Постанова від 12.10.2015 по справі 803/2720/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 року Справа № 803/2720/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 Сансизбаєвни до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» ОСОБА_2, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 Сансизбаєвна (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулася з адміністративним позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 (далі - відповідач 1, уповноважена особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2В), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач 2, Фонд), в якому просить визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду та Фонду щодо не включення до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду в сумі 200050,79 згідно договору банківського рахунку №262044459401 від 02.06.2014 року; визнати протиправною та скасувати відмову уповноваженої особи Фонду та Фонду щодо включення до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду в сумі 200050,79 згідно договору банківського рахунку №262044459401 від 02.06.2014 року; зобов'язати уповноважену особу Фонду включити ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду в сумі 200050,79 згідно договору банківського рахунку №262044459401 від 02.06.2014 року; зобов'язати Фонд включити ОСОБА_1 до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду в сумі 200050,79 згідно договору банківського рахунку №262044459401 від 02.06.2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб згідно із Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», проте, відповідач уповноважена особа Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 безпідставно не включив її до переліку вкладників ПАТ «Міський комерційний банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2В, Фонду про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Фонду про зобов'язання Фонд включити до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в Публічному акціонерному товаристві «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду вимоги ОСОБА_1 в сумі 200050,79 згідно договору банківського рахунку №262044459401 від 02.06.2014 року залишено без розгляду.

В судове засідання представник позивача не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Відповідач 1 в поданих суду запереченнях на адміністративний позов позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що у зв'язку із виникненням необхідності перевірки дій працівників ПАТ «Міський комерційний банк» щодо здійснення ряду операцій на їх правомірність до правоохоронних органів було подано заяву про вчинення злочину, а рахунки вкладників, зокрема ОСОБА_1, тимчасово заблоковано на виплату коштів. Просив розгляд справи проводити за відсутності представника уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач 2 позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що зі сторони Фонду жодних неправомірних дій або бездіяльності по відношенню до позивача не вчинялось, оскільки Фонд не включає вкладників до Загального реєстру, а лише затверджує Загальний реєстр на підставі переліку або додаткової інформації, що надаються уповноваженою особою.

В судове засідання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб свого представника не направив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.

Оскільки представники сторін в судове засідання не прибули, тому судовий розгляд справи здійснювався у відсутності представника позивача, представників відповідачів на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково з огляду на таке.

Судом встановлено, що 02.06.2014 року між ПАТ «Міський комерційний банк» та позивачем було укладено договір банківського рахунку №262044459401, відповідно до умов якого банк відкриває клієнту поточний рахунок у валюті гривня №262044459401 та надає комплекс послуг по розрахунково-касовому обслуговуванню (а.с.7-8).

Як слідує із виписки по особовому рахунку №262044459401 з 02.06.2014 року по 20.03.2015 року, на вказаному рахунку знаходяться кошти в сумі 200075,79 грн. (а.с.10-11, 87).

Судом також встановлено, що постановою правління Національного банку України від 20.11.2014 року №732 ПАТ «Міський комерційний банк» віднесено до категорії неплатоспроможних (а.с.44), рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 20.11.2014 року №124 розпочато з 21.11.2014 року процедуру виведення ПАТ «Міський комерційний банк» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації, призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ОСОБА_3 (а.с.45).

Згідно із рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 17.02.2015 року №36 продовжено здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Міський комерційний банк» по 20.03.2015 року включно, продовжено повноваження уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ОСОБА_4 по 20.03.2015 року (а.с.46).

23.02.2015 року позивач звернулась до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ОСОБА_4 із заявою, в якій просила включити її у списки осіб, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду (а.с.12). Листом від 19.03.2015 року №13.415999 уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ОСОБА_4 повідомила позивача про те, що виплата гарантованої суми відшкодування за рахунок цільової допомоги Фонди під час дії тимчасової адміністрації по депозитному вкладу №262044459401, укладеному з ОСОБА_1, призупинена до завершення перевірки правомірності укладення правочину (а.с.16).

Постановою правління Національного банку України від 19.03.2015 року №187 прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» (а.с.47), рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 20.03.2015 року №64 розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Міський комерційний банк» з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб з 20.03.2015 року та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 строком на 1 рік з 20.03.2015 року по 19.03.2016 року (а.с.48).

27.03.2015 року позивач звернулась до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 із заявою, в якій просила включити її у списки осіб, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду (а.с.14).

Надаючи правову оцінку спірних правовідносинам, суд враховує наступне.

Як передбачено частиною першою статті 1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цим Законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти; вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Згідно із частинами першою, другою статті 26 цього ж Закону Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Аналізуючи вищевказані норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», слід дійти висновку, що після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку кожен вкладник банку має гарантоване право на відшкодування коштів за рахунок коштів Фонду в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Частинами першою - п'ятою статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банк

За приписами частин першої - третьої статті 28 вказаного Закону Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх представникам та спадкоємцям у національній валюті України в готівковій або безготівковій формі не пізніше семи днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти. Фонд не пізніше ніж за 30 днів до закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку публікує оголошення в газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Відповідно до частини першої, четвертої статті 44 зазначеного Закону Національний банк України приймає рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку за пропозицією Фонду та з інших підстав, передбачених Законом України «Про банки і банківську діяльність». Фонд розпочинає процедуру ліквідації банку не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, крім випадку, коли ліквідація здійснюється за ініціативою власників банку.

Крім того, розділом ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 року за №1548/21860), врегульована діяльність уповноваженої особи Фонду при здійсненні відшкодувань коштів за вкладами.

Так, відповідно до пунктів 3 - 6 розділу ІІІ вказаного Положення уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку. Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку. Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Пунктом 2 розділу IV Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами передбачено, що фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду у випадку відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 є вкладником в розумінні пункту 4 частини першої статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а відтак, у зв'язку із прийняттям Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» набула право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом за рахунок коштів Фонду.

При цьому, на відповідачеві уповноваженій особі Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 лежав обов'язок скласти реєстр (перелік) вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду (включивши у такий перелік позивача) та подати такий реєстр виконавчій дирекції Фонду для його затвердження.

Всупереч вимогам частини другої статті 71 КАС України, відповідач уповноважена особа Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 не надав суду доказів виконання зазначеного обов'язку.

Крім того, вказаний відповідач не надав суду докази того, що кошти позивача за вказаним вкладом не підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Суд також звертає увагу, що за приписами статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів, зокрема, вимоги вкладників - фізичних осіб у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом, в той час як позивач не є кредитором, а підлягає включенню до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду.

Посилання відповідача 1 на проведення перевірки щодо законності здійснення операцій про зарахування коштів працівниками банку ПАТ «Міський комерційний банк», суд не бере до уваги, оскільки Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не ставить в залежність право вкладника на отримання гарантованої суми коштів, що підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Фонду, від протиправних дії працівників банку щодо здійснення вищезазначених операцій.

Крім того, суд зазначає, що відповідачем 1 не надано жодних доказів, які б підтверджували наявність підстав для віднесення позивача до вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», або інших підстав, які б зумовлювали неможливість включення позивача до переліку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок коштів Фонду, згідно вимог Положення.

Відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 та зобов'язання його вчинити дії підлягають до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 щодо невключення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та про зобов'язання уповноважену особу Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 вчинити дії щодо включення позивача до переліку вкладників ПАТ «Міський комерційний банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, та подачі до Фонду додаткової інформації про вкладника позивача.

Разом з тим, позовні вимоги до Фонду до задоволення не підлягають, оскільки позивач із Фондом у правовідносини не вступав, право позивача на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду порушено бездіяльністю уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2, а не діями Фонду.

Крім того, не підлягають до задоволення позовні вимоги про визнання протиправною та скасування відмови уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 та Фонду у включенні позивача до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Міський комерційний банк» за рахунок Фонду, оскільки позивачем не надано доказів (рішень, повідомлень тощо) на підтвердження тієї обставини, що позивачу було відмовлено саме у включенні до такого реєстру вкладників.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 щодо невключення ОСОБА_1 Сансизбаєвни до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк» ОСОБА_2 вчинити дії щодо включення ОСОБА_1 Сансизбаєвни до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, та подачі до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації про вкладника ОСОБА_1 Сансизбаєвну.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

ОСОБА_5Плахтій