Постанова від 29.03.2011 по справі 2а-7939/09/0670

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02

ПОСТАНОВА

іменем України

"29" березня 2011 р. Справа № 2а-7939/09/0670

номер рядка статистичного звіту 10.2.4

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Майора Г.І.

суддів: Євпак В.В.

ОСОБА_1,

при секретарі Щепанській Т.П. ,

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Бердичеві Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" січня 2010 р. у справі № 2а-7939/09/0670 за позовом Приватного нотаріуса Бердичівського міського нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_4 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Бердичеві Житомирської області про скасування рішення ,

ВСТАНОВИЛА:

23 листопада 2009 року Приватний нотаріус Бердичівського міського нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області про скасування рішення №496 від 23.04.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.01.2010 року позов Приватного нотаріуса Бердичівського міського нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_4 задоволено: визнано рішення управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області №496 від 23.04.2009 року протиправним та скасовано його.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області звернулося до суду з апеляційною скаргою. в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову з підстав, викладених у скарзі.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Посилається на те, що відповідно до статтей 14,15,17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" приватний нотаріус Бердичівського міського нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_4 є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та несе обов'язки з нарахування, обчислення і сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.

Вказує, що згідно пункту 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 передбачено, що розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі.

Позивач на адресу суду направив електронне повідомлення, в якому повторно просив розгляд справи відкласти на більш пізній строк.

Згідно з ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дата, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Враховуючи, вищевикладене колегія суддів вважає, що неприбуття у судове засідання позивача належним чином повідомленого про дату, час та місце апеляційного розгляду не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши правильність застосування місцевим судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з такого.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням управління Пенсійного фонду в м.Бердичеві Житомирської області №496 від 23 квітня 2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до позивача було застосовано штраф у розмірі 50% своєчасно несплачених страхових внесків за період з 20 лютого 2004 року по 23 квітня 2009 року, за затримку строків їх сплати понад 90 календарних днів у сумі 6685,95 грн. та нарахована пеня в розмірі 2626,22 грн.

Відповідно до п.1 ст.14, п.2 ч. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 (далі - Закон України №1058) страхувальники - роботодавці: підприємства, установи, організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання, що використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) чи на інших умовах, передбачених законодавством, чи по договорах цивільно-правового характеру; обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески; страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період не пізніше чим через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для вищевказаних страхувальників є календарний місяць.

Пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону України №1058 передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду України застосовують до страхувальників фінансову санкцію за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, у вигляді штрафу залежно від строку затримки платежу, а саме: в розмірі 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно несплачених (неперерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування де Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за №64/8663, розрахунок фінансовий санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно. Підставою для застосуванні фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків також є дані картки особового рахунок страхувальника.

Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Крім того, відповідно до частини 3 статті8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та пунктів 2,6 частини 2 статті 17, частини 2 статті20 Закону України №1058 саме на страхувальників покладається обов'язок вести облік щодо нарахування і сплати страхових внесків.

Тобто, чинним законодавством чітко визначено обов'язок позивача вести облік щодо нарахування та своєчасно проводити сплату страхових внесків.

Борг зі сплати страхових внесків виникає після спливу строків, визначених Законом України №1058 і не залежить від порядку формування і отримання страхувальником вимог про сплату боргу, а тому не впливає на винесення рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків.

Суд першої інстанції при прийнятті судового рішення не врахував вищенаведене, а тому прийшов до помилкового висновку про задоволення позову.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області підлягає задоволенню, а постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 20.01.2010 року у справі №2-а-7939/09/0670 скасуванню з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Бердичеві Житомирської області задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 20 січня 2010 року у справі №2а-7939/09/0670 скасувати.

Прийняти нове рішення.

В позові відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

судді: В.В. Євпак

ОСОБА_1

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 вул. К. Лібкнехта,79, м.Бердичів, Житомирська область, 13306

3- відповідачу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Бердичеві Житомирської області вул.Карастоянової,29, м.Бердичів, Житомирська область, 13312