Ухвала від 07.10.2015 по справі 8/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
КОЛЕГІЯ З РОЗГЛЯДУ СПРАВ ПРО БАНКРУТСТВО

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

УХВАЛА

про припинення провадження у справі

"07" жовтня 2015 р. Справа № 8/24

Господарський суд Рівненської області у складі судді Церковної Н.Ф. при секретарі судового засідання Оліфер С.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне

про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали"

В засіданні приймали участь:

Орган з питань банкрутства: ОСОБА_2, довіреність № 222 від 05.08.15,р.;

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України: ОСОБА_3, довіреність № 2432

03/564 від 27.10.14р.;

ДАК "Українські поліметали": ОСОБА_4, довіреність № 003050

від 06.07.15р.; ОСОБА_5, довіреність № 152 від 06.10.15р.; ОСОБА_6, довіреність

№ 93 від 25.08.15р.; ОСОБА_7, довіреність № 93 від 25.08.15р.;

Керуючий санацією: ОСОБА_8, довіреність № 575 від 19.03.13р.;

ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали": ОСОБА_9, довіреність № 1 від 09.04.15р.;

Від органу прокуратури: ОСОБА_10, посв. № 026119 від 12.05.14р.;

Рівненський міський центр зайнятості: ОСОБА_11, довіреність № 07-19/75 від 17.01.15р.;

ДПІ у м.Рівному: ОСОБА_12, довіреність № 11561/17-16-2310 від 02.06.15р.;

арбітражний керуючий: ОСОБА_13

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 21.04.2003р. за заявою Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне порушено провадження у справі №8/24 про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські полімери": вул.Київська, 94, м.Рівне, на загальних підставах Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній до 18.01.2013р.).

Ухвалою господарського суду від 03.05.2005р. введено процедуру санації боржника ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" терміном на 12 місяців, призначено керуючим санацією арбітражного керуючого ОСОБА_14

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 20.09.2007р. затверджено мирову угоду від 15.06.2006р., укладену від імені боржника керуючим санацією та головою комітету кредиторів та підписану інвестором, припинено процедуру санації боржника та припинено провадження у справі №8/24 про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" .

Постановою Вищого господарського суду України від 11.06.2008р. у справі про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" скасовано ухвалу господарського суду Рівненської області від 20.09.2007р. про затвердження мирової угоди та припинення провадження у справі. Справу №8/24 передано на новий розгляд до господарського суду Рівненської області на стадію санації.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 22.02.2011р. усунено від виконання повноважень керуючого санацією ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" арбітражного керуючого ОСОБА_14К, у зв'язку з анулюванням ліцензії арбітражного керуючого Державним департаментом з питань банкрутства, зобов'язано сектор з питань банкрутства у Рівненській області погодити кандидатуру арбітражного керуючого для призначення у даній справі.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 12.05.2011р. припинено процедуру санації ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" Державної акціонерної компанії "Українські поліметали", переведено справу №8/24 про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" Державної акціонерної компанії "Українські поліметали" на стадію процедури розпорядження майном строком на 6 місяців та призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_15

Постановою Вищого господарського суду України від 05.10.2011р. ухвалу господарського суду Рівненської області від 12.05.2011р. та Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 16.06.2011р. у справі № 8/24 скасовано. Матеріали справи повернуто до господарського суду Рівненської області.

За результатами автоматичного розподілу справ між суддями від 21.10.2011р. №189/2011 справу №8/24 про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські полімери" розподілено судді Церковній Н.Ф.

21.10.2011р. справу №8/24 про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські полімери" суддею Церковною Н.Ф. прийнято до свого провадження.

Таким чином, справа про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські полімери" перебуває на стадії санації.

Ухвалою суду від 16.05.2012 р. за пропозицією Міністерства юстиції України призначено керуючим санацією у справі №8/24 про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" Державної акціонерної компанії "Українські поліметали" арбітражного керуючого ОСОБА_13

Ухвалою суду від 20.06.2012р. суд витребував від комітету кредиторів ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" рішення про укладення мирової угоди, а від арбітражного керуючого заяву про затвердження мирової угоди у відповідності ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Розгляд справи судом неодноразово відкладався у зв'язку з невиконанням комітетом кредиторів та арбітражним керуючим вимог ухвали суду від 20.06.2012р.

Згідно наказу Державної служби геології та надр України від 10.07.2014р. за ініціативи арбітражного керуючого ОСОБА_13 ОСОБА_1 підприємству "Укрбурштин" ДАК "Українські полімери" було видано спеціальний дозвіл на користування надрами №4553 від 31.07.2014 р.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 08.04.2015р. припинено повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" ОСОБА_13 за його заявою та призначено керуючим санацією боржника арбітражного керуючого ОСОБА_8

Водночас, судом було здійснено ряд замін кредиторів в порядку ст. 25 Господарського процесуального кодексу України, а саме:

- ухвалою суду від 07.11.2012 р. здійснено заміну первісного кредитора - Державної інноваційної фінансово-кредитної установи на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес Центр Фармація" в частині грошових вимог первісного кредитора в сумі 150 000 грн. 00 коп. четвертої черги, що виникли на підставі інноваційного договору № 39 від 25.12.1997 р.;

- ухвалою суду від 20.02.2013р. здійснено заміну первісного кредитора - Державної інноваційної фінансово-кредитної установи на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес Центр Фармація" в частині грошових вимог первісного кредитора в сумі 300 000 грн. 00 коп. четвертої черги, що виникли на підставі інноваційного договору № 39 від 25.12.1997 р.;

- ухвалою суду від 21.08.2013р. здійснено заміну первісного кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес Центр Фармація" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ю.К." в частині грошових вимог первісного кредитора до боржника в сумі 1 045 441 грн. 12 коп. четвертої черги та 205 650 грн. 16 коп. шостої черги.;

- ухвалою суду від 27.08.2014 р. здійснено заміну первісного кредитора - Державної інноваційної фінансово-кредитної установи на його правонаступника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "ГРЕЙН СЕРВІС" в частині грошових вимог первісного кредитора в сумі 275 000 грн. 00 коп. четвертої черги, що виникли на підставі інноваційного договору № 39 від 25.12.1997 р.;

- ухвалою суду від 01.10.2014р. здійснено заміну первісного кредитора - Державної інноваційної фінансово-кредитної установи на його правонаступника - ТОВ "Інвестиційна компанія "ГРЕЙН-СЕРВІС" в частині грошових вимог первісного кредитора в сумі 165 000 грн. 00 коп. четвертої черги, що виникли на підставі інноваційного договору № 39 від 25.12.1997 року; здійснено заміну первісного кредитора - Державної інноваційної фінансово-кредитної установи на його правонаступника - ТОВ "ГАЗ-ВОЛИНЬ" в частині грошових вимог первісного кредитора в сумі 1 321 388 грн. 14 коп. четвертої черги, що виникли на підставі інноваційного договору № 39 від 25.12.1997 р.; в задоволенні заяви ТОВ "Ю.К." №10/09/14 від 10.09.2014р. про заміну кредитора у справі за грошовими зобов'язаннями відмовлено. За результатами перегляду в апеляційній та касаційній інстанціях вказана ухвала суду залишена без змін.

- ухвалою суду від 05.11.2014р. здійснено заміну первісного кредитора - Рівненського обласного центру зайнятості на його правонаступника - ТОВ "ГАЗ-ВОЛИНЬ" в частині грошових вимог первісного кредитора в сумі 174 400 грн. 00 коп. четвертої черги; в задоволенні заяви ТОВ "Інвестиційна компанія "ГРЕЙН-СЕРВІС" про заміну сторони за кредиторськими вимогами Рівненського обласного центру зайнятості в сумі 179 400 грн. 00 коп. відмовлено. За результатами перегляду в апеляційній та касаційній інстанціях вказана ухвала суду залишена без змін.

- ухвалою суду від 28.01.2015р. здійснено заміну первісного кредитора - Державної інноваційної фінансово-кредитної установи на його правонаступника - ТОВ "УМБ ФІНАНС" в частині грошових вимог первісного кредитора в сумі 901 700 грн. 00 коп. четвертої черги, що виникли на підставі інноваційного договору № 39 від 25.12.1997 р., із включенням їх до реєстру вимог кредиторів; провадження у справі №8/24 у частині розгляду заяви ТОВ "Ю.К." № 04/11/2014 від 04.11.2014. про заміну кредитора у справі за грошовими зобов'язаннями припинено. Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 13.03.2015р. ухвалу господарського суду Рівненської області від 28.01.2015 р. у справі № 8/24 в частині задоволення заяви ТОВ "УМБ ФІНАНС" про заміну кредитора (пункт 1), заміни первісного кредитора - Державної інноваційної фінансово-кредитної установи на його правонаступника - ТОВ "УМБ ФІНАНС" (пункт 2) та припинення провадження у справі №8/24 в частині розгляду заяви ТОВ "Ю.К." № 04/11/2014 від 04.11.2014р. про заміну кредитора у справі за грошовими зобов'язаннями (пункт 3) - скасовано. Прийняти в цій частині нове рішення. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.К." про заміну сторони в зобов'язанні задоволено; здійснити заміну первісного кредитора - Державної інноваційної фінансово-кредитної установи на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ю.К." в частині грошових вимог первісного кредитора в сумі 900 000,00 грн. четвертої черги, що виникли на підставі інноваційного договору №39 від 25.12.1997року; в задоволенні заяви ТОВ "УМБ ФІНАНС" про заміну сторони за кредиторськими вимогами Державної інноваційної фінансово-кредитної установи в сумі 901 700,00 грн. відмовлено. Постановою Вищого господарського суду України від 26.05.2015р. прийнято відмову Товариства з обмеженою відповідальністю "УМБ Фінанс" від касаційної скарги на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 13.03.2015 року по справі № 8/24 та припинено касаційне провадження.

- ухвалою суду від 08.04.2015р. здійснено заміну первісного кредитора - Рівненського обласного центру зайнятості на його правонаступника - ТОВ "Інвестиційна компанія "ГРЕЙН-СЕРВІС" в частині грошових вимог первісного кредитора в сумі 56 733 грн. 49 коп. шостої черги.

Отже, до реєстру вимог кредиторів ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали", з урахуванням здійснених судом замін кредиторів, включені вимоги наступних кредиторів: Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція, Державна податкова інспекція в м. Рівне, ТОВ "Ю.К.", ТОВ "ІК "Грейн-Сервіс", ТОВ "Газ-Волинь".

Водночас, в матеріалах справи наявні реєстри вимог кредиторів боржника подані керуючим санацією ОСОБА_8 до суду 17.06.2015р. та 29.07.2015р., до яких включено вимоги ТОВ "УМБ Фінанс" та Thamesvest LTD.

Суд зазначає, що вимоги вищезазначених кредиторів включені арбітражним керуючим до реєстру вимог кредиторів безпідставно з огляду на наступне.

Згідно ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

У відповідності до ст. 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.

Тобто частина 3 вищезазначеної статті встановлює, що питання про заміну сторони її правонаступником вирішується в ухвалі суду. Ухвала виноситься окремим процесуальним документом і відповідно повинна відповідати вимогам ст.86 Господарського процесуального кодексу України та містити підстави заміни сторони її правонаступником.

Крім того, суд наголошує, що процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником). У зв'язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи у матеріальному правовідношенні та перехід її прав та обов'язків до іншої особи - правонаступника.

Тобто, питання заміни сторони її правонаступником, у тому числі і в разі заміни кредитора у зобов'язанні, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому ст. 25 ГПК України.

Також, в п. 1.4. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" вказується, що про здійснену заміну учасника судового процесу обов'язково зазначається в описовій частині рішення суду, прийнятого по суті справи, навіть якщо раніше про це вже йшлося у відповідній ухвалі.

Окрім того, ухвалою суду від 26.08.2015 р. призначено до розгляду в судовому засіданні клопотання ДАК "Українські поліметали" про припинення провадження у справі про банкрутство ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали".

06.10.2015р. та 07.10.2015р. ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" подано до суду письмові пояснення на клопотання ДАК "Українські поліметали" про припинення провадження у справі, доповнення до пояснень, заперечення на клопотання ДАК "Українські поліметали" про припинення провадження у справі, звіт керуючого санацією про роботу.

07.10.2015р. Міністерством економічного розвитку і торгівлі України подано письмові пояснення на клопотання ДАК "Українські поліметали" про припинення провадження у справі.

07.10.2015р. ДАК "Українські поліметали" подано додаткові документи на підтвердження позиції щодо припинення провадження у справі.

Крім того, 07.10.2015р. від арбітражного керуючого ОСОБА_13А надійшов звіт про оплату послуг за період виконання останнім повноважень керуючого санацією.

Також, 07.10.2015р. від Thamesvest LTD надійшла заява №б/н від 05.10.2015р. про заміну кредиторів у справі.

В судовому засіданні 07.10.2015р. представники ДАК "Українські поліметали" підтримали клопотання про припинення провадження у справі в повному обсязі.

Представники органу прокуратури та Мінекономрозвитку в судовому засіданні 07.10.2015р. підтримали клопотання ДАК "Українські поліметали" щодо припинення провадження у справі.

Представник керуючого санацією та керуючий санацією в судовому засіданні 07.10.2015р. заперечили щодо задоволення клопотання ДАК "Українські поліметали" про припинення провадження у справі, з підстав вказаних в письмових запереченнях.

Розглянувши в судовому засіданні вищезазначене клопотання ДАК "Українські поліметали" про припинення провадження у справі, заслухавши пояснення учасників провадження у справі, дослідивши матеріали справи, оглянувши оригінали копій документів, що знаходяться у матеріалах справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, суд дійшов до висновку, що клопотання ДАК "Українські поліметали" слід задоволити та припинити провадження у справі про банкрутство ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Провадження у справі №8/24 про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські полімери" порушена на загальних підставах Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній до 18.01.2013р.).

Особливості здійснення провадження у справі про банкрутство, визначені спеціальними нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та передбачають наявність декількох судових процедур, які застосовуються до боржника у порядку визначеному цим Законом.

Відповідно п. 5 ст. 5 положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об'єктів.

В силу ч. 3 ст. 214 Господарського кодексу України процедури щодо неплатоспроможних боржників, передбачені цим Кодексом, не застосовуються до казенних підприємств. До державних підприємств, які відповідно до закону не підлягають приватизації, вказані процедури застосовуються в частині санації чи ліквідації лише після виключення їх у встановленому порядку з переліку об'єктів, що не підлягають приватизації.

Судом встановлено, що Державне підприємство "Укрбурштин" було створене на підставі Розпорядження Кабінету міністрів України від 18.02.1993 р. N 110-р.

Згідно постанови Кабінету міністрів України від 28.03.1998 р. №373 "Про створення Державної акціонерної компанії "Українські поліметали" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2001р. №17 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2000 №1573 і №373 від 28.03.1998 року" майно державного підприємства "Укрбурштин" передано до статутного фонду ДАК "Українські поліметали" зі збереженням статусу державного.

Згідно п. 7 даної Постанови, майно державних підприємств, яке передається до статутного фонду компанії, перебуває у державній власності, до прийняття згідно із законодавством спеціального рішення про приватизацію.

Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2001 р. №265 "Про реорганізацію Державного підприємства "Укрбурштин", реорганізовано державне підприємство "Укрбурштин" шляхом перетворення у дочірнє підприємство "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали".

Відповідно до п. 4.2 Статуту ДП "Укрбуштин" ДАК "Українські поліметали" майно даного підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання, що включає в себе право володіти, користуватися та розпоряджатися цим майном в цілях господарської діяльності.

Державна акціонерна компанія "Українські поліметали" є юридичною особою, частка держави у статутному капіталі якої становить 100 %. Це підтверджується відомостями з реєстру корпоративних прав держави та Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 20.08.2015 р. Відповідно до відомостей з ОСОБА_13 з ЄДРПОУ учасниками ДАК "Українські поліметали" є: Міністерство промислової політики України (правонаступником якого є Міністерство економічного розвитку і торгівлі (Мінекономрозвитку), Міністерство фінансів України, Фонд державного майна України.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 20.08.2015 р. Державна акціонерна компанія "Українські поліметали" (Закрите акціонерне товариство) є єдиним учасником ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" із часткою 100 %, що складає 7 295 385 грн.

Як вбачається зі статуту ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали", затвердженого загальними зборами акціонерів 19.04.2001 р. протокол №7, ДП "Укрбурштин" створене шляхом реорганізації (перетворення) Державного підприємства "Укрбурштин" і є його правонаступником згідно чинного законодавства. Код ЄДРПОУ ДП "Укрбурштин" є ідентичним коду ЄДРПОУ державного підприємства "Укрбурштин", а саме: 13970386. Код ЄДРПОУ є унікальним ідентифікаційним номером юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Згідно листа Державного департаменту з питань банкрутства від 18.02.2011р. №216-60-11/462 ДП "Укрбурштин" створене на базі майна Державного підприємства "Укрбурштин" шляхом реорганізації, майно якого передане до статутного фонду ДАК "Українські поліметали".

Крім того, Фонд державного майна України у своєму листі від 19.08.2015р. №10-25-14751 "Щодо ДП "Укрбурштин" зазначає, що: відповідно до Закону України "Про перелік об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації", ДП "Укрбурштин" є таким, що не підлягає приватизації; Дочірнє підприємство "Укрбурштин" Державної акціонерної компанії "Українські поліметали" є таким, що відноситься до об'єктів державної власності.

Станом на 07.10.2015р. в матеріалах справи відстуні відомості щодо виключення ДП "Укрбурштин" у встановленому порядку з переліку об'єктів, що не підлягають приватизації.

Також, слід вказати, що відповідно до даних, зазначених у Спеціальному дозволі на користування надрами №4553 від 31.07.2014 р., виданого на підставі Наказу Державної служби геології та надр України від 10.07.2014р., вищезазначений спеціальний дозвіл на користування надрами виданий ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" на підставі п.8 пп. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. №615 як суб'єкту господарювання державного сектора економіки та господарському товариству, у статутному (складеному) капіталі яких не менш як 25 відсотків акцій (часток, паїв) належать державі.

Отже, 100 % статутного капіталу ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" належить державі.

Окрім того, відповідно до п. 2.1., п. 2.2. Статуту ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" - "підприємство створено з метою здійснення підприємницької діяльності у сфері видобутку сировини дорогоцінних матеріалів та каміння....».

Предметом діяльності підприємства зокрема є:

- Видобуток, переробка, обробка, використання і застосування дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного та декоративного каміння для виробничих, інвестиційних чи комерційних потреб;

- Проведення геологічної пошукової та експлуатаційної розвідки родовищ корисних копалин та оцінки їх запасів;

-Будівництво та експлуатація кар'єрів та збагачувальних виробництв, ведення робіт з використанням вибухових речовин та їх виробництво;

-Відкриті та/або підземні гірничо-капітальні роботи;

-Підтримка у робочому стані відкритих гірничих виробок і об'єктів поверхневого комплексу.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) у своєму листі за №3241-09/27795-8 від 21.08.2015р. повідомляє, що відповідно до чинного законодавства та предмету діяльності ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" має ознаки гірничого підприємства, встановлені Гірничим законом України.

При цьому, як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців основним видом діяльності ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" є добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів, н.в.і.у, за КВЕД 08.99.

Згідно Довідки статистики, наданої Головним управлінням статистики у Рівненській області, основним видом діяльності ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали", зокрема є:

- 08.99 Добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів, н.в.і.у.;

- 09.90 Надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів.

Відповідно до Наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 N 457 "Про затвердження та скасування національних класифікаторів", КВЕД 08.99 відноситься до розділу 8 секції В, що включає в себе розроблення родовищ або кар'єрів, а також і драгування (поглиблення) алювіальних розсипів, дроблення скельних порід і розроблення соляних родовищ.

Згідно Наказу Державної служби геології та надр України від 10.07.2014 р.№228 ОСОБА_1 підприємству "Укрбурштин" Державної акціонерної компанії "Українські поліметали" (Закрите акціонерне товариство), код ЄДРПОУ 13970836 було надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4553, яким надано право на геологічне вивчення, у тому числі дослідно - промислову розробку бурштину на родовищі "ділянка "Олексіївка".

Також, у листі Територіального управління Держгірпромнагляду у Рівненській області від 30.10.2013р. №05-10/1624 про розгляд матеріалів щодо надання спеціального дозволу на користування надрами, вказується, що особливими умовами отримання спецдозволу на користування надрами, серед іншого, є здійснення ведення саме гірничих робіт відповідно до проекту ДПР. До технічних робіт в дослідному кар'єрі допускати осіб, які мають відповідну гірничо-технічну освіту. Гірничий статус та відповідні види робіт також підтверджуються відомостями, наведеними у листі Територіального управління Держгірпромнагляду у Рівненській області від 23.09.2014р. №05-10/1242.

Відповідно до п. 2 порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. № 615, дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Відповідно до ст. 1 Кодексу України про надра, надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Згідно із класифікацією запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 р. N 432, корисні копалини - природні мінеральні утворення органічного і неорганічного походження у надрах, на поверхні землі, у джерелах вод і газів, на дні водоймищ, а також техногенні мінеральні утворення в місцях видалення відходів виробництва та втрат продуктів переробки мінеральної сировини.

Відповідно до ст. 4 Гірничого закону України об'єктами гірничих відносин є: геологічна розвідка корисних копалин; проектування, будівництво (реконструкція, технічне переоснащення), експлуатація, ліквідація або консервація гірничих підприємств; організація протиаварійного захисту гірничих підприємств; охорона праці, забезпечення безпеки та здоров'я людей в особливо небезпечних умовах.

Відповідно до ст. 5 Гірничого закону України, суб'єктами гірничих відносин є юридичні та фізичні особи України, іноземні юридичні та фізичні особи, особи без громадянства, які здійснюють геологічне вивчення родовищ корисних копалин, проектування, будівництво (реконструкцію), експлуатацію, ліквідацію аварій та ліквідацію або консервацію підприємств з видобутку та переробки корисних копалин, а також проводять гірничі роботи.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Гірничого закону України, гірничі роботи проводяться за спеціальним дозволом (ліцензією) на користування надрами, який видається згідно з законодавством.

Відповідно до Додатку №1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 11 від 30.05.2011 р. №615, яким визначений перелік документів, що подаються разом із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, заявник для отримання спеціального дозволу подає засвідчені копії документів що підтверджують право власності (оренди, цесії) на цілісний майновий комплекс.

Гірниче підприємство, відповідно до ст. 1 Гірничого Закону України - це цілісний технічно та організаційно відокремлений майновий комплекс засобів і ресурсів для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об'єктів із застосуванням гірничих технологій (шахти, рудники, копальні, розрізи, збагачувальні фабрики, тощо); кар'єр, гірниче підприємство, що добуває рудні та нерудні копалини відкритим способом.

Крім того, слід зазначити, що за запитом ДАК "Українські поліметали" національним юридичним університетом імені Яросалава Мудрого та Радою науково-правових експертиз при Інституті держави і права чм. ОСОБА_16 НАН України було підготовлено висновки, згідно яких ДП "Укрбурштин" є гірничим підприємством у розумінні пункту 4 розділу Х прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки до основних видів діяльності згідно статуту, спеціального дозволу на користування надрами та інших документів є діяльність з добування корисних копалин.

Отже, ДП "Укрбурштин" є гірничим підприємством згідно Гірничого Закону України, оскільки здійснює видобуток корисних копалин (рудних або нерудних) на основі спеціального дозволу на користування надрами та володіє необхідним майновим комплексом для цього.

Суд наголошує, що провадження у справі №8/24 про банкрутство ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" порушене 21.04.2003р.тобто після 1 січня 2000р.

Згідно п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у редакції Закону №4212 від 22.12.2011р. провадження у справах про банкрутство і гірничих підприємств (гірничовидобудівні підприємства, шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики, шахтовуглебудівні підприємства, у статутних капіталах яких частка держави становить не менше ніж 25 відсотків, порушені після 1 січня 2000 року, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника.

При цьому, як вже було, встановлено судом, боржник включений до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації.

Факт включення боржника до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації, означає, що при здійсненні процедури банкрутства такого боржника діють обмеження встановлені п. 5 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і до виключення боржника із переліку таких об'єктів відновлення платоспроможності боржника можливе лише шляхом укладення мирової угоди. Слід зазначити, що чинне законодавство не передбачає припинення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з тим, що боржник включений до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації. Таке припинення провадження можливе лише у випадку відсутності домовленості між сторонами щодо укладення мирової угоди.

Отже, ч. 5 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" містить імперативні приписи і сам по собі факт перебування підприємства - боржника у вказаному переліку позбавляє суд права застосовувати до такого підприємства процедури санації або ліквідації.

Відповідно до ст. 35 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній до 18.01.2013р.) під мировою угодою у справі про банкрутство розуміється домовленість між боржником і кредиторами стосовно відстрочки та (або) розстрочки, а також прощення (списання) кредиторами боргів боржника, яка оформляється угодою сторін. не підлягає прощенню (списанню за умовами мирової угоди заборгованість із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування. Мирова угода може бути укладена на будь-якій стадії провадження у справі.

Суд наголошує, що кредиторами ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" з урахуванням здійснених судом замін кредиторів, з січня 2015р. по даний час не було укладено мирову угоду, рівно як і не виключено боржника у встановленому порядку з переліку об'єктів, що не підлягають приватизації. Враховуючи неможливість застосування до боржника інших, окрім мирової угоди, подальших процедур банкрутства, суд надавав кредиторам на протязі тривалого часу можливість належним чином оформити мирову угоду та подати суду на затвердження.

Подальше безпідставне затягування процедури банкрутства на стадії санації, за відсутності будь-якої реальної можливості переходу до наступних процедур банкрутства, призведе лише до порушення прав як боржника, так і кредиторів та заподіяння ним додаткових збитків, зокрема, з оплати праці арбітражного керуючого. Більше того, внаслідок дії мораторію на задоволення вимог кредиторів останні позбавлені можливості отримати задоволення своїх грошових вимог, а також нараховувати на ці вимоги штрафні санкції.

У відповідності до ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод ратифікованої Законом від 17.07.97 N 475/97-ВР кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

З огляду на викладене, доводи боржника, викладені в письмових запереченнях та усних поясненнях є необгрунтованими, безпідставними та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необхідність припинення провадження у даній справі на підставі п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у редакції Закону №4212 від 22.12.2011р. та ст. 80 ГПК України, положення якої застосовуються судом з урахуванням вимог ст. 4-1 цього Кодексу, тобто особливостей процедури банкрутства.

Разом з тим, щодо поданого арбітражним керуючим ОСОБА_13 звіту про оплату послуг, слід зазначити наступне.

Ухвалою суду від 16.05.2012 р. призначено керуючим санацією у справі №8/24 про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" Державної акціонерної компанії "Українські поліметали" арбітражного керуючого ОСОБА_13

На засіданні комітету кредиторів, що відбулося 26.06.2013 р. одноголосно вирішено встановити арбітражному керуючому ОСОБА_13 - керуючому санацією ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" оплату послуг у розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно, за весь період виконання покладених на нього обов'язків.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 21.08.2013 р. встановлено керуючому санацією ОСОБА_13 оплату послуг у розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно за весь період виконання покладених на нього обов'язків.

Ухвалою суду від 08.04.2015 р., зокрема, заяву арбітражного керуючого ОСОБА_13 про припинення його повноважень як керуючого санацією задоволено, затверджено звіт керуючого санацією ОСОБА_13 про проведену роботу в процедурі санації ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали", припинено повноваження керуючого санацією боржника ОСОБА_13 та призначено керуючим санацією арбітражного керуючого ОСОБА_8

Згідно ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" оплата послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язків здійснюються в порядку, встановленому цим Законом, за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, або за рахунок коштів кредиторів чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника.

Оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень встановлюється та виплачується в розмірі, встановленому комітетом кредиторів і затвердженому господарським судом, якщо інше не встановлено цим Законом, але не менше двох мінімальних заробітних плат та не більше середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи перед порушенням провадження у справі про банкрутство.

З огляду на вищенаведене, звіт арбітражного керуючого ОСОБА_13 про оплату послуг за період виконання останнім повноважень керуючого санацією ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" Державної акціонерної компанії "Українські поліметали" з 16.05.2015р. по 07.04.2015р. в сумі 66 232 грн. 44 коп. підлягає затвердженню судом.

При цьому, заява Thamesvest LTD №б/н від 05.10.2015р. про здійснення процесуального правонаступництва, у зв'язку з припиненням провадження у справі, підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись ст. ст. 3-1, 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 80, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1.Заяву Thamesvest LTD №б/н від 05.10.2015р. про здійснення процесуального правонаступництва залишити без розгляду.

2.Звіт арбітражного керуючого ОСОБА_13 про оплату послуг за період виконання останнім повноважень керуючого санацією ОСОБА_1 підприємства "Укрбурштин" Державної акціонерної компанії "Українські поліметали" з 16.05.2015р. по 07.04.2015р. в сумі 66 232 грн. 44 коп. затвердити.

3.Клопотання ДАК "Українські поліметали" про припинення провадження у справі про банкрутство ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" задоволити.

4.Провадження у справі №8/24 про банкрутсттво ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали" (м.Рівне, вул.Київська, 94, код ЄДРПОУ 13970836) припинити.

5.Припинити дію мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного ухвалою господарського суду Рівненської області від 21.04.2003р.

Ухвалу направити всім учасникам провадження у справі.

Суддя Церковна Н.Ф.