12.10.2015
ПОСТАНОВА Справа №664/3393/14 -а
09 жовтня 2015 року Цюрупинський районний суд
Херсонської областi
в складi: головуючого суддi ОСОБА_1
при секретарi ОСОБА_2
за участю позивача, представників позивача ОСОБА_3, ОСОБА_4,представника відповідача ОСОБА_5,
розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в залi суду в м. Цюрупинську адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Новомаячківського селищного голови ОСОБА_6 до Новомаячківської селищної виборчої комісії про визнання протиправною постанови від 05.10.2015 року за № 9 про скасування реєстрації кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради, скасування постанови та поновлення реєстрації,-
ОСОБА_6 звернувся з адміністративним позовом до Новомаячківської селищної виборчої комісії про визнання протиправною постанови від 05.10.2015 року за № 9 про скасування реєстрації його, як кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради, скасування вказаної постанови та поновлення його як кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради..
У судовому засіданні позивач уточнив та доповнив вимоги,зазначені в п..3 прохальної частини і просив поновити його реєстрацію як кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради.
В судовому засіданні позивач та його представники ОСОБА_3, ОСОБА_4 заявлені вимоги підтримали. Позивач суду пояснив, що відповідно до постанови № 8 від 30.09.2015 року Новомаячківської селищної виборчої комісії він зареєстрований в одномандатному виборчому окрузі у кандидати на посаду Новомаячківського селищного голови, що підтверджено посвідченням за №5 від 01.10.2015 року . Після цього на підставі скарги гр. ОСОБА_7 Новомаячківською селищною виборчою комісією 05.10.2015 року за № 9 винесено постанову, якою його реєстрацію, як кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради скасовано з підстав того, що він одночасно був зареєстрований як кандидат у депутати Цюрупинської районної ради від місцевої організації Радикальної партії ОСОБА_8, і постановою Цюрупинської районної виборчої комісії від 04.10.2015 року за №37 за скаргою його опонента ОСОБА_7 було скасовано його реєстрацію , як кандидата у багатомандатному виборчому окрузі. При цьому його не було запрошено на засідання комісії,не заслухано його пояснення і порушено конституційне право на прийняття участі у виборах та бути обраним на посаду селищного голови. Також пояснив, що ним було оскаржено постанову Цюрупинської районної виборчої комісії від 04.10.2015 року за №37 про скасування його реєстрації, оскільки 03.10.2015 року він подав заяву про зняття його з кандидата у депутати Цюрупинської районної ради від політичної партії, і вказана РВК розглянула скаргу ОСОБА_7, подану 04.10.2015 року, а подану ним напередодні заяву розглянуто не було. Судовим рішенням від 07.10.2015 року Херсонського окружного адміністративного суду його вимоги задоволено у повному обсязі, рішення №37 від 04.10.2015 року скасовано і Цюрупинську РВК зобов*язано розглянути його заяву про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі шляхом зняття його кандидатури у депутати Цюрупинської районної ради від політичної партії. За наявності таких обставин Новомаячківська селищна виборча комісія не мала приймати оскаржуване ним рішення без встановлення факту наявності подвійної реєстрації, складання відповідно акту після його пояснень тощо. Натомість комісією прийнято рішення на підставі скарги його опонента без перевірки фактичних даних, без запрошення його на засідання комісії для дачі пояснень. Вважає вказану постанову протиправною , просить її скасувати та поновити його реєстрацію як кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради.
Представники позивача надали аналогічні пояснення, на підтвердження обгрунтованості позову зазначили про порушення ст. 38 Конституції України стосовно права позивача на участь у виборах і право бути обраним, на порушення норм ст.ст. 47, 27 ЗУ «Про місцеві вибори», позов просили задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_5 заявлені вимоги визнала у повному обсязі, про що подала до суду письмову заяву. Крім цього пояснила, що дійсно Новомаячківською селищною виборчою комісією 05.10.2015 року було розглянуто скаргу опонента позивача на виборах - ОСОБА_7 про скасування реєстрації позивача з підстав наявності рішення №37 від 04.10.2015 року Цюрупинської РВК , який і сповістив членів виборчої комісії і був присутнім на її засіданні. При цьому ОСОБА_6 на засідання комісії не викликався, пояснень з приводу подвійної реєстрації не надавав. Про те, що ним іще 03.10.2015 року до Цюрупинської РВК було подано заяву про зняття своєї кандидатури у депутати Цюрупинської районної ради членам комісії не було відомо, тому вона, як голова Новомаячківської селищної виборчої комісії, не заперечує проти скасування оскаржуваного рішення №9 від 05.10.2015 року та поновлення реєстрації кандидатури позивача на посаду селищного голови.
Заслухавши пояснення, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог.
Судом встановлено, що постановою Новомаячківської селищної виборчої комісії від 30.09.2015 року ОСОБА_6 зареєстрований кандидатом у виборчому списку на посаду голови Новомаячківської селищної ради. Постановою Цюрупинської районної виборчої комісії за № 24 від 30.09. 2015 року позивач також був зареєстрований як кандидат у депутати Цюрупинської районної ради від місцевої організації Радикальної партії ОСОБА_8. 03.10.2015 р. позивач подав заяву до Цюрупинської районної виборчої комісії про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі шляхом зняття його з кандидата у депутати Цюрупинської районної ради від Радикальної партії ОСОБА_8.
04.10.2015 року Цюрупинською РВК була розглянута скарга ОСОБА_7 і постановою Цюрупинської РВК за № 37 була скасована реєстрація ОСОБА_6, як кандидата в депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Цюрупинської районної ради від місцевої організації Радикальної партії ОСОБА_8 з підстав реєстрації його, як кандидата на посаду селищного голови Новомаячківської селищної ради, з посиланням на ч. 8 ст. 41 ЗУ «Про місцеві вибори» При цьому заява ОСОБА_6 від 03.10.2015 року про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі шляхом зняття його з реєстрації як кандидата у депутати Цюрупинської районної ради розглянута не була. Вказана постанова позивачем була оскаржена до Херсонського окружного адміністративного суду і позов розглянуто 07.10.2015 року, судове рішення не вступило у законну силу.
На момент розгляду цього позову заява позивача від 03.10.2015 р. про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі шляхом зняття його з кандидата у депутати Цюрупинської районної ради Цюрупинською районною виборчою комісією не розглянута. 05.10.2015 року постановою №9 Новомаячківською селищною виборчою комісією реєстрацію ОСОБА_6, як кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради скасовано з підстав того, що він одночасно був зареєстрований як кандидат у депутати Цюрупинської районної ради від місцевої організації Радикальної партії ОСОБА_8. При прийнятті вказаного рішення ОСОБА_6 не був запрошений на засідання комісії і його пояснення при прийнятті вказаного рішення заслухані не були, що визнано представником відповідача - головою Новомаячківської селищної виборчої комісії. Також представником відповідача в судовому засіданні визнано про допущення порушень чинного виборчого законодавства при прийнятті оскаржуваної постанови відносно ОСОБА_6 , зокрема те, не була проведена відповідна попередня перевірка за фактом, вказаним у скарзі, не було складено відповідного акту, а також те, що засідання комісії відбулося негайно, за ініціативи гр. ОСОБА_7, який є опонентом ОСОБА_6 на виборах, який і сповістив членів виборчої комісії і був присутнім на її засіданні.
Відповідно до ч.5 ст. 172 КАС України вказаний позов є підсудним Цюрупинському районному суду, як адміністративному суду.
Статтею 38 Конституції України закріплено право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Оскаржуваним рішенням позивач протиправно був позбавлений прийняти участь у виборах та бути обраним до органу місцевого самоврядування.
Так, положеннями ч.8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» закріплено обов*язок відповідної територіальної виборчої комісії скасувати реєстрацію особи кандидата з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, якщо буде виявлено її одночасну реєстрацію у депутати від місцевої організації політичної партії та(або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду… селищного…голови від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом само висування... Вказане положення Закону могло бути застосовано Цюрупинською РВК під час реєстрації позивача до виборчих списків як кандидата у депутати Цюрупинської районної ради від політичної партії та на посаду селищного голови за
самовисуванням.
Разом з тим, пунктом 1 ч. 2 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі: звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі.
Таким чином, позивач, як він пояснив у судовому засіданні, вчасно виявив допущену ним помилку щодо реєстрації його як кандидатом у депутати та кандидатом на посаду селищного голови і самостійно усунув її, подавши 03.10.2015 року, за 22 дні до дня виборів заяву до Цюрупинської РВК про відмову балотуватися і про виключення із списку як кандидата у депутати Цюрупинської районної ради. Зазначена заява Цюрупинською РВК належним чином розглянута не була. Подача такої заяви без порушення встановлених строків дала позивачу право залишатися зареєстрованим у виборчому списку кандидатом на посаду селищного голови Новомаячківської селищної ради.
В свою чергу, Новомаячківська селищна виборча комісія при розгляді питання про скасування реєстрації позивача як кандидата на посаду селищного голови, допустила порушення положень ст.27 Закону України « Про місцеві вибори (абз 2 ч.5) , відповідно до якого при розгляді питань порядку денного права особи на участь у процесі прийняття рішення мають бути захищені шляхом запрошення на засідання комісії як заявників, так і інших заінтересованих осіб.
У ході судового розгляду вказаного позову встановлено, що ОСОБА_6 на засідання Новомаячківської селищної виборчої комісії 05.10.2015 року запрошений не був, в той же час питання про виключення його із списку( скасування реєстрації) розглядалося за скаргою його опонента та за участю цього опонента, що є недопустимим. Комісія могла приймати рішення лише після належного повідомлення не тільки заявника, а й заінтересованої особи, чого зроблено не було. Вказану обставину визнано представником відповідача у судовому засіданні, як визнано і те, що комісія не встановила при прийнятті рішення всі фактичні обставини справи, і комісії не було відомо, що ОСОБА_6 до 05.10.2015 року вже подав заяву про виключення його з іншого списку з метою уникнення подвійної реєстрації. Зазначені обставини підтверджено також копією оскаржуваного рішення №9 від 05.10.2015 року та копією протоколу №4 засідання Новомаячківської виборчої комісії, порядком денним якого було розгляд скарги ОСОБА_7, яка стала підставою скасування реєстрації ОСОБА_6, як кандидата на посаду селищного голови. Із вказаного протоколу не вбачається, що ОСОБА_6 був повідомлений про дату та час розгляду вказаної скарги, питання про його належне повідомлення чи запрошення на засідання взагалі у протоколі не відображено.
Крім того, будь-яке порушення в порядку реєстрації кандидатів, виявлене відповідною виборчою комісією, має бути зафіксовано певним актом у відповідності до вимог Постанови ЦВК від 05.09.2015 року за №228 « Про порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів», що є підставою для прийняття рішення. В даному випадку згідно до пояснень представника відповідача питання було прийнято за наявності двох обставин - наявність скарги про подвійну реєстрацію кандидата ОСОБА_6, скаржник наполягав на негайному скликані комісії і самостійно забезпечив явку її учасників, та за наявності рішення Цюрупинської РВК №37 від 04.10.2015 року про скасування реєстрації ОСОБА_6 по виборчого списку кандидатом у депутати до Цюрупинської районної ради.
Таким чином, у ході розгляду вказаного позову судом встановлено наявність порушень виборчого законодавства щодо скасування реєстрації ОСОБА_6А,. як кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради, що є підставою для визнання протиправною та скасування постанови Новомаячківської селищної виборчої комісії від 05.10.2015 року за №9, і з метою поновлення права позивача, закріпленого ст.. 38 Конституції України, суд вважає за необхідне поновити його реєстрацію як кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради.
Керуючись ст.ст.8,9, 12, 71,158-163, ч.3 ст. 160, 167,172,177 КАС України, суд
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_6 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову №9 від 05 жовтня 2015 року , прийняту Новомаячківською селищною виборчою комісією про скасування реєстрації ОСОБА_6, як кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради, та поновити реєстрацію кандидата на посаду голови Новомаячківської селищної ради ОСОБА_6.
На постанову протягом двох днів з дня складення її у повному обсязі - з 12.10.2015 року може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адміністративного суду через Цюрупинський районний суд з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя: підпис ОСОБА_1
Суддя Заславець Н.В.