Ухвала від 01.10.2015 по справі 255/2752/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2015 року м. Київ К/800/64901/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач),

СуддівМороз Л.Л.

Шведа Е.Ю.

провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Донецької міської ради про визнання недійсним рішення, зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 07 листопада 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2013 року ОСОБА_4 у Ворошиловському районному суді

м. Донецька пред'явила позов до Донецької міської ради про визнання недійсним рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову зазначила, що рішенням Донецької міської ради від 01 лютого 2013 року № 27/109 їй відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Солов'яненка у м. Донецьку. Підставою для відмови став мораторій на зміну цільового призначення земель рекреаційного призначення та встановлення меж парку "Студентський".

Вважає, що така відмова суперечить положенням частини сьомої статті 118 Земельного Кодексу України.

Просила визнати недійсним з моменту прийняття рішення Донецької міської ради від 01 лютого 2013 року № 27/109 про відмову у наданні їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Солов'яненка у м. Донецьку та зобов'язати відповідача на найближчому пленарному засіданні сесії ради повторно розглянути її заяву (клопотання) від 03 жовтня 2012 року про вибір місця розташування земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку (реєстраційний номер 090026) та питання стосовно надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку згідно з її заявою.

Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 07 листопада 2013 року, залишеною без зміни ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.

Посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_4 просить скасувати рішення судів та ухвалити нову постанову про задоволення її позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 03 жовтня 2012 року звернулася до Донецької міської ради у порядку статей 81, 116, 118, 121 Земельного кодексу України з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки, яка розташована по вул. Солов'яненка в

м. Донецьку, та у подальшому при затвердженні проекту відводу, безоплатну передачу цієї ділянки у її власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Рішенням Донецької міської ради від 01 лютого 2013 року № 27/109 ОСОБА_4 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки у власність у зв'язку з наявністю мораторію на зміну цільового призначення земель рекреаційного призначення та встановлення меж парку "Студентський".

Відмовляючи у задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що Донецькою міською радою обґрунтовано відмовлено ОСОБА_4 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки у власність.

Така правова позиція судів є правильною, оскільки вона ґрунтується на повно та всебічно встановлених обставинах справи та відповідає вимогам чинного законодавства.

Статтею 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно з частиною першою статті 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України рада за результатами розгляду такого клопотання приймає рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у наданні такого дозволу. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Донецької міської ради від 23 грудня 2009 року № 40/37 "Про надання земельним ділянкам зелених зон і зелених насаджень на території м. Донецька статусу міських скверів і парків" визначено статус парку "Студентський".

На виконання зазначеного рішення міської ради, Програми розвитку земельних відносин та охорони земель на 2011-2015 роки, затвердженої рішенням міської ради від 14 січня 2011 року № 3/36, враховуючи матеріали з інвентаризації меж парку "Студентський" на території м. Донецька, 01 лютого 2013 року Донецькою міською радою прийнято рішення № 27/106 "Про затвердження меж парку "Студентський" на території м. Донецька".

Пунктом 1 даного рішення встановлено та затверджено межі парку "Студентський" у м. Донецьку.

Пунктом 2 зазначеного рішення міською радою вирішено виключити на території парку "Студентський" господарську діяльність, яка перешкоджає чи може перешкоджати його використанню за цільовим призначенням, а також негативно впливає на природний стан цих земель.

Таким чином, Донецькою міською радою прийняті рішення, якими затверджено певну містобудівну документацію та схеми землеустрою, місце розташування земельної ділянки, клопотання щодо якої подане позивачкою, не відповідає вимогам містобудівної документації, що в свою чергу послужило підставою для відмови у її переданні, передбаченої частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України.

Вказані рішення Донецької міської ради не скасовувалися.

Отже, рішення Донецької міської ради від 01 лютого 2013 року № 27/109 про відмову ОСОБА_4 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідає вимогам чинного законодавства.

Висновки судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на раніше прийняті рішення щодо створення та визначення меж парку "Студентський" на території м. Донецька є правильними, обґрунтованими та такими що відповідають вимогам чинного законодавства.

Судові рішення є законними і обґрунтованими, підстав для їх скасування чи зміни немає.

Доводи касаційної скарги правильність висновків судів не спростовують.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 07 листопада 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Донецької міської ради про визнання недійсним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Мороз Л.Л.

Швед Е.Ю.