Справа № 585/2896/15-а
Номер провадження 2-а/585/56/15
06 жовтня 2015 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді - Глущенко Є.Д.,
при секретарі - Салій О.І.
розглянувши у порядку письмового провадження позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про скасування постанови про накладення штрафу
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що постановою Роменського міськрайонного суду від 25.03.2015 року у справі № 585/8/15-а, частково скасоване постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2015 року, УПФ України в м.Ромнах та Роменському районі зобов'язано здійснити виплату ОСОБА_1 нарахованих сум пенсії, відповідно до рішення Роменського міськрайонного суду від 29.07.2010 у справі № 2-1132/2010. Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області ОСОБА_2 від 31.08.2015 відкрито виконавче провадження ВП № 48580358 з примусового виконання виконавчого листа, виданого у вказаній справі. Постановою державного виконавця від 10.09.2015 на управління за невиконання зазначеного рішення суду накладено штраф у розмірі 680 грн. Управління не погоджується з оскаржуваною постановою і вважає її прийнятою з порушенням норм ЗУ «Про виконавче провадження». Просив вказану постанову скасувати, оскільки вказане рішення суду позивачем виконане в межах визначених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.
Представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала та просила їх задовільнити.
Відповідач в судове засідання не забезпечив явку свого представника, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Суд, дослідивши подані докази, дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що постановою Роменського міськрайонного суду від 25.03.2015 року у справі № 585/8/15-а, частково скасованою постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2015 року, УПФ України в м.Ромнах та Роменському районі зобов'язано здійснити виплату ОСОБА_1 нарахованих сум пенсії, відповідно до рішення Роменського міськрайонного суду від 29.07.2010 у справі № 2-1132/2010( а.с.3-6).
31.08.2015 р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Сумській області ОСОБА_2 відкрито виконавче провадження ( а.с.8).
Управління Пенсійного фонду України в м.Ромнах та Роменському районі Сумської області від 03.09.2015 № 6764/08-24 повідомило державного виконавця про те, що всі необхідні дії, пов'язані з виконанням виконавчого листа № 585/8/15-а від 24.07.2015 та постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження щодо здійснення виплати ОСОБА_4 нарахованих сум пенсії, відповідно до рішення Роменського міськрайонного суду від 29.07.2010 у справі №2-1132/2010, управлінням проведені, 19.12.2013 року управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 і нараховано доплату у сумі 87936,60 грн. Виплата нарахованих коштів не проведена у зв'язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету на виплату за судовим рішенням ( а.с.8).
10.09.2015 року постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Сумській області ОСОБА_2 за невиконання рішення суду накладено на Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі штраф у розмірі 680 грн. ( а.с.9).
Суд вважає, що відсутність асигнувань на зазначені цілі не може бути підставою для накладення штрафу на позивача при виконання вказаного судового рішення. Головним розпорядником коштів є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсі страхування” бюджет Пенсійного фонду не включається до складу Державного бюджету України.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року у справі № З-рп/2012 встановлено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Згідно ст. 30 Бюджетного кодексу України видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, перелік яких визначено ст. 87 зазначеного Кодексу, відповідно до якої до видатків, що здійснюються з Державного бюджету Укаїни належать також видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, встановленому цим Кодексом. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Органи Пенсійного фонду України, фінансуючи вказаний вид пенсійних виплат, за рахунок коштів Державного бюджету, реалізовує бюджетну програму «Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій за різними пенсійними програмами» у межах виділених асигнувань.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік», пунктом 6-7 Закону України «Про внесення змін до закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що норми і положення, зокрема ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013-2015 роки. Розмір пенсії ОСОБА_4 за рішенням суду перевищує розмір пенсії, призначеної відповідно до постанови КМУ від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому пенсія ОСОБА_4 виплачується в межах видатків, передбачених на ці цілі.
З огляду на зазначене, позивачем вжито всіх необхідних заходів для виконання судового рішення, на які у позивача є повноваження.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В порушення вимог ч. 2 ст. 71 КАС України представник відповідач не надав заперечень, доказів і не довів правомірності своєї постанови, що оскаржується в суді.
Тому спірна постанова є протиправною і підлягає скасуванню.
Судовий збір на користь держави підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст. 6-14, 71, 86, 128 ч. 6, 158-163, 167, 186 КАС України, суд
Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах задовольнити.
Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області ОСОБА_2 від 10.09.2015 ВП № 48580358 про накладення штрафу у розмірі 680, 00 грн.
Стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області на користь держави судовий збір в розмірі 1218 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції, і набирає законної сили після закінчення строків на апеляційне оскарження.
Суддя -підпис-
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_5