Постанова від 12.10.2015 по справі 664/3410/15-а

12.10.2015

Справа №664/3410/15 -а ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 року Цюрупинський районний суд

Херсонської областi

в складi: головуючого суддi ОСОБА_1

при секретарi ОСОБА_2

за участю позивача,

розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в залi суду в м. Цюрупинську адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Тарасівського сільського голови ОСОБА_3 до Тарасівської сільської виборчої комісії про оскарження дій та рішень виборчої комісії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до Тарасівської сільської виборчої комісії про визнання протиправною дій Тарасівської сільської виборчої комісії щодо розгляду скарги ОСОБА_4, визнання незаконними та скасування постанов №21 та №22 від 07.10.2015 року про скасування реєстрації кандидата на сільського голову згідно скарги та відповідно про відміну постанови №14 засідання Тарасівської сільської виборчої комісії

У судовому засіданні позивач уточнив позов та просив вирішити питання щодо позовних вимог виключно щодо його особи та поновити його реєстрацію як кандидата на посаду голови Тарасівської сільської ради.

В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав та пояснив, що він шляхом самовисування подав документи на реєстрацію як кандидата на посаду Тарасівського сільського голови. Постановою №14 від 28.09.2015 року його було зареєстровано. 07.10.2015 року після 16-00 години йому повідомили про виключення з числа кандидатів на посаду сільського голови. Копію постанови не надалим, надали тільки копію протоколу №9 від 07.10.2015 року та копію незареєстрованої скарги ОСОБА_4 Йому повідомили про виключення на підставі ч.8 ст.41 ЗУ " Про місцеві вибори", але 05.10.2015 року не пізніше ніж за 19 днів до виборів він подав заяву про зняття своєї кандидатури с кандидата в депутати Цюрупинської районної ради у виборчому окрузі №33 від Цюрупинської організації партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". Про надходження скарги його не повідомили. Вищевказана скарга не зареєстрована. Оскаржувані постанови винесені без підготовки та перевірки вищевказаних відомостей. Натомість комісією прийнято рішення на підставі скарги без перевірки фактичних даних, без запрошення його на засідання комісії для дачі пояснень. Вважає вказані постанови протиправними, просить їх скасувати.

Відповідач про час та місце розгляду справи повідомлений шляхом передачі телефонограми №175 від 12.10.2015 року.

Заслухавши пояснення, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог.

Судом встановлено, що постановою Тарасівської сільської виборчої комісії №14 від 28.09.2015 року ОСОБА_3 зареєстрований кандидатом у виборчому списку на посаду голови Тарасівської сільської ради. Також, ОСОБА_3В був зареєстрований Цюрупинською районною виборчою комісією до виборчого списку Цюрупинської районної організації партій "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". 05.10.2015 р. позивач подав заяву до Цюрупинської районної виборчої комісії про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі шляхом зняття його з кандидата у депутати Цюрупинської районної ради.

06.10.2015 року Цюрупинською РВК було розглянуто дане питання і постановою Цюрупинської РВК за № 41 була скасована реєстрація ОСОБА_5, як кандидата в депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Цюрупинської районної ради з підстав відмови від балотування.

07.10.2015 року постановою №21 Тарасівською сільською виборчою комісією реєстрацію ОСОБА_3, як кандидата на посаду голови Тарасівської сільської ради скасовано на підставі вивчення скарги ОСОБА_4 з підстав того, що він одночасно був зареєстрований як кандидат у депутати Цюрупинської районної ради від Цюрупинської районної організації партій "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". При прийнятті вказаного рішення ОСОБА_3 не був запрошений на засідання комісії і його пояснення при прийнятті вказаного рішення заслухані не були.

Відповідно до ч.5 ст. 172 КАС України вказаний позов є підсудним Цюрупинському районному суду, як адміністративному суду.

Статтею 38 Конституції України закріплено право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Оскаржуваним рішенням позивач протиправно був позбавлений прийняти участь у виборах та бути обраним до органу місцевого самоврядування.

Так, положеннями ч.8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» закріплено обов*язок відповідної територіальної виборчої комісії скасувати реєстрацію особи кандидата з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, якщо буде виявлено її одночасну реєстрацію у депутати від місцевої організації політичної партії та(або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду… селищного…голови від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом само висування... Вказане положення Закону могло бути застосовано Цюрупинською РВК під час реєстрації позивача до виборчих списків як кандидата у депутати Цюрупинської районної ради від політичної партії та на посаду сільського голови за

самовисуванням.

Разом з тим, пунктом 1 ч. 2 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі: звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі.

Таким чином, позивач, як він пояснив у судовому засіданні, вчасно виявив допущену ним помилку щодо реєстрації його як кандидатом у депутати та кандидатом на посаду сільського голови і самостійно усунув її, подавши 05.10.2015 року, за 19 днів до дня виборів заяву до Цюрупинської РВК про відмову балотуватися. Зазначена заява Цюрупинською РВК належним чином була розглянута і його реєстрація була скасована. Подача такої заяви без порушення встановлених строків дала позивачу право залишатися зареєстрованим у виборчому списку кандидатом на посаду сільського голови Тарасівської сільської ради.

В свою чергу, Тарасівська сільська виборча комісія при розгляді питання про скасування реєстрації позивача як кандидата на посаду сільського голови, допустила порушення положень ст.27 Закону України « Про місцеві вибори (абз 2 ч.5) , відповідно до якого при розгляді питань порядку денного права особи на участь у процесі прийняття рішення мають бути захищені шляхом запрошення на засідання комісії як заявників, так і інших заінтересованих осіб.

У ході судового розгляду вказаного позову встановлено, що ОСОБА_3. на засідання Тарасівської сільради виборчої комісії 07.10.2015 року запрошений не був. Комісія могла приймати рішення лише після належного повідомлення не тільки заявника, а й заінтересованої особи, чого зроблено не було. Зазначені обставини підтверджено також копіями оскаржуваних рішень та копією протоколу №9 засідання Тарасівської виборчої комісії, порядком денним якого було питання щодо реєстрації реєстрацій та відміна постанови №14 засідання Тарасівської сільської виборчої комісії, яка стала підставою скасування реєстрації ОСОБА_3, як кандидата на посаду сільського голови. Із вказаного протоколу не вбачається, що ОСОБА_3 був повідомлений про дату та час розгляду вказаної скарги, питання про його належне повідомлення чи запрошення на засідання взагалі у протоколі не відображено.

Крім того, будь-яке порушення в порядку реєстрації кандидатів, виявлене відповідною виборчою комісією, має бути зафіксовано певним актом у відповідності до вимог Постанови ЦВК від 05.09.2015 року за №228 « Про порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів», що є підставою для прийняття рішення.

Таким чином, у ході розгляду вказаного позову судом встановлено наявність порушень виборчого законодавства щодо скасування реєстрації ОСОБА_3, як кандидата на посаду голови Тарасівської сільської ради, що є підставою для визнання протиправною та скасування постанов Тарасівської сільської виборчої комісії від 07.10.2015 року за №21 та №22, і з метою поновлення права позивача, закріпленого ст.. 38 Конституції України, суд вважає за необхідне поновити його реєстрацію як кандидата на посаду голови Тарасівської сільської ради.

Керуючись ст.ст.8,9, 12, 71,158-163, ч.3 ст. 160, 167,172,177 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати незаконними та такими, що порушують Закон України "Про місцеві вибори" дії Тарасівської сільської виборчої комісії при підготовці, розгляді та прийнятті рішення за скаргою ОСОБА_4 від 07.10.2015 року.

Визнати незаконною та скасувати постанову №21 від 07.10.2015 року про скасування реєстрації кандидата на сільського голову згідно скарги.

Визнати незаконною та скасувати постанову №22 від 07.10.2015 року про відміну постанови №14 засідання Тарасівської сільської виборчої комісії.

Поновити реєстрацію кандидата на посаду голови Тарасівської сільської ради ОСОБА_3.

На постанову протягом двох днів з дня її проголошення може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адміністративного суду через Цюрупинський районний суд з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя: В.П.Бойко