ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
про порушення провадження у справі про банкрутство
23.09.2015Справа № 910/23799/15
Заявник Державна податкова інспекція у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
До Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж» код ЄДРПОУ 00280790)
Пробанкрутство
Суддя Яковенко А.В.
Представники:
від заявника:Посвистак С.М.
від боржника: не з'явились
арбітражний керуючий:Ярмолінський Ю.В.
У вересні 2015 року Державна податкова інспекція у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві звернулася до суду з заявою про визнання банкрутом Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж».
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.09.2015. № 910/23799/15 заяву Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було прийнято до розгляду, підготовче засідання призначено на 23.09.2015 р., визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого Ярмолінького Ю.В. зобов'язано подати заяву про участь у справі.
18.09.2015 до Господарського суду м. Києва надійшла заява арбітражного керуючого Сиволобова Максима Марковича про участь у справі.
22.09.2015 до Господарського суду м. Києва надійшла заяча про участь у справі арбітражного керуючого Ярмолінського Ю.В.
У судове засідання, призначене на 23.09.2015 р., з'явився представник заявника та арбітражний керуючий Ярмолінський Ю.В.
Згідно з приписами ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 р. в редакції від Закону 22.12.2011 р. (далі - Закон) з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, а також ознак неплатоспроможності боржника або її загрози та вирішення інших питань, пов'язаних з розглядом справи, здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону під неплатоспроможністю слід розуміти неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності.
23.09.2015 в ході судового засідання представник заявника надав додаткові пояснення по суті справи, підтримав вимоги поданої до суду заяви щодо провадження у справі про банкрутство відносно Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж», доповів суду обставини виникнення у боржника простроченої заборгованості у розмірі, що перевищує триста мінімальних розмірів заробітної плати, просив визнати розмір грошових вимоги ініціюючого кредитора.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) у підготовчому засіданні суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.
Розглянувши у підготовчому засіданні подані документи, заслухавши пояснення представників та дослідивши докази, суд
Публічне акціонерне товариство «КСУ «Техмонтаж» зареєстровано за адресою: 01010, м. Київ, вул. Андрія Іванова,10 з присвоєнням ідентифікаційного коду 00280790.
За твердженнями Заявника у Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж» наявна заборгованість у розмірі 2 400 986,65грн., що складається з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 2 006 150,36грн., з податку на додану вартість у розмірі 193 812,68грн., з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 20 466,42грн., з єдиного соціального внеску у розмірі 180 557,19грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону, якщо справа порушується за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження.
На підтвердження своїх посилань, звертаючись до суду про ініціювання процедури банкрутства Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж», ініціюючим кредитором подано суду постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 17.01.2014 у справі № 26/18703/13-а, якою надано дозвіл на реалізацію майна боржника, яке перебуває в податковій заставі згідно акту опису майна в межах суми податкового боргу -1 100 059,04 грн., виконавчий лист по адміністративній справі №2а-4956/11/2670 від 15.06.2011 копії інкасових доручень, а також докази вжиття заходів щодо отримання відповідної заборгованості у встановленому законодавством порядку.
За наслідками дослідження описаних документів судом встановлено, що у зв'язку з наявністю у Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж» заборгованості, заявник звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості.
Так, 15.06.2011 постановою Окружного адміністративного суду м. Києва №2а-4956/11/2670стягнуто з ЗАТ «КСУ «Техмонтаж» до Державного бюджету України податкову заборгованість з орендної плати з юридичних осіб у сумі 359 090,81грн.
17.11.2011 року окружним адміністративним судом м. Києва видано виконавчий лист №2а-4956/11/2670.
17.01.2014 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва №826/18703/13-апозов ініціюючого кредитора задоволено, надано дозвіл на реалізацію майна ПАТ «КСУ «Техмонтаж», яке перебуває в податковій заставі згідно акту опису майна від 17.10. 2013 в межах уми податкового боргу -1 100059,04 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Безспірні вимоги кредиторів - це грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції (абз. 2 ч. 3 ст. 10 Закону).
На виконання названої постанови адміністративного суду Державною податковою інспекцією у Печерському районі міста Києва направлено до банківських установ інкасові доручення, повернуті без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках боржника, що підтверджується відмітками банку на зворотній стороні зазначених доручень.
Заяву про порушення провадження подано Державною податковою інспекцією у Печерькому районі Головного управління ДФС у м. Києві, створеною внаслідок реорганізації територіальних органів Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Так, частиною першою статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються органами доходів і зборів, банками та іншими фінансовими установами.
Згідно із пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95-99 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з абзацом першим пункту 95.3 статті 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Механізм виконання судових рішень про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу передбачений главою 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, який передбачає оформлення інкасового доручення для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. Відповідно до пункту 12.4 зазначеної Інструкції, судове рішення, на підставі якого з платника податків стягуються кошти, до банку не подається. Натомість реквізити відповідного судового рішення зазначаються в самому інкасовому дорученні.
Абзацами другим та третім пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Аналіз положень Закону України "Про виконавче провадження" та Податкового кодексу України дає підстави для правового висновку про те, що примусове виконання рішення суду про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу платника податків - юридичної особи за законом покладено виключно на контролюючи органи (органи доходів і зборів) за визначеною Податковим кодексом України процедурою, без залучення до неї органів державної виконавчої служби.
Таким чином, виходячи з приписів статті 95 Податкового кодексу України, частини третьої статті 10, частини сьомої статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", доказами в підтвердження безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора - органу доходів і зборів, є рішення суду про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу, що набрало законної сили, інкасові доручення для примусового стягнення коштів в дохід бюджету у рахунок погашення податкового боргу та докази вжиття відповідних заходів до отримання відповідної заборгованості за процедурою, визначеною Податковим кодексом України.
Так, як вбачається з поданих суду документів, заявлений податковим органом борг, який підтверджується рішенням суду, що набрало законної сили, інкасованими дорученнями для примусового стягнення коштів в дохід бюджету у рахунок погашення податкового боргу та докази вжиття відповідних заходів до отримання відповідної заборгованості за процедурою, визначеною Податковим кодексом України становить 1 459 149,85грн.
Щодо решти вимог у сумі 941 836,80грн., то суду не надано ні рішення суду про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу, що набрало законної сили, ні інкасованих доручень для примусового стягнення коштів в дохід бюджету у рахунок погашення податкового боргу та доказів вжиття відповідних заходів до отримання відповідної заборгованості за процедурою, визначеною Податковим кодексом України.
Отже, вищеописаними обставинами справи підтверджується обґрунтованість тверджень Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про невиконання Пат «КСУ «Техмонтаж» грошових зобов'язань в сумі 1 459 149,85грн. у понад тримісячний строк від встановленого законодавством моменту їх погашення, безспірність грошових вимог до боржника в розмірі 1 459 149,85грн. та вжиття заходів примусового стягнення простроченої заборгованості у судовому порядку з наступним пред'явленням виконавчого документу до виконання.
Відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство або відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 7 ст. 16 Закону суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство; вимоги кредитора є повністю забезпеченими майном боржника; вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження; вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду; відсутня хоча б одна з підстав, передбачених ч. 3 ст. 10 цього Закону; за наявності підстав, передбачених ст. 15 цього Закону.
23.09.2015 р. в підготовчому засіданні судом не було встановлено підстав для відмови в порушенні провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж» перелічених у ч. 7 ст. 16 Закону.
Зважаючи на викладене, за наслідками розгляду у підготовчому засіданні заяви Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про визнання боржника банкрутом, суд вважає за доцільне її задовольнити у передбачений діючим законодавством спосіб, шляхом порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж».
Згідно з ч. 9 ст. 16 Закону питання введення розпорядження майном боржника та призначення розпорядника майна вирішується господарським судом в ухвалі підготовчого засідання.
Приписами ст. 114 Закону встановлено, що кандидатура арбітражного для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України. Під час прийняття заяви про порушення справи про банкрутство суд в ухвалі зобов'язує визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого надати заяву на участь у даній справі та, а разі неотримання судом від нього такої заяви, розпорядник майна призначається судом без застосування автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство було визначено кандидатуру арбітражного керуючого Ярмолінського Юрія Васильовича для призначення розпорядником майна Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж», згода якого про участь у справі про банкрутство надійшла 22.09.2015.
Враховуючи все вищевикладене, керуючись ст.ст. 1, 10, 16, 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Порушити провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж» (01010, м. Київ, вул. Андрія Іванова, 10, ідентифікаційний код 00280790).
2. Визнати грошові вимоги Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві до Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж» в розмірі 1 459 149,85грн.
3. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів.
4.Ввести процедуру розпорядження майном Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж» (01010, м. Київ, вул. Андрія Іванова, 10, ідентифікаційний код 00280790).
5.Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж» (01010, м. Київ, вул. Андрія Іванова, 10, ідентифікаційний код 00280790), текст якого додається.
6.Призначити розпорядником майна Публічного акціонерного товариства «КСУ «Техмонтаж» (01010, м. Київ, вул. Андрія Іванова, 10, ідентифікаційний код 00280790) арбітражного керуючого Ярмолінського Юрія Васильовича (свідоцтво №884 від 18.04.2013).
7. Встановити оплату послуг арбітражного керуючого Ярмолінського Юрія Васильовича (розпорядника майна) в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень за рахунок коштів заявника(ініціюючого кредитора).
8. Заборонити боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави.
9. Зобов'язати розпорядника майна у строк до 12.11.2015р. подати до господарського суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів (письмові нормативно-обґрунтовані пояснення щодо складеного реєстру по кожному з кредиторів, витяги з державних реєстр заборон щодо майна боржника, фінансовий звіт підприємства боржника, довідки від державної податкової інспекції, Головного управління статистики; УДАІ МВС України в м. Києві; Київської міської інспекції державного технічного нагляду; Головного управління земельних ресурсів КМДА управління земельного кадастру, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; державних реєстраторів заборон рухомого та нерухомого майна Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України; Державного департаменту інтелектуальної власності, тощо), а також, при наявності, письмові заперечення боржника щодо вимог кредиторів), докази повідомлення кредиторів щодо розгляду їх вимог, а також повідомлення про дату проведення попереднього засідання суду.
10.Зобов'язати розпорядника майна у строк до 11.12.2015 р. скласти реєстр вимог кредиторів відповідно до норм ст.ст. 13, 14, 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та наказу Міністерства економіки України "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення реєстру вимог кредиторів" від 02.07.2010 р. № 788 та подати його на затвердження до господарського суду.
11.Визначити дату проведення попереднього судового засідання на 18.11.2015 р. на 12:20. судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду м. Києва в залі №3.
12.Зобов'язати розпорядника майна у строк до 23.11.2015 р. провести інвентаризацію майна боржника.
13. Зобов'язати Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві надати суду докази внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про порушення провадження у справі про банкрутство боржника.
14.Копію ухвали надіслати заявнику, боржнику, розпоряднику майна та засновнику (учаснику) боржника, місцевому загальному суду, органу державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника та державному реєстратору відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві для відома та внесення відповідних відомостей про порушення провадження у справі про банкрутство.
Суддя А.В. Яковенко