ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
28 січня 2011 року < Час проголошення > № 2а-17895/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С. при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши адміністративну справу
за позовом Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції
доДочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
простягнення заборгованості перед бюджетом,
Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»заборгованість у розмірі 558 703, 07 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.12.2010 відкрито скорочене провадження у справі та запропонувати відповідачу у строк до 27.12.2010 або у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, наявні у відповідача.
23.12.2010 відповідач подав до суду заперечення, за результатами розгляду яких 27.12.2010 судом постановлена ухвала про призначення справи до судового розгляду у судовому засіданні.
В судове засідання представник позивача не з'явився, проте подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні повністю.
Зважаючи на викладене, враховуючи неявку представника позивача у судове засідання адміністративна справа розглядається у порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до змісту п.п. 1.2, 5.1, 6.3 постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»№3747 від 25.05.1998 НАК «Нафтогаз України»є державним акціонерним товариством відкритого типу, засновником якого є держава в особі Кабінету Міністрів України; при цьому здійснюючи право власності, НАК «Нафтогаз України»володіє, користується та розпоряджається належним їй майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії, що не суперечать Закону.
ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»створена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1173 від 24.07.1998 “Про розмежування функцій з видобування, транспортування і реалізації природного газу на базі газовидобувних підприємств та структурних підрозділів AT “Укргазпром” та включена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як юридична особа, що підтверджується відповідним витягом.
Відповідно до облікової картки платника податків ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” обліковується податкова заборгованість з рентної плати за нафту у розмірі 33521,78 грн., що виникла на підставі податкового повідомлення-рішення №0000901501/0 від 05.09.2007, з рентної плати за природний газ у розмірі 411779,38 грн., що виникла на підставі податкового повідомлення-рішення №0000911501/0 від 05.09.2007, з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 113401,98 грн., що виникла на підставі податкового повідомлення-рішення №0000921501/0 від 05.09.2007.
Відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Відповідно до змісту пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Остаточне рішення вищого (центрального) органу контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене у судовому порядку.
Як видно з матеріалів справи, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.07.2008, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2009, відмовлено ДК “Укргазвидобування” НАК “Нафтогаз України” у задоволенні позову до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції, зокрема, про скасування податкових повідомлень-рішень №0000901501/0 від 05.09.2007, №0000911501/0 від 05.09.2007 та №0000921501/0 від 05.09.2007.
Сума податкового зобов'язання, визначена зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями відповідачем не сплачена, у зв'язку з чим податкова заборгованість відповідача складає 558703,07 грн. (в тому числі, пеня у розмірі 114854,46 грн.).
Згідно з пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, з урахуванням чого на адресу платника податків були направлені перша № 1/1 від 11.01.2010 та друга № 2/22 від 23.02.2010 податкові вимоги про сплату суми боргу за узгодженим податковим зобов'язанням, проте сума заборгованості на день розгляду спору залишається несплаченою.
На підставі пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»позивачем було винесено рішення №1 від 02.04.2010 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Беручи до уваги вищезазначені факти, позовні вимоги визнаються судом такими, що підлягають задоволенню наступних підстав.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання -це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Як встановлено судом, узгоджене податкове зобов'язання ДК “Укргазвидобуваня” НАК “Нафтогаз України” не було сплачене у встановлені строки, а відтак таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.
Відповідно до пп. “а” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до п. “б” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Як видно з матеріалів справи, перша № 1/1 від 11.01.2010 та друга № 2/22 від 23.02.2010 податкові вимоги про сплату суми боргу за узгодженим податковим зобов'язанням відповідно до підписів на корінцях цих податкових вимог були отримані платником податків 21.01.2010 та 01.03.2010.
Підпунктом 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платників податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Карлівської міжрайонної державної податкової інспекція задовольнити повністю.
2. Стягнути з Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»податковий борг з рентної плати за нафту у розмірі 33521,78 грн. (тридцять три тисячі п'ятсот двадцять одна гривня 78 коп.) на р/р №31117082700146, одержувач Державний бюджет Карлівського району, ГУДК у Полтавській обл., ідентифікаційний код 34698453, МФО 831019.
3. Стягнути з Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»податковий борг з рентної плати за природний газ у роз мірі 411779,38 грн. (чотириста одинадцять тисяч сімсот сімдесят дев'ять гривень 38 коп.) на р/р №31116083700146, одержувач Державний бюджет Карлівського району, ГУДК у Полтавській обл., ідентифікаційний код 34698453, МФО 831019.
4. Стягнути з Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»податковий борг з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 113401,98 грн., (сто тринадцять тисяч чотириста одна гривня 98 коп.) на р/р №31110089700146, одержувач Державний бюджет Карлівського району, ГУДК у Полтавській обл., ідентифікаційний код 34698453, МФО 831019.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
СуддяОСОБА_1