Рішення від 07.10.2015 по справі 904/7251/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06.10.15р. Справа № 904/7251/15

За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Дніпропетровського обласного териториального відділення Антимонопольного комітету України

про скасування рішення Адміністративної колегії

Суддя Манько Г.В.

Представники:

Від позивача: не з'явився.

Від відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, дов. №102 від 02.10.15;

СУТЬ СПОРУ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до господарського суду Дніпропетровської області із позовною заявою про скасування рішення Адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Позивач просить визнати протиправним та скасувати п 1.23 рішення по справі 05\05-03-2\15 від 28.05.2015 року, яким визнано дії Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 під час участі в торгах «Масло вершкове та молочні пасти» (10.51.3), які проводились відділом освіти та науки Нікопольської міської ради у 2014 році порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначених п 4 ч.2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів. Визнати протиправним та скасувати п. 1.24 рішення по справі 05/05-03-2/15 від 28.05.2015 року, яким накладено на Фізичну особу -підприємця ОСОБА_1В штраф у розмірі 34 000 грн. Визнати протиправним та скасувати п 1.25 рішення по справі 05\05-03-2\15 від 28.05.2015 року, яким визнано дії Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1В під час участі торгах «Молоко та вершки оброблені» (10.51.1), які проводились відділом освіти та науки Нікопольської міської ради у 2014 році порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначених п. 4 ч.2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів. Визнати протиправним та скасувати п. 1.26 рішення по справі 05/05-03-2/15 від 28.05.2015 року, яким накладено на Фізичну особу -підприємця ОСОБА_1В штраф у розмірі 68 000 грн. Визнати протиправним та скасувати п 1.41 рішення по справі 05\05-03-2\\5 від 28.05.2015 року, яким визнано дії Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 під час участі у торгах «Коренеплоди та бульби їстівні» (01.13.5), які проводились відділом освіти та науки Нікопольської міської ради у 2014 році порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.1 ст 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначених п.4 ч.2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів. Визнати протиправним та скасувати п. 1.42 рішення, яким накладено штраф у розмірі 34000 грн.

Позивач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У попередньому судовому засіданні наполягав на на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач заперечував проти задоволення позову, просив суд у позові відмовити. Вважає, що надані докази спростовують доводи позивача.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення відповідача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відділ освіти і науки Нікопольської міської ради (надалі - Замовник) є розпорядником бюджетних коштів та замовником у 2014 року закупівель за державні кошти (форма закупівлі - відкриті торги, продуктів харчування, а саме: «Культури овочеві плодоносні інші»; «Овочі листкові (капуста)»; «Яйця у шкаралупі, свіжі»; «Крупи, крупка, гранули та інші продукти з зерна зернових культур»; «Цукор-сирець, тростинний і очищений тростинний чи буряковий» ; «Борошно зернових і овочевих культур»; «ОСОБА_1 рафіновані»; «Сир сичужний та кисломолочний сир»; «Продукція рибна свіжа, охолоджена чи заморожена; «Яблука»; «Плоди й горіхи обробленні та законсервовані»; «Масло вершкове та молочні пасти»; «Молоко та вершки рідинні оброблені»; «М'ясо свійської птиці, свіже чи охолоджене»; «Продукти молочні, інші»; «Овочі коренеплідні, цибулинні та бульбоплідні»; «Вироби хлібобулочні, зниженої вологості, та кондитерські, борошняні, тривалого зберігання»; «Чай і кава оброблені»; «Соки фруктові та овочеві»; «Плоди та овочі, оброблені та законсервовані, крім картоплі; «Коренеплоди та бульби їстівні»; «М'ясо заморожене та заморожені харчові субпродукти, м'ясо та харчові субпродукти, інші»; «Буряки цукрові та насіння цукрових буряків» .

Учасниками торгів були ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП Глазова - ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, ФОП ОСОБА_10, ФОП ОСОБА_11, ФОП ОСОБА_12, ФОП ОСОБА_13, ФОП ОСОБА_1

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України.

Статтею 3 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» встановлено, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики зокрема в частині здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.

Згідно статті 6 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України утворюється у складі Голови та восьми державних уповноважених.

Антимонопольний комітет України утворює територіальні відділення, а в разі необхідності здійснює їх реорганізацію чи ліквідацію.

Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету.

Територіальним відділенням, за результатами аналізу тендерної документації Торгів усіх Учасників, з'ясувавши у сукупності обставини та зібрані у справі докази, встановлено, що у процесі участі у вищезазначених Торгах на закупівлю продуктів харчування, які проводилися відділом освіти і науки Нікопольської міської ради протягом 2014 року, учасники зазначених торгів діяли не самостійно, а узгоджували свої дії та не змагалися між собою, що є обов'язковою умовою конкуренції, тим самим вчиняли антиконкурентні узгоджені дії.

Внаслідок цього конкуренцію між ними було усунуто, а право на укладання договорів за результатами проведення торгів отримано переможцями торгів не на конкурентних засадах, чим було спотворено результати вищевказаних торгів, оскільки саме здійснення конкурсного відбору учасників є необхідною умовою визначення переможця торгів.

Вчинення антиконкурентних узгоджених дій учасниками торгів, які стосуються спотворення результатів торгів, оскаржуваним рішенням від 28.05.2015 № 24/01-14/05-15, адміністративною колегією територіального відділення, в рамках законодавчо встановлених повноважень, було визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції та за вчинення цього порушення накладено штрафні санкції.

Перевірки суб'єктів господарювання органами Антимонопольного комітету України здійснюються відповідно до Положення про порядок проведення перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 25.12.2001 року № 182-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2002 року за № 139/6427 зі змінами та доповненнями.

Територіальним відділенням не проводилися перевірки господарської діяльності Позивача. Законодавством про захист економічної конкуренції не передбачена обов'язковість проведення органами Антимонопольного комітету України перевірок суб'єктів господарювання під час виконання органами Антимонопольного комітету України завдань, які визначені законодавством, у порядку встановленому Положенням. Територіальним відділенням, в даному випадку, здійснено аналіз документів Учасників Торгів та відповідні висновки про вчинення ними порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Оскаржуваним рішенням від 28.05.2015 № 24/01-14/05-15 вчинення антиконкурентних узгоджених дій учасниками торгів (що виявилося в узгодженні ними своїх дій під час участі в торгах), які стосуються спотворення результатів торгів, було визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом першим статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначеним пунктом четвертим частини другої статті 6 цього Закону, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів, а саме щодо Позивача:

Дії ФОП Глазова - ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_14 під час участі у торгах «Масло вершкове та молочні пасти» , які проводилися відділом освіти і науки Нікопольської міської ради у 2014 році (дата оприлюднення і номер оголошення про проведення процедури закупівлі 13.01.2014 року ) порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом першим статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначеного пунктом четвертим частини другої статті 6 цього Закону, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів.

Дії ФОП ОСОБА_15, ФОП ОСОБА_10, ФОП ОСОБА_1 під час участі у торгах «Молоко та вершки оброблені» , які проводилися відділом освіти і науки Нікопольської міської ради у 2014 році (дата оприлюднення і номер оголошення про проведення процедури закупівлі 13.01.2014 року ) порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом першим статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначеного пунктом четвертим частини другої статті 6 цього Закону, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів.

Дії ФОП ОСОБА_12, ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_5 під час участі у торгах «Коренеплоди та бульби їстівні», які проводилися відділом освіти і науки Нікопольської міської ради у 2014 році (дата оприлюднення і номер оголошення про проведення процедури закупівлі 13.01.2014 року , порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом першим статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначеного пунктом четвертим частини другої статті 6 цього Закону, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів.

Встановлені в ході розгляду справи № 05/05-03-2/15 обставини та докази їх спростовують посилання позивача на відсутність доказів вчинення антиконкурентних узгоджених дій.

Аналіз матеріалів проведення торгів показав характерні спільні особливості способу оформлення певних документів, викладення їх тексту, наявність спільних орфографічних помилок, зазначення різними суб'єктами господарювання однієї юридичної адреси, наявність договірних відносин між учасниками торгів щодо оренди майна один в одного та у одних і тих же суб'єктів господарювання.

Детальний аналіз доказів вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції передбаченого пунктом першим статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначеного пунктом четвертим частини другої статті 6 цього Закону, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб'єктів господарювання, які стосуються спотворення результатів торгів Позивачем наведено у оскаржуваному рішенні з відображенням досліджуваних документальних доказів.

Метою проведення тендерів є отримання замовником найкращої пропозиції, тобто одержання товару належної якості за оптимальною ціною. Змагальність учасників торгів передбачає самостійні дії (поведінку) кожного з учасників і зумовлює для здобуття перемоги пропонування кращих умов за найнижчими цінами; якщо учасники торгів домовляються між собою (узгоджуються) щодо умов своїх тендерних пропозицій, то усувається й самостійність в їх поведінці.

Відповідно до Закону України «Про захист економічної конкуренції» економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибрати між кількома продавцями, покупцями. Узгодженими діями є укладання суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання. Антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції. Антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгодженими дії, які стосуються спотворення торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів. Антиконкурентні узгоджені дії є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Встановлено, що Позивач діяв не самостійно, учасники узгоджували свої дії та не змагалися між собою, що є обов'язковою умовою конкуренції, тим самим вчиняли антиконкурентні узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів.

Внаслідок цього конкуренцію між ними було усунуто, а право на укладання договору переможцем торгів отримано не на конкурентних засадах, чим було спотворено результати названих торгів, оскільки саме здійснення конкурсного відбору учасників є необхідною умовою визначення переможця торгів.

Таким чином, адміністративною колегією територіального відділення за результатами аналізу тендерної документації Торгів усіх Учасників, з'ясувавши у сукупності обставини та зібрані у справі докази, встановлено, що у процесі участі у вищезазначених Торгах на закупівлю продуктів харчування, які проводилися відділом освіти і науки Нікопольської міської ради протягом 2014 року, учасники зазначених торгів діяли не самостійно, а узгоджували свої дії та не змагалися між собою, що є обов'язковою умовою конкуренції, тим самим вчиняли антиконкурентні узгоджені дії.

Враховуючи викладене рішення від 28.05.2015 № 24/01-14/05-15 прийнято відповідно до норм матеріального та процесуального права, в межах повноважень територіального відділення, а висновки викладені в ньому відповідають обставинам справи.

Згідно вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України господарські витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову.

Повне рішення складено 12.10.2015р.

Суддя ОСОБА_16