Справа № 761/26274/15-а
Провадження № 2-а/761/411/2015
11 вересня 2015 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Рибак М.А. вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа: Державна реєстраційна служба про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшов адміністративний позов фізичної ОСОБА_1, пред'явлений до Київської міської ради, третя особа: Державна реєстраційна служба, згідно якого позивач просить визнати недійсним, неправомірним та скасувати запис від 14.02.2007 року про державну реєстрації юридичної особи - Департамент благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 10741020000023320; скасувати державну реєстрації. Юридичної особи - Департамент благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) код ЄДРПОУ 34926981, юридична адреса 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 43; зобов'язати державну реєстраційну службу внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо припинення юридичної особи - Департамент благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) код ЄДРПОУ 34926981, юридична адреса 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 43.
Вважаю, що дану позовну заяву подано з порушенням правил предметної підсудності, оскільки в даній справі відповідачем є Київська міська рада.
Так, згідно з вимогами п.1 ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи: однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків. Передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивач звертає до суду з позовом до Київської міської ради, а тому даний адміністративний позов не підсудний Шевченківському районному суду м. Києва, оскільки має розглядатись відповідним Окружним адміністративним судом.
Згідно п.6 ч.3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи викладене, суд, на підставі п.6 ч.3 ст. 108 КАС України, повертає позивачу справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа: Державна реєстраційна служба про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, оскільки дана заява не підсудна Шевченківському районному суду м. Києва.
Поряд з тим, суд вважає за необхідне роз'яснити, що відповідно до ч.6 ст. 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 17, 18, 108, 181, 185, 186 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа: Державна реєстраційна служба про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, - повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення вищезазначених строків, або після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ М.А. РИБАК