Справа № 569/12370/15-ц
08 жовтня 2015 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Сидорука Є.І.,
при секретарі - Патій Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне цивільну справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін у договір оренди землі, -
Рівненська міська рада звернулася до Рівненського міського суду з позовом до ОСОБА_1 про внесення змін у договір оренди землі, в якому просить суд внести з 01 квітня 2014 року зміни у договір оренди землі від 23 жовтня 2006 року №040658300293, укладений Рівненською міською радою та ОСОБА_1, і викласти його окремі пункти в наступній редакції: «п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25 397,20 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року»; «Абзац 1 п.9. За оренду земельної ділянки орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 761,92 грн., - що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-19/610-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 11 від 06.06.2014 засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Представник Рівненської міської ради звернувся до суду з письмовим клопотанням, в якому, підтримавши позов у повному обсязі, просить справу розглянути у відсутності представника позивача та, у разі відсутності відповідачів, не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.
Відповідач в судове засідання не з'явилася з невідомих суду причин, про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином.
Суд, у відповідності до вимог ч. 4 ст.169 ЦПК України вважає можливим розгляд справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд відповідно до ст.224 ЦПК України ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що 23 жовтня 2006 року між Рівненською міською радою та ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі № 040658300293.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передана в оренду ОСОБА_1, становить 25 397,20грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному станом на 01 квітня 2014 року.
Відповідно до розрахунку № 02-19/610-1 розміру орендної плати за земельну ділянку площею 138 кв.м. на вул. Лугова, 16, яка надана в оренду ОСОБА_1, станом на 01 квітня 2014 року розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 761,92 грн., що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно п.29 договору орендодавець має право у односторонньому порядку (шляхом надсилання орендареві повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку, враховуючи при цьому п.9 цього договору.
Відповідно до статті 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни до Податкового кодексу України та поширено на всі категорії земель вимогу, згідно якої мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності, не може бути менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Землекористувачів повідомлялось про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки у місті Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику «Сім днів»), а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету (http://www.city-adm.rv.ua).
Рішенням Рівненської міської ради від 04 липня 2013 року № 3122 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01 січня 2014 року.
Як встановлено частинами першою та другою статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно вимог частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового як для позивача, так і для відповідача.
Відповідно до вимог статті 30 Закону України «Про оренду землі» та пункту 34 договору оренди, укладеного між сторонами, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, крім випадків, передбачених пунктом 13 договору оренди. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На виконання вказаних вимог законодавства та умов договору оренди Рівненською міською радою ОСОБА_1 надіслано пропозицію від 19 червня 2014 року (вих. № 08-1883), а саме проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Податкового кодексу України.
Однак вказана пропозиція відповідачем не розглянута і Рівненська міська рада не повідомлена про її прийняття чи відхилення.
Викладене свідчить про вжиття Рівненською міською радою передбачених законодавством та договором оренди заходів щодо досудового розв'язання спору.
Згідно частини другої статті 792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до статей 116,121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Враховуючи те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлені відповідно до Податкового кодексу України, а згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України, орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативної грошової оцінки земель та орендної плати, і укладення додаткових договорів до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
При цьому суд враховує, що невнесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача. Вказане свідчить і про порушення вимог статті 67 Конституції України, якою встановлено, що кожен повинен сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених Законом.
За таких обставин, суд погоджується з твердженнями позивача про те, що ухилення відповідача від конституційного обов'язку сплачувати належні суми податків і зборів до бюджету призводить до зменшення доходної частини бюджету, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушуються інтереси держави.
Оскільки між сторонами по справі в добровільному порядку не досягнуто домовленості про зміну Договору, а зміни у даний Договір вносяться у судовому порядку, то, в силу вимог ст. 653 ЦК України, зобов'язання має змінюватись з моменту набрання рішенням суду законної сили.
З огляду на вказане, суд вважає, що позовні вимоги міської ради про внесення змін у Договір є законними і підлягають задоволенню.
Щодо вимог міської ради про внесення змін у Договір з 01 квітня 2014 року, то на думку суду, такі вимоги не узгоджується з нормами ст. 653 ЦК України. Зобов»язання у Договорі по сплаті орендної плати в розмірі 761,92 грн. мають змінитись з моменту набрання рішення суду в законну силу.
Керуючись ст.ст. 88,208, 209, 212-215, 218, 223, 224-226,232,292, 294 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін у договір оренди землі - задовольнити частково.
Внести з дня вступу рішення в законну силу зміни у договір оренди землі від 23 жовтня 2006 року №040658300293, укладений Рівненською міською радою та ОСОБА_1, і викласти його окремі пункти в наступній редакції:
«п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25 397,20 грн. (двадцять п'ять тисяч триста дев'яносто сім грн. 20 коп.) - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року»;
«Абзац 1 п.9. За оренду земельної ділянки орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 761,92 грн. (сімсот шістдесят одна грн. 92 коп.), - що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-19/610-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 11 від 06.06.2014 засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Рівненської міської ради 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок судових витрат по справі, що складаються з судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд поданням в десятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя : Сидорук Є.І.