73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
05 жовтня 2015 р. Справа № 923/1331/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Ковтун В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона", м. Херсон
до: Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м. Херсон
про зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, уповн. представник, довіреність № 01/04-08/770 від 16.04.2015 р.;
від відповідача: ОСОБА_2, уповн. представник, довіреність № 07/0002-15 від 26.12.2014 р.
Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (позивач) заявлено позов до публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (відповідач) про зобов'язання відповідача привести земельну ділянку в зоні другого поясу санітарної охорони насосної станції водопостачання № 2 у первісний стан, шляхом демонтажу збудованої повітряної лінії електромереж.
Представник позивача підтримує заявлені позовні вимоги у повному обсязі та просить суд їх задовольнити повністю з зазначених у позовній заяві та додаткових поясненнях підстав.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить суд відмовити позивачу в його задоволенні, з підстав, які вказано у відзиві на позов та письмових запереченнях на додаткові пояснення. Зокрема, відповідач зазначає, що для встановлення фактичних обставин справ, необхідно позивачеві надати додаткові документи, зокрема, документ, що підтверджує належність позивачеві об'єкту НСВ - 2, документ, що підтверджує статус НСВ - 2 як об'єкту підвищеної небезпеки, документ, що підтверджує відстань від об'єкту підвищеної небезпеки до місця, на якому здійснюються будівельні роботи. Відповідач наголосив, що він має усі дозвільні документи на здійснення будівництва лінії електропередач, тому доводи позивача щодо необхідності дозвільних документів на земельні роботи необґрунтовані чинним законодавством. Також відповідач пояснив, що відповідно до чинного законодавства лінія електропередач розглядається як промисловий об'єкт, а не як житловий чи громадський або побутовий. Відтак обмеження, на які посилається позивач, до ліній електропередач не застосовується. Нормативним документом, яким сторонам слід керуватися у спірних правовідносинах, на думку відповідача є ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності". На думку відповідача, позивач не доводить, який саме режим обмежень має саме другий пояс санітарної зони, щодо порушень якого заявлені позовні вимоги. На думку відповідача, предмет позову не відповідає його підставам, виходячи з чого позов не можна вважати обґрунтованим навіть з процесуальної точки зору.
Позивачем одночасно з позовом була подана заява про забезпечення позовних вимог. Ухвалою від 07.08.2015 року господарським судом винесена ухвала, за якою заява позивача задоволена та зобов'язано Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" зупинити будівельні роботи в зоні другого поясу санітарної охорони насосної станції водопостачання № 2, що знаходиться за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Кутузова, 36, на час судового розгляду.
Зазначена ухвала була оскаржена у апеляційному порядку. Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 08.09.15 року зазначена ухвала залишена в силі.
Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
23.07.2015 р. за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Кутузова, 36 біля огорожі насосної станції водопостачання (далі - НСВ-2) яка перебуває на балансі МКП "ВУВКГ м. Херсона" виявлено, що невідомими особами проводяться земляні роботи з підготовки та будівництва повітряної лінії електромереж в ІІ-му поясі зони санітарної охорони НСВ-2.
У зв'язку з чим, за вказаною адресою, з метою припинення протиправних та небезпечних для населення та навколишнього природного середовища дій було здійснено виїзд представників МКП "ВУВКГ м. Херсона". На момент складення акту, установка, за допомогою якої проводились земельні роботи перебувала поруч з огорожею НСВ-2. В ході з'ясування обставин було встановлено, що дані земляні роботи проводить бригада робітників ПАТ "ЕК "Херсонобленерго". Бригадир робітників, який представився як ОСОБА_3 зазначив що дані земляні роботи проводяться відповідно до проекту, хоча даний проект не погоджувався з МКП "ВУВКГ м. Херсона", та не повідомлялось про будь які роботи в ІІ-му поясі зони санітарної охорони НСВ-2.
Після зупинення земляних робіт співробітниками МКП "ВУВКГ м. Херсона" представник ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" ОСОБА_3 викликав черговий наряд співробітників міліції, які в свою чергу допитали представників сторін по факту проведення вище зазначених робіт. Допит проводила черговий слідчий Дніпровського РВ УМВС України в Херсонській області ОСОБА_4.
З метою підтвердження викладеного до позову додаються фото з місця події, крім того акт від 23.07.2015 р. складений за участі представників позивача, представника ДСНС в Херсонській області та слідчої Дніпровського РВ УМВС України в Херсонській області ОСОБА_4 (яка окремо задокументувала подію шляхом відбирання пояснень в учасників події).
Співробітниками МКП "ВУВКГ м. Херсона" було виписано припис працівникам ПАТ "ЕК "Херсонобленерго", які проводили земельні роботи, про припинення земельних робіт у ІІ-му поясі зони санітарної охорони, в зв'язку з тим, що дані роботи суперечать п. 6.1 "Правил виконання робіт по будівництву, реконструкції об'єктів, мереж" затверджених рішенням виконавчого комітету 23.07.2002 року, а саме: виконавець робіт зобов'язаний мати на об'єкті погоджену проектно - кошторисну документацію, а також згідно з п. 6.3 вище зазначених правил, не пізніше як за добу, виконавець робіт зобов'язаний викликати телефонограмою на місце проведення робіт представників організацій, які є в списку погоджувальних, однак бригадир робітників ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" відмовився від отримання даного припису.
Позивач звернувся до господарського суду з позовом про зобов'язання відповідача привести земельну ділянку в зоні другого поясу санітарної зони насосної станції у первісний стан шляхом демонтажу збудованої повітряної лінії електромереж. Свої позовні вимоги позивач обґрунтував нормами ст. 112 ЗК України "Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору" затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 12.03.2010 року № 56, Постанови Кабінету Міністрів України № 956 від 11.07.2002 р. "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки", ст. 16 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки".
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Стаття 112 Земельного Кодексу України зазначає, що охоронні зони створюються навколо промислових об'єктів для запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі, а відповідно до статті 114 Земельного Кодексу України санітарно-захисні зони створюються навколо об'єктів, які є джерелами виділення шкідливих речовин, запахів, підвищених рівнів шуму, вібрації, ультразвукових і електромагнітних хвиль, електронних полів, іонізуючих випромінювань тощо, з метою відокремлення таких об'єктів від територій житлової забудови. У межах санітарно-захисних зон забороняється будівництво житлових об'єктів, об'єктів соціальної інфраструктури та інших об'єктів, пов'язаних з постійним перебуванням людей.
Згідно "Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору" затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 12.03.2010 року № 56 відстань від об'єктів житлового, громадського і побутового призначення до складів рідкого хлору - 500м.
Водоканал відповідно до ст. 8 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" зобов'язаний:
- вживати заходів, направлених на запобігання аваріям, обмеження і ліквідацію їх наслідків та захист людей і довкілля від їх впливу;
- повідомляти про аварію, що сталася на об'єкті підвищеної небезпеки, і заходи, вжиті для ліквідації її наслідків, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування та населення;
- забезпечувати експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки з додержанням мінімально можливого ризику;
- виконувати вимоги цього Закону та інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність об'єктів підвищеної небезпеки.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки", шкода (в тому числі моральна), заподіяна фізичним чи юридичним особам внаслідок аварії, що сталася на об'єкті підвищеної небезпеки, незалежно від вини суб'єкта господарської діяльності, у власності або у користуванні якого перебуває об'єкт підвищеної небезпеки, відшкодовується суб'єктом господарської діяльності цим особам у повному обсязі, крім випадків, коли аварія виникла внаслідок непереборної сили або з умислу потерпілого.
В ході розгляду справи, позивач пояснив, що, оскільки НСВ-2 являється об'єктом підвищеної небезпеки та у відповідності до відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 956 від 11.07.2002 р. "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки" було розроблено Декларацію об'єкта підвищеної небезпеки НСВ-2 (хлораторна) та отримано Свідоцтво про державну реєстрацію декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки.
Також позивач пояснив, що відповідно до Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" розроблено та погоджено з Держгірпромнаглядом в Херсонській області, ДСНС в Херсонській області, ГУ Держсанепідслужби в Херсонській області, директором МКП "ВУВКГ м. Херсона", начальника штаба ЦО та НС МКП "ВУВКГ м. Херсона" і затверджено Першим заступником міського голови Плани локалізації і ліквідації аварій на об'єктах підвищеної небезпеки, в якому розраховані усі можливі наслідки щодо заподіяння можливої шкоди населенню та природі.
Позивач зазначив, що в порушення норм чинного законодавства України в санітарно-захисній зоні складів СДОР (хлораторної) здійснюються будівельні роботи.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін.
Із огляду на надані докази суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, оскільки позивач не надав належних доказів у розумінні ст. 32 ГПК України, які б доводили позовні вимоги. Зокрема, позивач не довів факт порушення свого права та підстав для застосування норм ст. 112 Земельного кодексу України.
В ході розгляду справи, позивач підтвердив свідоцтвом про державну реєстрацію об'єкту підвищеної небезпеки від 27.04.15 року, зокрема, об'єкту НСВ-2( хлораторна), яка розміщена за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Кутузова, 36. Також до матеріалів справи надано Декларацію безпеки об'єкту підвищеної небезпеки КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона".
Однак, позивачем не надано доказів, що відповідач проводить земельні роботи з порушенням, а саме, що роботи проводились в межах охоронної зони об'єкту підвищеної небезпеки в порушення норм ст. 112 ЗК України та в порушення Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору в межах 500м від об'єкту житлового, громадського та побутового призначення.
При таких обставинах позивач не довів, що відповідач вчинив правопорушення, яке порушило б права позивача для поновлення яких слід би було застосувати норму ст.112 ЗК України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд-
1. Відмовити у задоволені позовних вимог.
2. Ухвалу господарського суду Херсонської області від 07.08.2015 року про вжиття заходів забезпечення позову, за якою Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" зобов'язано зупинити будівельні роботи в зоні другого поясу санітарної охорони насосної станції водопостачання № 2, що знаходиться за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Кутузова, 36, на час судового розгляду - скасувати.
Повне рішення складено 09.10.2015 року
Суддя Л.М. Немченко