Постанова від 01.10.2015 по справі 802/3489/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

01 жовтня 2015 р. Справа № 802/3489/15-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Крисько Ілони Володимирівни

предстаника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

без участі третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_3

до: Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи

про: визнання протиправним та скасування запису

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області про визнання протиправним та скасування запису.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 20.07.2015 головним лікарем Вінницького обласного центру медико-соціальної експертизи ОСОБА_4 надано Наказ №450/03-02/05, яким зобов'язано інспектора по кадрах (позивача), відкрити сейф, або надати ключі для доступу до документації та забезпечення роботи комісії Департаменту охорони здоров'я та курортів Вінницької обласної державної адміністрації.

З зазначеного Наказу вбачається, що Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи є комунальною установою Вінницької обласної ради, адреса: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 92, код ЄДРПОУ 20097160.

Для забезпечення виконання наказу №450/03-02/05 та з метою унеможливлення жодних порушень закону, позивачем було з'ясовано, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом ЄДРПОУ 20097160 та назвою «Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи» і вищевказаною адресою, значиться виключно державна установа, зареєстрована за попереднім законодавством 06.11.1992.

Згідно запитаних позивачем відомостей з ЄДР за записом №:11741200000008729; дата запису: 28.07.2010 - державним реєстратором було здійснено включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу - державна установа «Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи» - у разі, коли державна реєстрація юридичної особи була проведена до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Відтак, на думку позивача, запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №11741200000008729 від 28.07.2010 про державну реєстрацію державної установи «Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи» є протиправним та підлягає скасуванню.

У судовому засіданні 14.09.2015 року прийнято протокольну ухвалу, із занесенням до журналу судового засідання, про залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Вінницького обласного центру медико-соціальної експертизи.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав та просив суд його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Додатково пояснив, що Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи, в якому працює позивач, згідно оскаржуваного запису, відповідачем зареєстровано як державну установу, тоді як наказ від 20.07.2015 №450/03-02/05 видано керівником комунального закладу «Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи». Тому в ситуації, яка склалась не зрозуміло, в якій установі працює позивач, чи в комунальному закладі, як зазначено у виданому на ім'я ОСОБА_3 наказі головного лікаря від 20.07.2015 №450/03-052/05, чи в державній установі, як зазначено в оскаржуваному записі держреєстратора №11741200000008729 від 28.07.2010.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов заперечила, посилаючись на те, що при вчиненні реєстраційних дій відповідач діяв у відповідності до вимог законодавства.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, однак надав суду заперечення проти адміністративного позову. В запереченнях зазначає, оскільки центри медико-соціальної експертизи постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 року №311 до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності) не передавалися, тому залишилися у загальнодержавній (республіканській власності), а позивач займає посаду старшого інспектора кадрів саме державної установи «Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи», код 20097160, зареєстрованої 06.11.1992, первинні відомості про державну реєстрацію якої були включені до Єдиного державного реєстру 28.07.2010, номер запису:11741200000008729.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши інші докази, які є у справі, суд приходить до переконання, що заявлений адміністративний позов не може бути задоволений з таких мотивів.

Наказом №450/03-02/05 від 20.07.2015 головний лікар ОСОБА_4 наказав ОСОБА_3 - інспектору по кадрах, відкрити сейф, або надати ключі, для доступу до документації та забезпечення роботи комісії Департаменту охорони здоров'я та курортів Вінницької обласної державної адміністрації (а. с. 7).

З вказаного наказу видно, що Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи є комунальною установою Вінницької обласної ради за адресою м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 92.

Однак, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вказано, що Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи за вказаною адресою є державною установою згідно запису №11741200000008729 від 28.07.2010.

Позивач вважає вищевказаний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців протиправним, а тому оскаржує його у судовому порядку.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам суд звертає увагу на наступне.

Розпорядженням представника Президента України від 6 листопада 1992 року №30 «Про створення обласного центру медико-соціальної експертизи» (а.с. 46) створено Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи.

З Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а. с. 8-13) видно, що первинна державна реєстрація Вінницького обласного центру медико-соціальної експертизи була проведена 06.11.1992.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІІ інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Положення про медико-соціальну експертизу затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думок громадських організацій інвалідів.

Згідно положень вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України 22.02.1992 була прийнята Постанова від 22.02.1992 №83 «Про затвердження Положення про медико-соціальну експертизу і Положення про індивідуальну програму реабілітації та адаптації інваліда» на підставі якої прийнято Типове Положення про обласний центр медико-соціальної експертизи від 06.07.1992, що затверджене Міністром охорони здоров'я України.

Пункт 1 вказаного Типового Положення визначив, що обласний центр медико-соціальної експертизи є державною установою, він організовує діяльність медико-соціальних експертних комісій по наданню експертної допомоги хворим та непрацездатним громадянам. Водночас, пунктами 2 та 4 Типового Положення вказано, що обласний центр медико-соціальної експертизи створюється і ліквідовується за рішенням обласної державної адміністрації, а головний лікар Центру призначається начальником управління охорони здоров'я.

Пунктом 5 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.1992 №83 із змінами станом на 03.12.2009, було передбачено, що органом, який здійснює медико-соціальну експертизу, є медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), що організуються в самостійні центри, бюро при управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

28 грудня 1993 року начальником Управління охорони здоров'я Вінницької обласної державної адміністрації ОСОБА_5 затверджено Положення про обласний Центр медико-соціальної експертизи (а. с. 47-50). Згідно з пунктом 1 даного Положення, Обласний Центр медико-соціальної експертизи системи охорони здоров'я України є державною установою, що організує діяльність медико-соціальних експертних комісій по наданню експертної допомоги хворим та непрацездатним громадянам.

Обласний центр очолює головний експерт - головний лікар області, який призначається начальником управління охорони здоров'я за погодженням з Головним управлінням медико-соціальної експертизи Міністерства охорони здоров'я України і підпорядкований їм у своїй діяльності (пункт 4,5).

15 жовтня 2014 року директором Департаменту охорони здоров'я та курортів Вінницької обласної державної адміністрації ОСОБА_6 затверджено нову редакцію Положення про Вінницький обласний центр медико - соціальної експертизи (а. с. 58-62).

Відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" медико-соціальні експертні комісії перебувають у віданні Міністерства охорони здоров'я України і проводять свою роботу за таким територіальним принципом: республіканська; Кримська, обласні, центральні міські (в містах Києві і Севастополі); міські, міжрайонні, районні.

Разом з тим, і в первинній редакції вказаного Положення пунктом 5 було визначено, що відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Українській РСР" медико-соціальні експертні комісії перебувають у віданні Міністерства охорони здоров'я України і проводять свою роботу за таким територіальним принципом: республіканська; Кримська, обласні, центральні міські (в містах Києві і Севастополі); міські, міжрайонні, районні.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року № 755-IV, який набрав чинності з 1 липня 2004 року.

Верховною Радою України 01 липня 2010 прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання", яким пункт 2 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" викладено в такій редакції: усі діючі юридичні особи та фізичні особи - підприємці, створені та зареєстровані до 01 липня 2004 року, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру, зобовязані подати державному реєстратору відповідно до вимог статті 19 цього Закону реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор після отримання від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобовязаний включити відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру".

Тобто, усі діючі юридичні особи та фізичні особи-підприємці, створені та зареєстровані до 01 липня 2004 року, зобов'язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до матеріалів справи, пояснень представника відпоповідача, встановлено, що на виконання вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для включення відомостей про Вінницький обласний центр медико - соціальної експертизи до Єдиного державного реєстру державному реєстратору подано реєстраційну картку. Як зазначалось вище, згідно установчих документів, зокрема розпорядження представника Президента України від 6 листопада 1992 року №30 «Про створення обласного центру медико-соціальної експертизи», Положення про ВОЦ МСЕ від 28.12.1993, правовою формою Вінницького обласного центру медико - соціальної експертизи вказано державна установа.

З огляду на встановлені судом обставини, державним реєстратором цілком правомірно було здійснено включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу - державна установа «Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи», про що було зроблено запис №11741200000008729 від 28.07.2010.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам суд зауважує, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Проте, обґрунтовуючи адміністративний позов, позивач не посилається на жоден закон чи інший нормативно-правовий акт, вимог якого не було дотримано відповідачем, хоча в силу вищевказаних норм процесуального права у справах щодо оскарження рішень або дій суб'єкта владних повноважень суд повинен перевірити, чи діяв він у відповідності до вимог Конституції та законів України.

Посилання позивача на порушення її прав як працівника установи через неправомірний, на думку останньої запис, не можуть братися до уваги з наступних мотивів.

Заявленими позовними вимогами позивач фактично просить адміністративний суд встановити протиправну державну реєстрацію Вінницького обласного центру медико - соціальної експертизи, де відповідно позивач не може бути субєктом звернення до відповідача.

Щодо посилань позивача на незрозумілість де працює позивач чи в установі чи в комунальному закладі, як зазначено у виданому на ім'я ОСОБА_3 наказі головного лікаря від 20.07.2015 №450/03-052/05, то суд їх відхиляє з огляду на те, що визначальним для юридичної особи є відомості внесені до Єдиного державного реєстру, а не наказ. При цьому, оцінка прийнятого наказу судом не надається, оскільки це виходить за межі адміністративного позову.

Як встановлено судом, Вінницький обласний центр медико - соціальної експертизи є державною установою, що було відображено в момент державної реєстрації 28.07.2010. Крім того суд зауважує, що права позивача не порушені при внесенні запису до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 71 КАС України), а згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів осіб, які брали участь у справі, оцінивши досліджені у ході судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до переконання про правомірність запису внесеного до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису №11741200000008729 від 28.07.2010 про державну реєстрацію державної установи «Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи».

Відтак, суд вважає, що підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_3 відсутні.

З урахуванням положень ст. 94 КАС України, оскільки в задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати стягненню з Державного бюджету не підлягають.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя./підпис/. ОСОБА_7

Копія вірна.

Суддя:

Секретар: