенню місцевих виборів, тому справу належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства, визначені Законом України «Про місцеві вибори».

Відповідно до статті 11 Закону № 595, виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 172 КАС України, встановлено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Частиною 6 статті 172 КАС України передбачено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Статтею 12 Закону № 595 встановлено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є, зокрема, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости.

Згідно з частиною 1 статті 19 Закону № 595 систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: а)виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в)районні виборчі комісії; г)міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.

Пунктом 1 частиною 5 статті 25 вказаного Закону встановлено, що міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія забезпечує підготовку та проведення виборів до відповідної ради.

Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що центральна виборча комісія організовує свою роботу відповідно до Закону України «Про Центральну виборчу комісію» та Регламенту Центральної виборчої комісії. Територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань.

Рішенням Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 1 жовтня 2015 року № 2 «Про реєстрацію кандидатів на посаду Красноармійського міського голови шляхом висування» зареєстрований як кандидат на посаду Красноармійського міського голови шляхом самовисування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів Красноармійського міського голови на чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, зокрема, позивач - ОСОБА_3.

Постановою ЦВК від 06.09.2015 №230 сформовано склад обласних, міських, районних у м. Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів у межах зокрема у Донецькій області.

Згідно додатку до постанови ЦВК від 06.09.2015 № 230 сформована Красноармійська міська виборча комісія Донецької області.

Частиною 11 статті 27 закону № 595 передбачено, що на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. Відповідно до протоколу від 9 жовтня 2015 року № 13 Красноармійською міською виборчою комісією Донецької області проведено засідання, на якому, зокрема, відбулося голосування щодо призначення голів, їх заступників, секретарів дільничних виборчих комісій. Позивач наполягає на тому, що комісією (відповідачем у справі) було допущено порушення частини 1 статті 23 Закону № 595 в частині призначення голів, їх заступників та секретарів шляхом голосування, а не жеребкування.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 23 Закону № 595 право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають, зокрема, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону № 595 при утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання, шляхом жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на п'ятий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.

Постановою Центральної виборчої комісії від 14 вересня 2015 року № 291 затверджений Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ (надалі - Постанова № 291).

Згідно з частиною 7 статті 23 Закону № 595 голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії мають призначатися від різних суб'єктів подання, визначених частиною першою цієї статті. Відповідно до абзацу другого пункту 19 Постанови № 291 одночасно з утворенням кожної дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія призначає від різних суб'єктів подання кандидатур до її складу, зазначених у пункті 3 цього Порядку, керівний склад такої дільничної виборчої комісії - голову, заступника голови, секретаря дільничної виборчої комісії.

Проаналізувавши норми Закону № 595, колегія суддів зазначає, що норми даного Закону не передбачають такого способу для призначення голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій, як жеребкування. Суд не приймає посилання позивача на порушення відповідачем частини 1 статті 23 Закону № 595 з огляду на те, що дана норма регулює питання визначення осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання, шляхом жеребкування, а не призначення голів, їх заступників та секретарів.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог та підстав позову, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, колегія суддів дійшла до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

На підставі частини 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Частиною 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, зважаючи на те, що у матеріалах справи відсутній документ, що підтверджує сплату позивачем судового збору, про існування випадків, коли його не належить сплачувати, останнім доказів не надано, а тому суд приходить до висновку про необхідність стягнення з позивача за кожну не задоволену немайнову вимогу у розмірі 487 грн. 20 коп., а всього: 1461 грн. 60 коп. = (487 грн. 20 коп. х 3 немайнових позовних вимог) на користь Державного бюджету України, як того вимагає частина 2 статті 4 Закон України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 172-177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_3 до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області про визнання рішення від 09.10.2015 року в частині призначення голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом голосування, а не жеребкування, протиправним; визнання рішення від 09.10.2015 року в частині виборів голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_4, протиправним; зобов'язання провести вибори голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування, - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору у розмірі 1461 грн. 60 коп.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та її повний текст проголошений 12 жовтня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Козаченко А.В.

Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6