Справа № 667/8296/15-к
12 жовтня 2015 року Слідчий суддя Комсомольського районного суду м. Херсона ОСОБА_1 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу прокуратури Херсонської області ОСОБА_2 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,
Старший слідчий СВ прокуратури Херсонської області ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням, в якому просить надати йому дозвіл на тимчасовий доступ до документів із правом вилучення реєстраційної справи транспортного засобу VOLKSWAGEN GOLF PLUS, 2012 р.в., кузов № НОМЕР_1 , номерні знаки НОМЕР_2 , актів знищення номерного знаку, або іншого документу що вказує на вилучення номерних знаків після зняття з обліку ТЗ, журналу реєстрації видачі свідоцтва про реєстрацію за період 2014, журналу(ів) знищення державних номерних знаків за період 2014 року, які розміщені в службових приміщеннях ІНФОРМАЦІЯ_1 з обслуговування Каланчацького, Чаплинського районів за адресою: Херсонська область, смт. Каланчак, автошлях Херсон - Червоноперекопськ - Сімферополь 83 км.
Вказане клопотання мотивував тим, що 18.08.2015 до прокуратури Херсонської області надійшли матеріали з ІНФОРМАЦІЯ_2 , стосовно виявлених порушень, які мають ознаки злочину.
20.08.2015 прокуратурою Херсонської області, зареєстровано кримінальне провадження № 42015230000000235, за попередньою кваліфікацією ч. 1 ст. 366 КК України.
ІНФОРМАЦІЯ_2 та усіх регіональних підрозділах області з 1999 по 2012 роки функціонувала система РІІС, яка містила в собі дані стосовно реєстрації, перереєстрації транспортних засобів, їх моделей, марок та ідентифікаційних ознак із позначенням власників.
Зазначена база даних мала обмежений доступ осіб, які входили до складу УДАІ та ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Таким чином, в період 2011-2012 років на території України прибували транспортні засоби іноземного виробництва, які формально реєструвалися в Центрах ДАІ на підставі підробних митних документів у системі
ІНФОРМАЦІЯ_4 у 2015 році перевірено зазначені відомості та встановлено, що документи на підставі яких відбувалася первинні реєстрації транспортних засобів у Центрі ДАІ, а саме BMW 530-D, 2003 р.в., кузов № НОМЕР_3 номерний знак НОМЕР_4 змінено на НОМЕР_5 та MERCEDES-BENZ E 320, 2004 р.в., кузов № НОМЕР_6 номерний знак НОМЕР_7 змінений на НОМЕР_8 не видавалися. Встановлено, що посвідчення митниці НОМЕР_9 від 04.01.2003 на підставі якого нібито реєструвався BMW 530-D, 2003 р.в., кузов № НОМЕР_3 , видано на автомобіль FORD TRANZIT, кузов № НОМЕР_10 . Відповідно до журналу реєстрації транспортних засобів за 28.02.2003 зазначений автомобіль не реєструвався, номерні знаки НОМЕР_4 , було видано на автомобіль BMW 523I, кузов № НОМЕР_11 , який 28.02.2003 знятий з обліку для реалізації. Номерні знаки НОМЕР_4 знищено.
Також виявлено, що посвідчення митниці НОМЕР_12 від 17.06.2004 на підставі якого нібито реєструвався MERCEDES-BENZ E 320, 2004 р.в., кузов № НОМЕР_6 , видано на автомобіль MERCEDES-BENZ, кузов № НОМЕР_13 . Відповідно до журналу реєстрації транспортних засобів за 17.06.2004 зазначений автомобіль не реєструвався, номерні знаки НОМЕР_7 знищено.
Таким чином, митне оформлення вказаних вище транспортних засобів не проводилося. Тобто, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 реєстрували шляхом внесення в систему РІІС відомості, які не відповідають дійсності, тим самим створювали у вказаній системі картки реєстрації транспортних засобів як таких, що зареєстровані у встановленому законом порядку за відсутності будь-яких документів на транспортні засоби.
При цьому, з метою укрити факт появи автомобілів «привидів» на зазначені автомобілі наче видавалися державні номерні знаки зразка 2002 - 2004 років, які у подальшому під приводом різних операцій фактично змінено на номерні знаки нового зразка. Після вказаних операцій зазначені автомобілі із зміненими державними номерними знаками на нові, мали вигляд легальних, перевірити які можливо було лише, шляхом пошуку архівних документів реєстрацій ТЗ в архівах за місцем реєстрації транспортних засобів.
Всі факти реєстрації транспортних засобів, в ІНФОРМАЦІЯ_5 , які вносилися у систему РІІС відображаються у журналі реєстрації транспортних засобів в хронологічному порядку.
Крім того, встановлено, що 17.06.2014 співробітниками центру ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено зняття з обліку для реалізації автомобіля VOLKSWAGEN GOLF PLUS, 2012 р.в., кузов № НОМЕР_1 , номерні знаки НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_14 , зареєстрованого на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
Зняття з обліку проведено на підставі заяви, яку від імені власника гр. ОСОБА_3 , оформив гр. ОСОБА_4 , зареєстрований в АДРЕСА_2 , на підставі доручення від 16.06.2014 засвідченого приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , підтвердження з місця попередньої реєстрації, надісланого за вихідним № 6/44-449 від 17.06.2014(відповідь вхідний № 6/5-686).
Відповідно до вимог п. Відповідно до п. 3.9 «Інструкції про порядок здійснення підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_7 , перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них» (далі - Інструкція), яка затверджена наказом МВС України від 11.08.2011 № 379 «номерні агрегати ТЗ перевіряються за наявними обліками розшукуваного транспорту з використанням існуючих баз даних АІС. Крім того, з використанням Єдиного державного реєстру Державтоінспекції ТЗ перевіряється на предмет зняття його з обліку за місцем попередньої реєстрації.
Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві та підписуються уповноваженою посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 (із зазначенням П.І.Б., дати і часу проведення перевірки). До матеріалів реєстраційної справи долучаються роздруковані відомості про ТЗ, які на момент перевірки значаться в розшуку».
В матеріалах зняття з обліку знаходиться роздруківка про проведені перевірки, в якій зазначено, що автомобіль з 03.06.2014 перебуває в розшуку Жовтевим ІНФОРМАЦІЯ_8 . Перевірку проводив спеціаліст ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , про що є особистий підпис.
Таким чином планується отримати тимчасовий доступ до документів із правом вилучення, а саме реєстраційної справи транспортного засобу VOLKSWAGEN GOLF PLUS, 2012 р.в., кузов № НОМЕР_1 , номерні знаки НОМЕР_2 , актів знищення номерного знаку, або іншого документу що вказує на вилучення номерних знаків після зняття з обліку ТЗ, журналу реєстрації видачі свідоцтва про реєстрацію за період 2014, журналу(ів) знищення державних номерних знаків за період 2014 року.
Відповідно до вимог п. 15, 40 постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388, яка затвердила «Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі - Порядок) визначено, що під час кожної дії пов'язаної із реєстрацією, перереєстрацією, зняття з обліку ТЗ, власниками, або уповноваженими особами на розпорядження ТЗ подаються документи та які відповідно зберігаються і ІНФОРМАЦІЯ_9 за місцем реєстрації протягом трьох років з моменту проведеної реєстраційної дії. Після вказаного строку зазначені документи знищуються службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 за місцем реєстрації.
Реєстраційні документи на кожний перелічений транспортний засіб є предметом вчинення злочину службовим особами ІНФОРМАЦІЯ_10 . Тобто, зазначені документи відображають у своєму змісті обставини вчинення злочину, крім того, можуть бути підробними. За таких умов, окрім дослідження доказів слідчим, необхідно перевірити документи в експертних установах на предмет достовірності. Відсутність вказаних документів у кримінальному провадженні, призведе до втрати доказів при доведенні або спростуванні вини службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Реєстраційні документи за кожними переліченими транспортними засобами, повинні бути вилученні у оригіналах до настання строку знищення. Одночасно, існують ризики того, що частина документів, можуть бути знищенні службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою вплинути на хід досудового розслідування. Просить клопотання задовольнити.
В судовому засіданні слідчий подане клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Вивчивши матеріали клопотання, заслухавши слідчого, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно з п. 2, 3 ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
п.2 ч.3 - потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
п.3 ч.3 - може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
ч. 4 - Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Ч.6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Ч.7 ст. 163 КПК України зазначає, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що 18.08.2015 до прокуратури Херсонської області надійшли матеріали з ІНФОРМАЦІЯ_2 , стосовно виявлених порушень, які мають ознаки злочину.
20.08.2015 прокуратурою Херсонської області, зареєстровано кримінальне провадження № 42015230000000235, за попередньою кваліфікацією ч. 1 ст. 366 КК України.
ІНФОРМАЦІЯ_2 та усіх регіональних підрозділах області з 1999 по 2012 роки функціонувала система РІІС, яка містила в собі дані стосовно реєстрації, перереєстрації транспортних засобів, їх моделей, марок та ідентифікаційних ознак із позначенням власників.
Зазначена база даних мала обмежений доступ осіб, які входили до складу УДАІ та ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Таким чином, в період 2011-2012 років на території України прибували транспортні засоби іноземного виробництва, які формально реєструвалися в Центрах ДАІ на підставі підробних митних документів у системі
ІНФОРМАЦІЯ_4 у 2015 році перевірено зазначені відомості та встановлено, що документи на підставі яких відбувалася первинні реєстрації транспортних засобів у Центрі ДАІ, а саме BMW 530-D, 2003 р.в., кузов № НОМЕР_3 номерний знак НОМЕР_4 змінено на НОМЕР_5 та MERCEDES-BENZ E 320, 2004 р.в., кузов № НОМЕР_6 номерний знак НОМЕР_7 змінений на НОМЕР_8 не видавалися. Встановлено, що посвідчення митниці НОМЕР_9 від 04.01.2003 на підставі якого нібито реєструвався BMW 530-D, 2003 р.в., кузов № НОМЕР_3 , видано на автомобіль FORD TRANZIT, кузов № НОМЕР_10 . Відповідно до журналу реєстрації транспортних засобів за 28.02.2003 зазначений автомобіль не реєструвався, номерні знаки НОМЕР_4 , було видано на автомобіль BMW 523I, кузов № НОМЕР_11 , який 28.02.2003 знятий з обліку для реалізації. Номерні знаки НОМЕР_4 знищено.
Також виявлено, що посвідчення митниці НОМЕР_12 від 17.06.2004 на підставі якого нібито реєструвався MERCEDES-BENZ E 320, 2004 р.в., кузов № НОМЕР_6 , видано на автомобіль MERCEDES-BENZ, кузов № НОМЕР_13 . Відповідно до журналу реєстрації транспортних засобів за 17.06.2004 зазначений автомобіль не реєструвався, номерні знаки НОМЕР_7 знищено.
Таким чином, митне оформлення вказаних вище транспортних засобів не проводилося. Тобто, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 реєстрували шляхом внесення в систему РІІС відомості, які не відповідають дійсності, тим самим створювали у вказаній системі картки реєстрації транспортних засобів як таких, що зареєстровані у встановленому законом порядку за відсутності будь-яких документів на транспортні засоби.
При цьому, з метою укрити факт появи автомобілів «привідів» на зазначені автомобілі наче видавалися державні номерні знаки зразка 2002 - 2004 років, які у подальшому під приводом різних операцій фактично змінено на номерні знаки нового зразка. Після вказаних операцій зазначені автомобілі із зміненими державними номерними знаками на нові, мали вигляд легальних, перевірити які можливо було лише, шляхом пошуку архівних документів реєстрацій ТЗ в архівах за місцем реєстрації транспортних засобів.
Всі факти реєстрації транспортних засобів, в ІНФОРМАЦІЯ_5 , які вносилися у систему РІІС відображаються у журналі реєстрації транспортних засобів в хронологічному порядку.
Крім того, встановлено, що 17.06.2014 співробітниками центру ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено зняття з обліку для реалізації автомобіля VOLKSWAGEN GOLF PLUS, 2012 р.в., кузов № НОМЕР_1 , номерні знаки НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_14 , зареєстрованого на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
Зняття з обліку проведено на підставі заяви, яку від імені власника гр. ОСОБА_3 , оформив гр. ОСОБА_4 , зареєстрований в АДРЕСА_2 , на підставі доручення від 16.06.2014 засвідченого приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , підтвердження з місця попередньої реєстрації, надісланого за вихідним № 6/44-449 від 17.06.2014(відповідь вхідний № 6/5-686).
Відповідно до вимог п. Відповідно до п. 3.9 «Інструкції про порядок здійснення підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_7 , перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них» (далі - Інструкція), яка затверджена наказом МВС України від 11.08.2011 № 379 «номерні агрегати ТЗ перевіряються за наявними обліками розшукуваного транспорту з використанням існуючих баз даних АІС. Крім того, з використанням Єдиного державного реєстру Державтоінспекції ТЗ перевіряється на предмет зняття його з обліку за місцем попередньої реєстрації.
Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві та підписуються уповноваженою посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 (із зазначенням П.І.Б., дати і часу проведення перевірки). До матеріалів реєстраційної справи долучаються роздруковані відомості про ТЗ, які на момент перевірки значаться в розшуку».
В матеріалах зняття з обліку знаходиться роздруківка про проведені перевірки, в якій зазначено, що автомобіль з 03.06.2014 перебуває в розшуку Жовтевим ІНФОРМАЦІЯ_8 . Перевірку проводив спеціаліст ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , про що є особистий підпис.
Таким чином планується отримати тимчасовий доступ до документів із правом вилучення, а саме реєстраційної справи транспортного засобу VOLKSWAGEN GOLF PLUS, 2012 р.в., кузов № НОМЕР_1 , номерні знаки НОМЕР_2 , актів знищення номерного знаку, або іншого документу що вказує на вилучення номерних знаків після зняття з обліку ТЗ, журналу реєстрації видачі свідоцтва про реєстрацію за період 2014, журналу(ів) знищення державних номерних знаків за період 2014 року.
Відповідно до вимог п. 15, 40 постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388, яка затвердила «Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі - Порядок) визначено, що під час кожної дії пов'язаної із реєстрацією, перереєстрацією, зняття з обліку ТЗ, власниками, або уповноваженими особами на розпорядження ТЗ подаються документи та які відповідно зберігаються і ІНФОРМАЦІЯ_9 за місцем реєстрації протягом трьох років з моменту проведеної реєстраційної дії. Після вказаного строку зазначені документи знищуються службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 за місцем реєстрації.
Реєстраційні документи на кожний перелічений транспортний засіб є предметом вчинення злочину службовим особами ІНФОРМАЦІЯ_10 . Тобто, зазначені документи відображають у своєму змісті обставини вчинення злочину, крім того, можуть бути підробними. За таких умов, окрім дослідження доказів слідчим, необхідно перевірити документи в експертних установах на предмет достовірності. Відсутність вказаних документів у кримінальному провадженні, призведе до втрати доказів при доведенні або спростуванні вини службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Реєстраційні документи за кожними переліченими транспортними засобами повинні бути вилученні у оригіналах до настання строку знищення. Одночасно, існують ризики того, що частина документів можуть бути знищенні службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою вплинути на хід досудового розслідування.
На підставі викладеного, слідчий суддя вважає необхідним клопотання задовольнити.
Керуючись ст. ст. 131, 132, 159-166, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання старшого слідчого СВ прокуратури Херсонської області ОСОБА_2 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити.
Надати старшому слідчому слідчого відділу прокуратури Херсонської області ОСОБА_2 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів із правом вилучення реєстраційної справи транспортного засобу VOLKSWAGEN GOLF PLUS, 2012 р.в., кузов № НОМЕР_1 , номерні знаки НОМЕР_2 , актів знищення номерного знаку, або іншого документу що вказує на вилучення номерних знаків після зняття з обліку ТЗ, журналу реєстрації видачі свідоцтва про реєстрацію за період 2014, журналу(ів) знищення державних номерних знаків за період 2014 року, які розміщені в службових приміщеннях ІНФОРМАЦІЯ_1 з обслуговування Каланчацького, Чаплинського районів за адресою: Херсонська область, смт. Каланчак, автошлях Херсон - Червоноперекопськ - Сімферополь 83 км.
Встановити строк дії ухвали до 12.11.2015 року.
Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1