Постанова від 02.10.2015 по справі 803/3509/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2015 року Справа № 803/3509/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Гуцалюк І.О.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій.

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі -ФОП ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №0020841703 від 01.07.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Луцької ОДПІ №0020841703 від 01.07.2015 року застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 2 479,71 грн. Позивач вважає дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки в період з 21.01.2014 року по 21.05.2015 року ним своєчасно проводилось перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до бюджету. Однак, у зв'язку зі зміною реквізитів призначення платежу, позивачем при перерахуванні єдиного внеску було допущено помилку при зазначенні рахунку. Оскільки, допущена помилка при зазначенні рахунку не призвела до ненадходження коштів до бюджету, тому позивач просить скасувати рішення Луцької ОДПІ №0020841703 від 01.07.2015 року про застосування штрафу у розмірі 929,85 грн. за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нарахування пені за період з 21.01.2014 року по 21.05.2015 року у розмірі 1 549,86 грн.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.

В поданих суду запереченнях відповідач позов не визнав та вказав, що відповідно до пункту 10 статті 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон України №2464-VI) днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунка платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів- день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. Кошти платника були невірно зараховані на інший рахунок не з вини банку чи контролюючого органу, відтак наведені у позові доводи щодо неправомірного застосування штрафних санкцій не спростовують факту виявлення порушення та не можуть служити підставою для скасування оскаржуваного рішення. Оскільки оскаржуване рішення №0020841703 від 01.07.2015 року про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені прийняте згідно норм чинного законодавства, тому Луцька ОДПІ просить у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подані заперечення, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких підстав.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований 24.02.2012 року як фізична особа-підприємець, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 710111(а.с.12).

Як свідчать матеріали справи, Луцькою ОДПІ було винесено рішення №0020841703 від 01.07.2015 року про застосування штрафу до ОСОБА_1 у розмірі 929,85 грн. за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нараховано пеню за період з 21 січня 2014 року по 21 травня 2015 року у розмірі 1 549,86 грн. Позивач оскаржував рішення Луцької ОДПІ №0020841703 від 01.07.2015 року в адміністративному порядку (а.с.16), але рішенням Головного управління Міндоходів у Волинській області від 25.08.2015 року (а.с.18-20) первинну скаргу ФОП ОСОБА_1С залишено без задоволення.

На думку суду, рішення Луцької ОДПІ №0020841703 від 01.07.2015 року винесене без урахування всіх обставин справи, з порушенням норм чинного законодавства з таких підстав.

Відповіно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України №2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців);

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Єдиний внесок, відповідно до статті 7 Закону України №2464-VI нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно із пунктом 3 розділу VІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України №2464-VI з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Позивач відповідно до Закону України №2464-VІ є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і знаходиться на обліку в Луцькій ОДПІ.

Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону України №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом

Згідно із частиною десятою статті 25 Закону України №2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України №2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Судом встановлено, що позивачем єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів сплачувався своєчасно та в повному обсязі згідно поданої звітності.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 самостійно обчислено та сплачено до сплати суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з січня по грудень 2014 року в сумі - 5 071,80 грн. та з січня по квітень 2015 року в сумі 1 690,60 грн., що підтверджується квитанціями про сплату (а.с.7-11).

Як свідчить зворотній бік облікової картки ФОП ОСОБА_1, станом на 13.05.2015 року за позивачем рахувалась заборгованість по сплаті єдиного внеску в сумі 6 762,40 грн.

З пояснень позивача вбачається, що в квитанціях за 2014 рік та січень-квітень 2015 року по перерахуванню єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування помилково зазначено невірний рахунок платежу №37191201000318 замість №37198204000318, однак дана помилка не призвела до ненадходження коштів до бюджету. Всі подальші платежі були здійснені з правильним зазначенням рахунку платежу.

Згідно п.4.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №455 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.

Відповідно до частини десятої статті 9 Закону України №2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;

Відповідно до п.2.1 Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого спільним наказом Міністерства фінансів України та Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013 року №493/815, Міністерство доходів і зборів України (далі - Міндоходів) та територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції Міндоходів (далі - територіальні органи Міндоходів) відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 “Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування” (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій (далі - страхові кошти).

Пунктом 3.1 цього Положення визначено, що страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів ДФС в управліннях (відділеннях) Казначейства.

Із досліджених в судовому засіданні квитанціях від 13.01.2014 року №2569.375.1, від 18.02.2014 року №2569.1866.1, від 06.03.2014 року №42, від 14.04.2014 року №2182.525.1, від 13.05.2014 року №1979.318.1, від 17.06.2014 року №2569.265.1, від 07.07.2014 року №2569.120.1, від 18.08.2014 року №2569.624.3, від 17.09.2014 року №8.0.298562806.1, від 14.10.2014 року №8.0.306099171.1, від 12.11.2014 року №8.0.314907479.1, від 09.12.2014 року №8.0.324026775.1, від 13.01.2015 року №8.0.335845683.1, від 19.02.2015 року №8.0.351669919.1, від 17.03.2015 року №8.0.362067990.1, від 14.04.2015 року №8.0.372725404.1.(а.с.7-11) вбачається факт сплати позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в період з січня 2014 року по квітень 2015 року на рахунок №37191201000318 ГУ ДКУ у Волинській області, замість - №37198204000318.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем своєчасно та в повному обсязі сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21.01.2014 року до 21.05.2015 року, який зарахований до бюджету, в зв'язку з чим відсутні правові підстави для застосування відповідачем штрафних санкцій та пені.

При цьому суд зазначає, що помилка в реквізитах платежу при зазначенні розрахункового рахунку платника єдиного внеску не впливає на своєчасність сплати таким платником єдиного внеску до бюджету. Така помилка впливає лише на невідображенні сплачених сум єдиного внеску в обліковій картці платника.

Крім того, як вбачається з довідки Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області №362 від 08.09.2015 року, станом на 08.09.2015 року за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску згідно поданої звітності немає.

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у своїй постанові від 16 червня 2015 року вказала на те, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений податковим кодексом, має кваліфікуватись, як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених податковим кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що підстави для застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій та пені у контролюючого органу були відсутні, а відтак рішення Луцької ОДПІ №0020841703 від 01.07.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені підлягає скасуванню як протиправне.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинської області № НОМЕР_1 від 01.07.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Нікішева, будинок 20, ідентифікаційний код НОМЕР_2) судовий збір в розмірі 1 218 (дна тисяча двісті вісімнадцять гривень) 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 07 жовтня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Т. М. Димарчук