Ухвала від 08.10.2015 по справі 903/682/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

"08" жовтня 2015 р. Справа № 903/682/14

Суддя господарського суду Волинської області Сур'як О.Г., розглянувши

заяву державного комунального підприємства "Луцьктепло"

про відстрочку виконання рішення суду

по справі № 903/682/14

за позовом: Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, м.Київ.

до відповідача: Державного комунального підприємства “Луцьктепло”, м.Луцьк.

про стягнення 614 703,62 грн.

за участю представників:

від стягувача (позивача): н/з

від заявника (боржника): ОСОБА_1 - довіреність №117 від 15.01.2015р.

Суть спору: 25.09.2014р. ДКП “Луцьктепло” звернулося в господарський суд із заявою про відстрочку виконання рішення, згідно якої просить відстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 09.09.2014р. по справі №903/682/14 до 1 липня 2016р.

Заяву обґрунтовує тим, що станом на день подання заяви дане рішення суду не виконане, у зв'язку з безпрецедентно важким фінансово - економічним становищем, у якому знаходиться боржник останні кілька років.

На підтвердження вказаних обставин долучає довідки про дебіторську та кредиторську заборгованості станом на 01.09.2015р., інформацію по роботі з боржниками станом на 01.07.2015р., звіт про фінансові результати за 1 півріччя 2015 р., інформацію про залишки на рахунках, постанови державної виконавчої служби.

08.10.2015р. на адресу суду від заявника згідно заяви (вх..№01-54/10117/15 від 08.10.15р.) надійшли додаткові докази, які підтверджують складне матеріальне становище ДКП “Луцьктепло”, а саме:довідки про дебіторську і кредиторську заборгованості станом на 01.10.2015р., баланс (звіт про фінансовий стан) на 30.06.2015р., постанова державної виконавчої служби.

В судовому засіданні представник заявника заяву про відстрочку виконання рішення суду підтримав. Додатково зазначив, що у випадку відмови у наданні відстрочки ДКП “Луцьктепло” буде позбавлено можливості вчасно почати опалювальний сезон, що в результаті негативно вплине на споживачів послуг теплопостачання.

Стягувач (позивач) письмових заперечень по даній заяві не подав, в судове засідання свого представника не направив та не скористався своїм правом взяти участь в судовому засіданні, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи у суді, про що свідчить повідомлення про вручення стягувачу 02.10.2015р. поштового відправлення (ухвали суду).

Заслухавши пояснення представника заявника та розглянувши матеріали заяви та справи, господарський суд встановив наступне.

Рішенням господарського суду Волинської області від 09.09.2014р. по справі № 903/682/14, залишеним без змін постановами Рівненського апеляційного господарського суду від 05.11.2014р. та Вищого господарського суду України від 21.01.2015р., позов ПАТ НАК «Нафтогаз України» до ДКП «Луцьктепло» задоволено частково, вирішено стягнути з ДКП «Луцьктепло» на користь ПАТ НАК «Нафтогаз України» 430 687,91 грн. в т.ч. 20 446,18 грн. - пені, 155 579,39 грн. - інфляційних нарахувань, 254 662,34 грн. - 3% річних та 12 294,07 грн. в повернення витрат по сплаті судового збору.

На виконання рішення суду видано наказ від 04.12.2014р. №903/682/14-1, який було пред'явлено до виконання.

Постановою від 13.03.2015р. відкрито виконавче провадження.

Посилаючись на неможливість на даний час ДКП "Луцьктепло" виконати рішення суду та повністю сплатити присуджені до стягнення суми, що пов'язується із перебуванням підприємства у важкому фінансово-економічному становищі, боржник звернувся до суду із заявою про відстрочку виконання рішення у справі №903/682/14 до 01 липня 2016 року.

Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, господарський суд, який видав виконавчий документ, розглядає це питання в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.

Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи утруднюють його виконання, а тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК України і за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання, має право відстрочити виконання рішення. Тобто, до заяви мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.

Положеннями пунктів 7.1, 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" (із наступними змінами та доповненнями) визначено, що господарський суд на підставі ст. 121 ГПК України має право за заявою сторони або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.

Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення.

Пленум Верховного Суду України у п.10 Постанови від 26.12.2003р. №14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" зауважив, що при вирішенні заяви сторони про відстрочку виконання рішення, зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 121 ГПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. Визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання рішення суду.

Отже, виходячи із наведеного, законодавець та вищі судові інстанції у будь-якому випадку пов'язують можливість відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, іншими словами - виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.

Судом встановлено, що основний борг, на який було нараховано 20 446,18 грн. пені, 155 579,39 грн. інфляційних нарахувань та 254 662,34 грн. 3% річних, заявником було добровільно сплачено, тобто ДКП «Луцьктепло» в повному обсязі провело розрахунки за отриманий природній газ, проте дана оплата була здійснена не своєчасно з періодом просточення 17.10.2012р. - 31.05.2014р..

Повне виконання рішення суду від 09.09.2014р. унеможливлене важким фінансово-економічним становищем, в котрому на даний час перебуває ДКП "Луцьктепло".

ДКП "Луцьктепло" є комунальним підприємством, власником майна якого є територіальна громада міста Луцька. Боржник є соціально значимим підприємством, оскільки забезпечує теплом та гарячою водою 55 тис. житлових помешкань споживачів та майже тисячу юридичних осіб. На підприємстві працює більше дев 'ятисот працівників.

Застосування заходів примусового виконання судового рішення органом ДВС, зокрема, накладення арешту на грошові кошти Боржника, що знаходяться на його рахунках, не тільки не сприятиме скорішому та оперативному виконанню рішення, а й значно утруднить його виконання через відсутність достатніх сум грошових коштів на рахунках боржника. Це може паралізувати роботу комунального підприємства, призвести до його банкрутства, зірвати підготовку та початок наступного опалювального сезону. Що, в свою чергу, потягне порушення прав та законних інтересів переважної більшості мешканців обласного центру, а також юридичних осіб, зокрема, бюджетних установ та організацій, серед яких комунальні заклади соціальної сфери (дитячі садочки, школи, лікарні, будинки інтернати тощо).

Непроведения в повному обсязі ремонтних та профілактичних робіт на теплових мережах та котельнях може спричинити виникнення в осінньо-зимовий період масштабних аваріцних ситуацій та непрогнозованих соціально-економічних наслідків.

Довідкою ДКП "Луцьктепло" №5214/05 від 07.10.2015р. підтверджується, що станом на 01.10.2015р. дебіторська заборгованість за послуги з теплопостачання перед підприємством становить 31058,8тис. грн., в т.ч. міський бюджет - 42, 0 тис.грн., державний бюджет - 567,6 тис. грн., інші - 3 527,9 тис. грн., населення - 26579,6 тис. грн., субсидії - 219,9 тис. грн. Крім того, заборгованість державного бюджету з різниці в тарифах становить 11191,0 тис. грн.

Основним споживачем вказаних послуг є населення міста Луцька, яке не здійснює своєчасні та повні розрахунки за ці послуги. Пеня за несвоєчасне внесення плати за комунальні послуги населенню не нараховується, оскільки її розмір та порядок стягнення чинним законодавством не визначені.

Заявник зазначає, що підприємством вживаються усі передбачені законом заходи по стягненню заборгованості з боржників, зокрема населення, по оплаті за спожиті послуги теплопостачання. Однак, вжиті заходи з незалежних від боржника причин, не призволять до повного погашення дебіторської заборгованості.

За період з 01.01.2010р. по 01.07.2015р. ДКП "Луцьктепло” було пред'явлено до виконання в органи ДВС судових рішень про стягненню боргів з фізичних осіб на суму 37463,6 тис. грн. Фактично стягнуто через органи виконавчої служби всього 4942,9 тис. грн. (інформаційна довідка по роботі з боржниками станом на 01.07.2015р.).

Важке фінансово-економічне становище підприємства зумовлене також затвердженими національним регулятором тарифами на теплову енергію, які всупереч вимогам ст. 20 Закону України "Про теплову енергію" не забезпечують відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, тобто не відшкодовують дійсних фактичних затрат, понесених підприємством.

Як наслідок цього, кредиторська заборгованість підприємства-боржника станом на 01.10.2015р. складала 115920,9 тис. грн. (довідка від 07.10.2015р. №52515/05) та включала в себе 47120,5 тис. грн. заборгованості перед НАК "Нафтогаз України", 24 175,9 тис. грн. перед ДК "Газ України", 823,4 тис. грн. перед ПАТ "Волиньобленерго", 3912,4 тис. грн. перед КП "Луцькводоканал", 28 209,9 тис. грн. перед ТОВ "Східноєвропейська теплогенеруюча компанія", 236,1 тис. грн. заборгованості перед АТ "СКФ "Україна", 4615,8 тис. грн. по заробітній платі, 3135,6 тис. грн. боргу по сплаті податку із з/плати (ЄСВ, ПДФО, військовий збір).

Згідно звіту боржника про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) підприємства за 1 півріччя 2015 року ДКП "Луцьктепло" за наслідками своєї діяльності отримало збитки в розмірі 22 701 тис. грн.

Як вбачається із бухгалтерської довідки, станом на 17.09.2015р. залишок грошових коштів на основних поточних рахунках підприємства складав 1147,02 грн.

Суд також вважає, що винятковою обставиною, яка є підставою для надання відстрочки виконання рішення суду, є також те, що вперше за всю історію існування ДКП «Лупьктепло» постачальник природного газу припинив з 20.05.2015 р. постачання газу на котельні підприємства. Внаслідок цього, ДКП «Лупьктепло» не має можливості надавати послугу з централізованого постачання гарячої води, а отже відсутні надходження грошових коштів від споживачів. Станом на день подання даної заяви постачання газу не відновлено.

Водночас, боржник зазначає, що усі грошові кошти, які надходять на поточні рахунки ДКП "Луцьктепло", відразу ж спрямовуються на погашення заборгованості за природний газ та електроенергію, які необхідні для забезпечення безперебійного функціонування технологічного комплексу підприємства, а також на виплату заробітної плати і сплату податків, зборів та інших обов'язкових платежів до бюджету.

Підприємство "Луцьктепло" виступає боржником і по інших судових рішеннях, на підставі яких органами ДВС можуть бути застосовані заходи примусового виконання, спрямовані на стягнення грошових коштів з підприємства.

Так, на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби України перебуває наказ господарського суду Волинської області №5004/165/12-1 від 27.03.2012р. про стягнення з ДКП "Луцьктепло" на користь ДК «Газ України» "НАК "Нафтогаз України" грошових коштів на загальну суму 21 244844,64 грн. (постанова про поновлення виконавчого провадження ВП №33061785 від 22.06.2015р.). Крім того, на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Волинській області знаходиться наказ господарського суду Волинської області № 5004/635/12-1 від 28.11.2012 р. про стягнення з ДКП "Луцьктепло" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 8 800 950,13 грн. та 57 607, 22 грн. витрат по судовому збору (постанова про зупинення виконавчого провадження ВП №35800732 від 06.01.2015р.).

Враховуючи те, що боржник повністю здійснив розрахунки за отриманий природний газ, проте з порушенням договірних строків оплати, що призвело до нарахування позивачем пені, інфляційних нарахувань та річних, а також те, що невідкладне вжиття до ДКП "Луцьктепло" заходів примусового виконання судового рішення зі сторони органів Державної виконавчої служби (зокрема, звернення стягнення на грошові кошти та інше майно боржника), зупинення видаткових операцій по банківських рахунках підприємства можуть призвести до його неспроможності вчасно погасити поточну заборгованість за спожитий природний газ, закупити матеріальні ресурси, необхідні для ремонту і відновлення теплових мереж, виконати податкові зобов'язання перед бюджетами, виплатити заробітну плату працівникам, а це, в свою чергу, ще більше може ускладнити важке фінансове становище підприємства та поставити під загрозу зрив опалювального періоду, та, як наслідок, призвести до порушення прав та законних інтересів переважної більшості мешканців (споживачів) обласного центру, серед яких 55 тис. житлових помешкань споживачів та майже тисячу юридичних осіб, суд вважає за можливе відстрочити виконання зазначеного рішення суду.

Водночас, суд враховує, що ПАТ «НАК «Нафтогаз України» не є газовидобувною компанією, інших джерел погашення заборгованості за спожитий природний газ, ніж її стягнення в судовому порядку з своїх контрагентів товариства не існує. Кошти, що надходять до ПАТ «НАК «Нафтогаз України», перераховуються до державного бюджету України, а також спрямовуються на погашення державного боргу перед іноземними постачальниками за поставлений природний газ.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви та відстрочки виконання рішення господарського суду Волинської області від 09.09.2014р. у справі №903/682/14 до закінчення опалювального періоду.

Господарський суд, керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву Державного комунального підприємства “Луцьктепло” задовольнити частково.

2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 09.09.2014р. у справі №903/682/14 до 31 березня 2016 р.

Суддя О. Г. Сур'як