06 жовтня 2015 року Справа № 803/2656/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Валюха В.М.,
при секретарі судового засідання Столярчук А.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест ОСОБА_3» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вест ОСОБА_3» (далі - ТзОВ «ВОГ», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2015 року № НОМЕР_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою ОДПІ проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ «ВОГ» з питань, що становлять предмет заперечення, про що складено акт від 04.06.2015 року № 2212/22-03/34524327.
Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України (ПК України), в результаті чого ТзОВ «ВОГ» завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 1578954,00 грн.
На підставі вказаного акту перевірки Луцькою ОДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення від 11.06.2015 року № НОМЕР_1, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість (ПДВ) за серпень 2014 року на 1578954,00 грн.
Позивач не погоджується із вказаним податковим повідомленням-рішенням з тих підстав, що податковий орган в акті від 04.06.2015 року № 2212/22-03/34524327 безпідставно вказав про неправомірність формування позивачем податкового кредиту по господарських операціях з ПП «Фарт», адже такі господарські операції були реальними, підтверджуються належним чином оформленими первинними документами, ТзОВ «ВОГ» дотримало встановленого порядку формування податкового кредиту та виконало своє зобов'язання зі сплати ПДВ.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 11.06.2015 року № НОМЕР_1.
В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 10.09.2015 року (т. 1, а. с. 49-53) представник відповідача адміністративний позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що перевіркою, з посиланням на матеріали зустрічних перевірок, зроблено висновок про неправомірне формування позивачем податкового кредиту по господарських операціях з ПП «Фарт», відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте правомірно.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, та просить у його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «ВОГ» зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку як платник податків в Луцькій ОДПІ, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 658142 від 07.08.2006 року (т. 1, а. с. 76), довідкою про взяття на облік платника податків від 11.12.2006 року № 561 (т. 1, а. с. 77), є платником ПДВ.
Луцькою ОДПІ проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ «ВОГ» з питань здійснення фінансово-господарських операцій із ПП «Фарт» за період з 01.01.2014 року по 31.01.2015 року та використання в господарській діяльності товарів (робіт, послуг), придбаних у зазначеного СГД, про що складено акт від 28.04.2015 року № 1614/22-03/34524327 (т. 1, а. с. 102-109). Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198, статті 201 ПК України, в результаті чого ТзОВ «ВОГ» завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 1578954,00 грн.
В подальшому, Луцькою ОДПІ проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ «ВОГ» з питань, що становлять предмет заперечення, про що складено акт від 04.06.2015 року № 2212/22-03/34524327 (т. 1, а. с. 8-23). Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 ПК України, в результаті чого ТзОВ «ВОГ» завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 1578954,00 грн.
На підставі вказаного акту перевірки Луцькою ОДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення від 11.06.2015 року № НОМЕР_1, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ за серпень 2014 року на 1578954,00 грн. (т. 1, а. с. 7).
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України від 02.12.2010 року № 2755-VI (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Згідно із частиною другою статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваного в даній адміністративній справі податкового повідомлення-рішення, з огляду на таке.
Як передбачено підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 181 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Пунктами 198.1, 198.2 статті 198 розділу V ПК України передбачено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно із пунктом 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями) визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Таким чином, будь-які документи (у тому числі, договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість має бути підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків. Водночас за відсутності факту придбання товарів чи послуг відповідні суми не можуть включатися до складу податкового кредиту з ПДВ навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або сплати грошових коштів.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства України та доводів Луцької ОДПІ, судом при розгляді справи підлягали з'ясуванню обставини щодо реального здійснення господарських операцій, за якими позивачем сформовано податковий кредит, належного оформлення первинних документів.
В акті перевірки від 04.06.2015 року № 2212/22-03/34524327 зазначено, що станом на момент перевірки, з урахуванням здійснених коригувань, у податковому обліку ТзОВ «ВОГ» взаємовідносини із ПП «Фарт» відображені на суму 1578954,39 грн. в податковій декларації з ПДВ за серпень 2014 року, із зазначенням періоду взаємовідносин - липень 2014 року. На формування даного показника вплинула операція по придбанню автозаправного комплексу. З урахуванням коригувань та сум, включених у попередніх періодах, остаточна сума, що відображена у податковому кредиті ТзОВ «ВОГ» становить 1578953,39 грн. згідно з податковою накладною від 08.07.2014 року № 56 (т. 1, а. с. 24). При цьому, зазначена податкова накладна, в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, не зареєстрована у ЄДРПН. Проте, ТзОВ «ВОГ» подало до Луцької ОДПІ заяву про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в ЄДРПН) (додаток 8 до податкової декларації з ПДВ за серпень 2014 року (т. 1, а. с. 98).
З матеріалів справи слідує, що 01.03.2013 року між ПП «Фарт» (замовник) та ТзОВ «ВОГ» (інвестор) було укладено інвестиційний договір про порядок проектування, будівництва та введення в експлуатацію закінченого будівництвом автозаправного комплексу (№ 54), предметом якого є інвестиційна діяльність сторін по проектуванню, будівництву та введенню в експлуатацію закінченого будівництвом автозаправного комплексу (АЗК) на земельній ділянці, розташованій за адресою: м. Хмельницький, вул. Вінницька, 2/2. Виконання умов вказаного договору підтверджується такими первинними документами: податковою накладною від 08.07.2014 року № 56 (т. 1, а. с. 24), довідкою ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень» від 27.08.2015 року № 101-0/54-1050 та реєстром платіжних доручень (т. 1, а. с. 26-29), актом готовності об'єкта до експлуатації від 24.03.2014 року (т. 1, а. с. 33-37), сертифікатом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 27.05.2014 року (т. 1, а. с. 32).
Крім того, право власності на об'єкт нерухомого майна - АЗК по вул. Вінницька, 2/2 в м. Хмельницькому зареєстровано за ТзОВ «ВОГ», що підтверджується свідоцтвом про право власності від 08.07.2014 року індексний номер 23949999 (т. 1, а. с. 30), витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08.07.2014 року (т. 1, а. с. 31).
Судом також встановлено, що комплекс робіт з будівництва АЗК по вул. Вінницька, 2/2 в м. Хмельницькому здійснювався відповідно до договору генерального підряду від 17.05.2013 року № 1705-ХВ2/2, укладеного між ПП «Фарт» (замовник), ТзОВ «ВОГ» (інвестор) та ТзОВ «АЗС-Трансбуд» (генеральний підрядник), згідно із пунктом 1.1 якого генеральний підрядник зобов'язується за завданням замовника на свій ризик з залученням власних матеріалів та з матеріалів, наданих замовником, вартість яких включена у договірну ціну по договору, виконати комплекс робіт з будівництва АЗК та монтажу обладнання, згідно проектної документації замовника, в межах погодженої договірної ціни на проведення робіт та ввести збудований об'єкт спільно з замовником в експлуатацію, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити вартість виконання повного комплексу робіт; будівництво вказаного об'єкту здійснюється в межах інвестиційного проекту між ТзОВ «ВОГ» та ПП «Фарт» на підставі інвестиційного договору № 54 від 01.03.2013 року (т. 1, а. с. 110-123). Виконання будівельних робіт за вказаним договором також підтверджуються довідкою про вартість виконаних будівельних робіт (форма КБ-3) за липень 2014 року та актами за № № 1-34 приймання виконаних будівельних робіт (форма № КБ-2в) за липень 2014 року (т. 1, а. с. 124-252, т. 2, а. с. 1-43).
Суд приходить до висновку про те, що позивач належними та допустимими доказами підтвердив реальність господарських операцій між ПП «Фарт» та ТзОВ «ВОГ» за інвестиційним договором від 01.03.2013 року, у зв'язку з чим не бере до уваги покликання відповідача на акт ДПІ у м. Хмельницькому від 14.10.2014 року № 4403/22-07/36819382 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Фарт» з питань документального підтвердження господарських відносин із контрагентами ТзОВ «АЗС-Трансбуд» та ТзОВ «ВОГ» за січень - липень 2014 року, їх реальності та повноти відображення в обліку (т. 1, а. с. 54-70), у якому, крім того, вказано про декларування зазначеним контрагентом податкових зобов'язань з ПДВ по операціях з позивачем. Крім того, доводи податкового органу про неможливість ПП «Фарт» та ТзОВ «АЗС-Трансбуд» виконати вказані будівельні роботи, виходячи лише з кількості працюючих, є припущеннями, а наявність у штаті ТзОВ «ВОГ» посад, пов'язаних із будівництвом, не позбавляє права позивача на укладення договорів щодо будівництва АЗК.
Таким чином, на думку суду, подані позивачем під час перевірки та в ході судового розгляду справи первинні документи підтверджують реальність господарських операцій з ПП «Фарт», відтак, позивач правомірно формував податковий кредит по таких операціях, а зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ згідно із оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням по вказаних операціях є безпідставним.
Суд звертає увагу, що можливі порушення вимог податкового законодавства з боку контрагентів не можуть позбавляти добросовісного платника права на формування податкового кредиту.
З наведених вище підстав, виходячи з наданих суду статтею 162 КАС України повноважень, адміністративний позов підлягає до задоволення повністю шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 11.06.2015 року № НОМЕР_1.
Згідно із частиною першою статті 94 КАС України (в редакції, чинній на час звернення до суду з цим позовом) якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015 року, частину першу статті 94 КАС України було викладено у такій редакції: якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що даний позов було подано до суду 28.08.2015 року, тому при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд застосовує частину першу статті 94 КАС України в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII.
Відтак, на користь позивача слід присудити з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 487,20 грн., сплачений платіжним дорученням № 5051 від 27.08.2015 року (т. 1, а. с. 2).
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 11 червня 2015 року № НОМЕР_1.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест ОСОБА_3» судовий збір в розмірі 487 гривень 20 копійок (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх
Постанова складена у повному обсязі 12 жовтня 2015 року