ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
17 вересня 2010 року № 2а-13130/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., при секретарі судового засідання Пономарьові Д.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра»
до відповідача ОСОБА_1 примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби
про визнання протиправними дій, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.07.2010 р.
13.09.2010 р. до канцелярії Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла позовна заява Відкритого акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра»до ОСОБА_1 примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби про визнання протиправними дій, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.07.2010 р.
14.09.2010 р. дана позовна заява розподілена до розгляду суддею Добрянською Я.І. та передана судді 15.09.2010 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.09.2010 р. відкрито провадження у справі № 2а-13130/10/2670 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра»до ОСОБА_1 примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби про визнання протиправними дій, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.07.2010 р. та призначено справу до судового розгляду на 16.09.2010 р.
Згідно вимог п.4 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України, про подання позовної заяви у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, суд повідомляє відповідача не пізніше ніж наступного дня після відкриття провадження у справі
Відповідно до вимог п.5 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Зважаючи на скорочені терміни вирішення справ з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, що встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, та зважаючи на можливі підстави для відкладення розгляду справи -суд, з метою дотримання встановлених строків розгляду справи, призначив перше судове засідання на наступний день після дня відкриття провадження у справі.
Оскільки сторони у справі мають своїм місцезнаходженням місто Київ та взмозі прибути до суду наступного дня, з дня їх повідомлення про призначення судового засідання у справі, суд 15.09.2010 р. об 11:00 зробив намагання повідомити сторін про призначення судового засідання по справі телефонограмою на номери телефонів, що зазначені в позовній заяві та на офіційному сайті відповідача, як передбачено п. 3 ст.33 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 3 ст.33 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий виклик або судове повідомлення осіб, які беруть участь у справі, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів здійснюється рекомендованою кореспонденцією (листом, телеграмою), кур'єром із зворотною розпискою за адресами, вказаними цими особами.
Згідно п.1 ст.38 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до редакції, що діяла до внесення змін Законом України від 07.07.2010 р. № 2453-VI, якщо цим Кодексом передбачено скорочені строки розгляду адміністративної справи, допускається судовий виклик або судове повідомлення осіб, які беруть участь у справі, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів телеграмою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), електронною поштою, телефоном, через друкований засіб масової інформації.
п.1 ст.38 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 07.07.2010 р. також передбачено, що суб'єкту владних повноважень текст повістки надсилається електронною поштою (факсимільним повідомленням) на адресу електронної пошти або на номер факсу (телефаксу), які містяться у Єдиній базі даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень.
Повідомлення про судовий розгляд справи було належним чином передано позивачу на номер телефону, зазначений в позовній заяві та отриманий представником позивача, про що секретарем с/з складено телефонограму.
Однак представники відповідача - ОСОБА_1 примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби за номерами, що були зазначені в позовній заяві та на офіційному сайті Міністерства юстиції України: www.minjust.gov.ua відмовилися від прийняття повістки про виклик до суду телефонограмою, повідомлення та спосіб повідомлення якої передбачений вимогами Кодексу адміністративного судочинства України.
Зокрема, судом була скерована телефонограма за офіційно визначеними номерами відповідача, які закріплені за відповідними особами, що в неповажній формі відмовились від прийняття будь-якої інформації:
- ОСОБА_2 (номер телефону: 486-64-80) -заступник директора департаменту державної виконавчої служби -начальник відділу примусового виконання рішень;
- ОСОБА_3 (номер телефону: 226-21-94) - заступник директора департаменту державної виконавчої служби;
- ОСОБА_4 (номер телефону: 234-02-46) - перший заступник директора департаменту державної виконавчої служби.
Таким чином, зазначеними вище працівниками органу владних повноважень проігноровано вимоги Кодексу адміністративного судочинства України та проявлено неповагу до суду.
Зважаючи на такі дії відповідача, суд був змушений повідомити відповідача про судове засідання надісланням тексту повістки електронною поштою на електронні поштові скриньки, зазначені на офіційному сайті Міністерства юстиції України: www.minjust.gov.ua (dvs_zakon@minjust.gov.ua та dirdvs@minjust.gov.ua).
Відповідно до ст.166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Оскільки судом було виявлено порушення вимог чинного законодавства з боку відповідача, суд вважає за доцільне оголосити ОСОБА_1 примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби окрему ухвалу.
Керуючись положеннями ст.160, ст.165, ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Винести окрему ухвалу стосовно порушень ОСОБА_1 примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби вимог п.1 ст.38 Кодексу адміністративного судочинства України щодо права суду судового повідомлення осіб, що беруть участь у справі телефонограмою та електронною поштою.
Окрему ухвалу направити до Генеральної прокуратури України, Міністерства юстиції України та Департаменту Державної виконавчої служби для вирішення питання про наявність підстав для притягнення відповідних посадових осіб до відповідальності та усунення аналогічних недоліків у подальший роботі.
Зобов'язати Департамент Державної виконавчої служби надати суду повідомлення про вжиті заходи не пізніше одного місяця з дня отримання даної ухвали.
Ухвала відповідно до 254 КАС України, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська