07 жовтня 2015 року Справа № 803/3014/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Адртранс», ОСОБА_2 служби Дніпропетровського районного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 служба Луцького міського управління юстиції про визнання недійсним статуту в частині та скасування державної реєстрації змін до установчих документів,
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, позивач) звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Адртранс» (далі - ТзОВ «Адртранс», відповідач 1), ОСОБА_2 служби Дніпропетровського районного управління юстиції (далі - ОСОБА_2 служба Дніпропетровського РУЮ, відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 служба Луцького міського управління юстиції (далі - ОСОБА_2 служба Луцького МУЮ, третя особа), в якому просить з урахуванням уточнених позовних вимог визнати недійсним статут ТзОВ «Адртранс» в частині зазначення місцезнаходження та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження ТзОВ «Адртранс».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28.05.2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис №12031050021001484 про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу ТзОВ «Адртранс» у зв'язку зі зміною місцезнаходження. Відповідно до довідки позивача від 17.06.2015 року №494 ТзОВ «Адртранс» за вказаним місцезнаходженням не знаходиться. Вказує на те, що оскільки товариство відсутнє за зареєстрованим місцезнаходженням, то відповідно відповідачем ОСОБА_2 службою Дніпропетровського РУЮ проведено державну реєстрацію відомостей, що не відповідають дійсності, а тому державна реєстрація змін до установчих документів є незаконною. З огляду на викладені обставини позивач просить визнати недійсним статут в частині зазначення місцезнаходження та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження ТзОВ «Адртранс».
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просила їх задовольнити.
Відповідач 1 в судове засідання свого представника не направив, хоча відповідно до частини восьмої статті 35 КАС України був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.
В письмових запереченнях відповідач 2 позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення наданих товариством документів без розгляду та підстав для відмови в проведенні державної реєстрації, провів державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТзОВ «Адртранс», діючи в межах повноважень, визначених статтею 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Просив справу розглянути за відсутності представника ОСОБА_2 служби Дніпропетровського РУЮ.
В судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 служба Луцького міського управління юстиції свого представника не направила, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, що 14.04.2006 року Дніпропетровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області було проведено державну реєстрацію ТзОВ «Адртранс», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 10.09.2015 року (а.с.26-27).
Як слідує з протоколу загальних зборів №27/05-15 від 27.05.2015 року, загальними зборами учасників ТзОВ «Адртранс» було прийнято рішення про зміну місцезнаходження останнього на Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок, 42, а також затверджено Статут у новій редакції (а.с.51).
28.05.2015 року державним реєстратором реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_3 проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТзОВ «Адртранс», а саме: змінено склад учасників та місцезнаходження юридичної особи: Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок, 42, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено відповідний запис за №12031050021001484.
Як вбачається з матеріалів справи, 11.06.2015 року позивачем було проведено необхідні та достатні заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків, за результатами яких встановлено, що за адресою Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок, 42 ТзОВ «Адртранс» не виявлено, що підтверджується копією довідки №494 про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків (а.с.10), та рапортом оперуповноваженого ВПНП РСГД Луцької ОДПІ лейтенанта податкової міліції ОСОБА_4 (а.с.77).
Вказані обставини, з посиланням на неможливість здійснення податкового контролю контролюючим органом, стали підставою для звернення позивача з адміністративним позовом до суду з вимогами про визнання недійсним статуту в частині зазначення місцезнаходження ТзОВ «Адртранс» та скасування державної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження ТзОВ «Адртранс».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Згідно із статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до частин першої, третьої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Частиною першою статті 6 вказаного Закону передбачено, що державний реєстратор, зокрема, проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, повноваження державного реєстратора полягають у засвідченні певних фактів, передбачених чинним законодавством, при надходженні до нього певного пакету документів (від заявника чи поштою). Усі реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власником і на підставі поданого уповноваженою особою пакету документів, передбаченого відповідною статтею Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Стосовно вимоги про визнання недійсним статуту ТзОВ «Адртранс» в частині зазначення місцезнаходження юридичної особи, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 4.5. Рекомендацій Вищого господарського суду України «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин» №04-5/14 від 28.12.2007 року, вирішуючи спори про визнання недійсними установчих документів господарських товариств, судам слід виходити з того, що статут є локальним нормативним актом, а не правочином, тому до нього не можуть застосовуватися положення статей 203 та 215 Цивільного кодексу України, які визначають підстави недійсності правочину.
Згідно із пунктом 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» №13 від 24.10.2008 року статут не є одностороннім правочином, оскільки затверджується (змінюється) загальними зборами учасників (засновників, акціонерів), які не є ні суб'єктом права, ні органом, який здійснює представництво товариства. Не є статут і договором, тому що затверджується (змінюється) не за домовленістю всіх учасників (засновників, акціонерів) товариства, а більшістю голосів акціонерів чи простою більшістю голосів учасників товариства (статті 42, 59 Закону України «Про господарські товариства»). У зв'язку з цим при вирішенні спорів щодо визнання статуту недійсним не застосовуються норми, які регламентують недійсність правочинів.
Отже, статут товариства є локальним нормативним актом, який визначає правовий статус юридичної особи та містить норми, що розраховані на неодноразове застосування (діють у часі) та адресовані певному колу осіб - учасникам товариства, членам його органів, працівникам та є обов'язковими для них, враховуючи порядок затвердження та внесення змін до статуту.
Так, підставами для визнання актів, в тому числі статуту, недійсними, є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт. Підставами для визнання недійсним статуту можуть бути лише випадки, прямо передбачені законом.
Відповідно до вимого статтей 57, 82 Господарського кодексу України, статей 4, 37, 51, 65, 67, 76 Закону України «Про господарські товариства», статей 27, 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суди вправі визнати недійсними установчі документи товариства за наявності одночасно таких умов: на момент розгляду справи установчі документи не відповідають вимогам законодавства; порушення, допущені при прийнятті та затвердженні установчих документів, не можуть бути усунені; відповідні положення установчих документів порушують права чи охоронювані законом інтереси позивача.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, статут ТзОВ «Адртранс», викладений у новій редакції (а.с.68-74) та затверджений загальними зборами учасників згідно з протоколом №27/05-15 від 27.05.2015 року (а.с.63-64), містить всі необхідні відомості та в цілому відповідає вимогам законодавства і наявність будь-яких порушень, які були допущені при його затвердженні, перед судом не доводились і в ході розгляду справи встановлені не були.
Таким чином, той факт, що за новою редакцією статуту місцезнаходженням ТзОВ «Адртранс» зазначено: Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок, 42, що за даними позивача не відповідає дійсності, не є підставою для визнання статуту недійсним в частині зазначення місцезнаходження ТзОВ «Адртранс».
Також суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частин першої, сьомої статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Згідно із частиною третьою статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Судом встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів щодо місцезнаходження юридичної особи ТзОВ «Адртранс», представником останнього було подано державному реєстратору реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області пакет документів, що відповідав вимогам положень статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». 28.05.2015 року державним реєстратором було проведено реєстраційну дію - внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, в якому зазначено нове місцезнаходження ТзОВ «Адртранс», а саме: Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок, 42.
Суд не бере до уваги доводи позивача про те, що державним реєстратором неправомірно було внесено запис щодо зазначення місцезнаходження ТзОВ «Адртранс», оскільки державний реєстратор не має права перевіряти достовірність поданих відомостей та вимагати інші документи, ніж ті, що передбачені чинним законодавством, в тому числі щодо підтвердження фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Крім цього, державний реєстратор не наділений повноваженнями визнавати недійсним рішення загальних зборів учасників юридичної особи, відтак, він діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
Статтею 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; наявність в установчих документах юридичної особи пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) та кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Суд зазначає, що позивачем не надано доказів існування хоча б однієї з обставин, передбачених частиною першою статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» щодо ТзОВ «Адртранс», відтак у державного реєстратора реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області були відсутні правові підстави для відмови у державній реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТзОВ «Адртранс».
Пунктом 67.2. статті 67 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
При цьому, правовими підставами для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, відповідно до частини першої статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» є скасування в судовому порядку рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або визнання в судовому порядку повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
До матеріалів справи не долучено доказів того, що рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Адртранс», на підставі якого було здійснено реєстрацію змін до установчих документів товариства, скасовано або такі зміни визнано недійсними в судовому порядку.
Твердження позивача про фактичну відсутність ТзОВ «Адртранс» за зареєстрованим місцезнаходженням як на підставу скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства є безпідставними, з огляду на те, що факт відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою відповідно до вимог частини другої статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про таку відсутність та для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, а не скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи те, що єдиною підставою звернення контролюючого органу до суду є відсутність ТзОВ «Адртранс» за місцезнаходженням, а інших, передбачених саме Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та осіб-підприємців», достатніх доказів, які б свідчили про наявність підстав для визнання недійсним статуту в частині зазначення місцезнаходження та скасування державної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження відповідача 1 позивачем не надано, відтак у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд
В задоволенні адміністративного позову Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Адртранс», ОСОБА_2 служби Дніпропетровського районного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 служба Луцького міського управління юстиції про визнання недійсним статуту в частині та скасування державної реєстрації змін до установчих документів відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_5Плахтій
Постанова в повному обсязі складена 12 жовтня 2015 року.