Постанова від 06.10.2015 по справі 909/190/15

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" жовтня 2015 р. Справа № 909/190/15

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Галушко Н.А.

суддів Данко Л.С.

ОСОБА_1

розглянув апеляційну скаргу Комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради № 984 від 26.08.2015 р.

на ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 18.08.2015 року

у справі № 909/190/15

за скаргою Комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради на дії відділу Державної виконавчої служби Калуського міськрайонного управління юстиції на постанову про відкриття виконавчого провадження № 47952232 від 24.06.2015р.

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до відповідача: Комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради, м. Калуш Івано-Франківської області

про стягнення заборгованості в сумі 1192450,39 грн.

За участю представників :

від позивача: ОСОБА_2-представник;

від відповідача: не з'явився;

від ВДВС: не з'явився;

Права та обов'язки представнику позивача відповідно до ст.20,22 ГПК України роз'яснено.

Клопотань про здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку ст. 811 ГПК України, учасником судового процесу не заявлено.

КП «Водотеплосервіс» подано клопотання №1147 від 06.10.2015р. про розгляд апеляційної скарги без участі представника підприємства.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 18.08.2015 р. у справі № 909/190/15 (суддя Грица Ю.І. ) у задоволенні скарги Комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради на дії відділу Державної виконавчої служби Калуського міськрайонного управління юстиції на постанову про відкриття виконавчого провадження № 47952232 від 24.06.2015 відмовлено.

Комунальним підприємством "Водотеплосервіс" Калуської міської ради подано апеляційну скаргу № 984 від 26.08.2015 р., в якій просить ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 18.08.2015 р. скасувати, прийняти постанову, якою визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Державної виконавчої служби Калуського міськрайонного управління юстиції від 24.06.2015 р. про відкриття виконавчого провадження № 47952232, посилаючись на те, що ухвала суду прийняття з порушенням норми матеріального та процесуального права. Зокрема, скаржник зазначає, що постанова про відкриття виконавчого провадження №47952232 від 24.06.2015р. отримана представником відповідача 29.07.2015р., в зв»язку із чим останньому фактично не надано строку для добровільного виконання рішення суду. Окрім того, скаржник зазначає, що у випадку залишення оскаржуваної постанови в силі з КП «Водотеплосервіс» буде здійснено безпідставне стягнення коштів (виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, що є суттєвим додатковим навантаженням на підприємство.

ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" у відзиві на апеляційну скаргу ухвалу суду просить залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Відділ Державної виконавчої служби Калуського міськрайонного управління юстиції в судові засідання не з»явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча явка останнього визнавалась судом обов»язковою.

Беручи до уваги, що сторони та Державна виконавча служба повідомлені про час та місце судового розгляду належним чином, колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду апеляційної скарги у відсутності Державної виконавчої служби.

Розглянувши матеріали справи, апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, суд апеляційної інстанції встановив наступне:

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 15.04.2014 частково задоволено позовні вимоги, стягнуто з КП "Водотеплосервіс" Калуської міської ради на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 380 356,69 грн. - пені, 150 233,03 грн. - 3% річних, 658 215,36 грн. - інфляційних втрат та 23 777,45 грн. судового збору (а.с.79-81).

Згідно із ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до ст. 116 ГПК України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.

Наказ видається стягувачеві або надсилається йому після набрання судовим рішенням законної сили.

У зв'язку із набранням рішенням у справі №909/190/15 законної сили, на виконання вказаного рішення судом видано наказ №456 від 06.05.2015р. (а.с.83).

24.06.2015р. державним виконавцем відділу Державної виконавчої служби Калуського міськрайонного управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №47952232 з примусового виконання наказу №456 , виданого Господарським судом Львівської області 06.05.2015р.

Як вбачається з матеріалів справи, не погоджуючись з вищезазначеною постановою відповідач звернувся у місцевий господарський суд зі скаргою №869 від 29.07.2015 (вх.№8252/15 від 03.08.2015) на дії відділу ДВС Калуського міськрайонного управління юстиції, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу ДВС Калуського міськрайонного управління юстиції від 24.06.2015 про відкриття виконавчого провадження № 47952232.

Обґрунтовуючи вищезазначену скаргу підприємство зазначає, що постанова відділу ДВС Калуського міськрайонного управління юстиції отримана представником КП "Водотеплосервіс" Калуської міської ради 29.07.2015р., а отже всупереч положень Закону України "Про виконавче провадження" боржнику не було надано строку для добровільного виконання рішення суду. Скаржник просить суд визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця державної виконавчої служби Калуського міськрайонного управління юстиції від 24.06.2015 року про відкриття виконавчого провадження №47952232.

Як вбачається із матеріалів справи, а саме, з відмітки на штампі вхідної кореспонденції на супровідному листі до оскаржуваної постанови, копія зазначеної вище постанови скаржником отримана 29.07.2015р. (а.с.93). Таким чином, строк скарження вказаної постанови розпочався з 30.07.2015р..

Як зазначає апелянт, останній отримав постанову про відкриття виконавчого провадження №47952232 від 24.06.2015р. 29.07.2015р., в зв»язку із чим йому фактично не надано строку для добровільного виконання рішення суду, а тому така постанова є незаконною.

Судова колегія вважає доводи скаржника, наведені в апеляційній скарзі помилковими з огляду на наступне.

Згідно положень ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону і, зокрема за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.

Як вбачається із матеріалів справи, наказ №456, виданий Господарським судом Львівської області 06.05.2015р. та пред»явлений до виконання позивачем відділу державної виконавчої служби Калуського міськрайонного управління юстиції містить усі необхідні відомості та реквізити, що визначені ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» та є виконавчим документом у розумінні п.1 ст.17 названого Закону та підлягає виконанню органами державної виконавчої служби.

Згідно із ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

Статтею 27 цього ж закону передбачено, що у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

У разі отримання документального підтвердження про повне виконання рішення боржником до початку його примусового виконання державний виконавець закінчує виконавче провадження в порядку, встановленому цим Законом. Виконавчий збір та витрати, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій, у такому разі з боржника не стягуються.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладення провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам.

Отже, початок перебігу строку для добровільного виконання рішення визначається датою винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, але ставиться в залежність від наявності у державного виконавця обов'язку пересвідчитися в отриманні боржником відповідної постанови та забезпечення реалізації права боржника на виконання рішення у добровільний строк.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, що доводи скаржника щодо отримання оскаржуваної постанови лише 29.07.2015р. (з порушенням строків, передбачених ст.25 Закону) не можуть бути підставою для її скасування, оскільки скаржник мав достатньо часу для добровільного виконання рішення суду від 15.04.2014р.

Згідно із ст. 121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.

Відповідно до ст..33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Доводи наведені скаржником в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції і тому не можуть бути підставою для скасування ухвали суду.

За таких обставин, апеляційний господарський суд прийшов до висновку про те, що ухвала суду прийнята із дотриманням норм матеріального та процесуального законодавства та у відповідності до обставин справи, а тому підстав для її зміни чи скасування колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст. 99, 101, 103, 105, 106, 121-2 ГПК України, -

Львівський апеляційний господарський суд П О С Т А Н О В И В:

1.Ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 18.08.2015 р. у справі № 909/190/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

3.Справу направити в господарський суд Івано-Франківської області.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 09.10.2015р.

Головуючий суддя Галушко Н.А.

Суддя Данко Л.С.

Суддя Орищин Г.В.